Mutluluk Hormonu Veren Besinler

Günlük hayatı daha kaliteli yaşayabilmek ve sağlıklı düşünebilmek için vücudumuz kadar ruh sağlığımıza da önem vermemiz gerekiyor. Bu noktada kaliteli bir yaşam için vücudumuzu yönlendiren hormonlar arasında ise; seratonin (mutluluk hormonu) bir adım öne çıkıyor.

Mutluluk hormonu seratoninin beyinde salgılanmasını artırmak için çeşitli besinlerden faydalanılabilir. Bu besinler içeriğindeki endorfin maddesi sayesinde seratonin hormonunun salgılanmasına yardımcı olurlar. Mutluluk veren besinler listesine birlikte bakalım: MeyvelerSeratonin üretimini artıran meyveler arasında; muz, kivi, ananas, kavun ve greyfurt ilk sıralarda yer alıyor. Bu meyveler dışında beyin fonksiyonlarına etki eden avokado ve ananas da önemli bir yere sahip.Tahıllar:

Tahıllar arasında özellikle B vitamini yönünden zengin olan esmer pirinç, kepekli tahıl ürünleri, buğday tohumu gibi seçenekler seratonin üretiminde yardımcı besinlerdir. Güne tahıllı gevrekler ve yulaf ezmesi gibi besinlerle başlamak hem enerji seviyenizin yükselmesine hem de seratonin hormonun artmasına yardımcı olur.Et Ürünleri:

Et ürünleri arasında sardalye, somon ve ton balığı gibi deniz ürünleri seratonin hormonu üretiminde ilk sıraları alıyor. Kırmızı et, hindi ve tavuk eti de içeriğindeki amino asitler ile mutluluk hormonu üretiminde etkili besinlerdir.Yağlar:

Omega 3 ve omega 6 açısından zengin keten tohumu yağı, ceviz yağı, balık yağı ve ayçiçeği yağı gibi yağlar, doğal yapıları ile seratonin hormonu salgılanmasını desteklerler.Kuruyemişler: Seratonin salgılanmasında en etkili kuruyemiş cevizdir. Cevizin dışında, ay çekirdeği, kabak çekirdeği, badem, kaju ve yer fıstıkları da beyinde mutluluk hormonunun salgılanmasına yardımcı olabilir.Sebzeler: 

Yeşil yapraklı besinler, mısır ve soya fasulyesi mutluluk hormonu üretimini destekleyen başlıca sebzelerdir. Ayrıca patates ve kabuklu olarak fırınlanmış domates de seratonin salgılanması açısından faydalıdır.Çikolata:

Seratonin hormonu salgılanmasında özellikle bitter çikolatanın oldukça büyük bir etkisi vardır. Stresin en önemli düşmanları arasında yer alan çikolata mutluluk hormonunu anında harekete geçiren besinler arasında önemli bir yere sahiptir.

Tags:

ads
  • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

  • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Yulaflı Hurma Tarifi

Kahvaltıda yeniliklere yer açarak, taze hurma, yulaf, ceviz ve tarçın ile güne zinde başlayın. Taze ...

Çalışanlar İçin Sağlıklı Atıştırmalıklar

Çalışan bireyler, ofis ortamlarında doğru atıştırmalıklar seçerek, hem vücut enerjilerini arttırabilir hem de ekstra ...

Detoksu Günlük Hayata Almak

Günlük hayatta karşılaştığımız toksinler cildimizin sağlıksız görünmesine, yorgunluk, mod değişiklikleri, konsantrasyon bozukluğu, kilo artışı ...

Mayıs Ayında Hangi Tohumlar Ekilmeli

Mayıs ayı ile birlikte baharın doğuşunu yaşadığımız bugünlerde, ağaçların dallarında çiçekleri, yeni yeni olgunlaşan ...

Protein Açısından En Zengin Besinler

Protein, hem enerji hem de hücrelerin onarımı için gereklidir. Özellikle diyet yapılan dönemler içerisinde, ...

Deniz Tuzunun Faydaları

Deniz tuzu yemeklere tat vermesi dışında, insan vücuduna faydalı olması açısından da tercih edilen ...