Detoksu Günlük Hayata Almak

Günlük hayatta karşılaştığımız toksinler cildimizin sağlıksız görünmesine, yorgunluk, mod değişiklikleri, konsantrasyon bozukluğu, kilo artışı gibi sayısız rahatsızlığın sebebi. Maalesef yaşadığımız sürece toksinlere maruz kalacağız. Ama güzel haber şu ki, vücudumuz zaten toksinlerden arınmak üzerine harika bir sistem kurmuş. Karaciğerimizin başı çektiği bu sistemi destekler şekilde yaşarsak toksinlerden arınma işini daha kolay atlatıp bir çok rahatsızlıktan uzak kalabilmemiz mümkün.

 Yukarıda bahsettiğim rahatsızlıkların artmasıyla birlikte etrafta detoks kürleri de çoğalmaya başladı. Bu detoks kürlerini denemeye karar verirseniz mutlaka güvenilir bir hekim ya da diyetisyen tarafından hazırlanmış olmasına dikkat etmelisiniz. Ancak detoksun yolu sadece yılda 1 kere radikal beslenme değişiklikleri yapmaktan geçmiyor. Vücut zaten sürekli 7/24 kendini toksinlerden arındırdığı için, vücudun bu mekanizmasını günlük hayatta desteklemek daha kalıcı ve sağlam bir çözüm.

Aslında vücudun detoks faaliyetleri günlük hayatta ufak değişiklikler yapılarak desteklenebilir ve böylece kendinizi yormadan ve sıkmadan daha sağlıklı olabilmek kolaylaşır!

Peki bunun için neler yapabiliriz?

1. Öncelikle vücuda giren ek toksinleri azaltalım:

 •  Alkol: Karaciğerde direk zehir olarak tanımlanır ve yine bu organda acid aldehyde’e dönüştürülür. Ek bilgi: fazla alkol tüketildikten sonraki sabah baş ağrınızın sebebi, vücuttan tam olarak atılamamış acid aldehyde’dir.

 •  Sentetik maddeler: Çeşitli hastalıklar için aldığımız ilaçlar, yiyeceklerden aldığımız böcek ilaçları, ciltten emilen maddeler yani kullandığımız şampuan, duş jelleri, kremler.

 • Şeker ve yağda kızartılmış yiyecekler: Rafine şekerin her türlüsü ve doymuş yağda yüksek ısıda kızarmış yiyecekler.

2. Karaciğerin detoks sürecine yardımcı olalım:

 • Sağlıklı yağlar: Hindistan cevizi, avokado, balık yağı, yumurta sarısı, serbest gezmiş hayvanlarda bulunan yağlar, karaciğerin işlevlerine yardımcı olduğu için artırılması gerekiyor.

 •  Sülfür: Yumurta, soğan, sarımsak ve brokolide bulunan sülfür karaciğerin ikinci fazında kullanıldığı için çok çok önemli.

 • Kemik suyunda bulunan jelatin: Kemik suyunun faydaları saymakla bitmiyor ama kemik suyu içinde bulunan jelatinin içinde bulunan prolin ve glisin, karaciğerin bizzat arınma sürecinde kullandığı amino asitlerden. Vücut bu amino asitleri kendisi de yapabiliyor ama çok sevgili karaciğer, dışarıdan ek olarak gelen bu güzel besinlere asla hayır demez.

 • Egzersiz: Toksinlerin vücutta daha kolayca hareket edip karaciğere daha rahat ulaşması için hareket şart. Hatta, bir araştırmada kafeslerinden çarkları kaldırılan obez farelerin, 1 haftalık egzersiz yoksunluklarından sonra karaciğerlerinde yağlanma görülmüş.

 • Stres azaltımı: Stres oranınız yükseldiğinde, karaciğer detox faaliyetine odaklanamaz. Çünkü sempatik sinir sistemi aktive olur ve vücudun kaynakları dinlenme/sindirme modundan çıkıp savaş/kaç moduna girer. Bu da vücudun kaynaklarının iç organlara değil, kol ve bacaklara yönlenmesine sebep olur. Karaciğere giden enerji azalınca, arındırma kapasitesi düşer. Bu yüzden de stresinizi azalttığını düşündüğünüz aktiviteleri de hayatınıza sıklıkla almakta fayda var.

Sağlık Koçu Pınar Taşkınlar, beslenmenin sağlımıza etkisi, kronik hastalıkların engellenmesi ve sağlıklı yaşlanma üzerindeki önemi hakkında dünyaca ünlü doktorlar ve bilim insanlarından eğitim aldı. Institute of Integrative Nutrition mezuniyetini takiben beslenmenin hastalıkların engellenmesi üzerindeki önemini derslerinde ve bireysel seanslarında anlatan Pınar, kişilere sağlıklı bir hayat tarzıyla potansiyellerine erişmeleri için yardımcı oluyor. 

Pınar Taşkınlar hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz, Facebook sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Şehirde ve Sağlıklı: www.facebook.com/sehirdevesaglikli  

ads
 • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

 • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

 • adınız *

 • email *

 • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Nisan Ayında Tüketilecek Meyve ve Sebzeler

Yaz mevsimine geçiş evresi olan bahar aylarında vitamin, mineral değeri açısından oldukça sağlıklı sebze ...

Dişe Zarar Veren 10 Yiyecek

Sağlıklı dişlere sahip olmak zor gibi görünse de, uzmanlar düzenli kontrole gitmenin ve dişleri ...

Vegan Beslenme

Hayvansal gıdaların kullanılmadığı ve genellikle bitki, bakliyat ve kuruyemişlerin tercih edildiği bir beslenme anlayışıdır. ...

Sebze ve Meyveleri Taze Tutmak İçin 15 Püf Noktası

“Sebze ve meyveler bozulmasın taze kalsın” diyorsanız, bu 15 püf noktası işinize çok yarayacak! ...

Maden Suyunun 10 Bilinmeyen Faydası

Her ne kadar soda ile karıştırılsa da, sodaya oranla çok daha fazla minerale sahip ...

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Gıdalar

Mevsimsel geçişler, yoğun iş temposu, dengesiz beslenme ve uykusuzluk bağışıklık sistemimizin gardını düşürüyor. Beraberinde ...