En Sağlıklı Çaylardan: Kombu

Avrupa’da yaygın olarak kullanılan Kombu çayı içerisinde, maya ve bakterilerin bulunduğunu biliyor muydunuz? Mantarımsı tabaka, çay ve şeker üzerinde yayılıyor. Şaşırtıcı içeriğe sahip olan bu çay içerisinde, B vitaminleri, alkol ve sirke gibi bileşenler bulunuyor. İlk kez Doğu Asya’da kullanılmaya başlanan Kombu çayı, adeta doğadan gelen şifalı bir içecek olarak adlandırılıyor. Vücut gücünü ve enerjisini arttıran bu çay, kansere karşı da koruyucu maddeleri bünyesinde tutuyor. Kendinizi yorgun hissettiğiniz zamanlarda rahatlıkla tercih edebileceğiniz Kombu çayı, sağlıklı bir antibiyotik rolü de oynuyor. Özellikle kış dönemlerinde, vücudun dinç kalması ve hastalıklara karşı önlem alınması için Kombu çayı tarifinden faydalanabilirsiniz.       

 İçindekiler

  • 3 litre su,
  • 1.5 su bardağı şeker,
  • 10 poşet çayı,
  • Bir miktar elma sirkesi

3 litre suyu kaynatalım. Ardından içerisine 1,5 su bardağı şekeri ilave edip, 5 dakika kadar bir süre kaynatalım. 10 poşet çayı da karışıma ekleyelim. Bu şekilde çayın 15 dakika demlenmesi gerekiyor. Ilımasının ardından içerisinden çay poşetlerini alalım ve cam kavanoza çayı aktaralım. Oda sıcaklığına gelen çayın üzerine, önceden yıkadığımız Kombu mantarını yerleştirelim. İçerisine bir miktar elma sirkesi ekleyerek, mayalama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.                 Kombu mantarını kendiniz elde etmek ve diğer mayalanma işlemlerinde kullanmak için, 3 litre suyu kaynatıp, aynı ölçüde şekeri içerisine ekleyip, çayı demleme işlemini gerçekleştirelim. Bu karışımdan çay poşetlerini çıkarıp, cam kavanoz içerisinde şekerli çayı muhafaza edelim. Kavanozun üzerini hava alacak bir şey ile kapatalım. 7 – 10 gün gibi bir süreç içerisinde mayalanma işlemi sağlanacaktır. Bu mayayı yine çay hazırlarken kullanabilirsiniz.

ads
  • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

  • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Muzlu Muffin Tarifi

Muffin, aslında Cupcake ile birbirine çok benzeyen bir tarif. Cupcake, görüntüsü ile göz alan bir ...

Godiva’nın Ünlü Şefi Thierry Muret’ten Çikolata Tarifi

Çikolata severleri, masalsı bir yolculuğa davet ediyoruz! Haydi, çikolatanın duayeni olan, kurucusunun Pierre Draps ...

Sağlıklı Beslenme ile İlgili 5 Soru ve Cevap

Diyet ve beslenme söz konusu olduğunda, aklımızda pek çok soru ve şüphe var. Sağlıklı ...

Ermeni Mutfağından Havidzden Tatlısı

Ermeni mutfağında tatlandırıcı olarak şeker yerine meyve veya tahin tercih ediliyor. Ermeni tatlılarının en ...

Light ve Sağlıklı: Chia Puding Tarifi

Sağlık verici özelliği ile tartışılmaz olan Chia tohumunun, puding tarifleri ile renklendiğini duymadınız mı? ...

Amazon Ormanlarının Ülkesi Brezilya ve Feijoada Tarifi

Eşsiz tabiatı, farklı ekosistemleri, muhteşem biyolojik çeşitliliği ile dört milyona yakın bitki ve hayvan ...