Saç Dökülmesine İyi Gelen Doğal Besinler

Doğal besinlerden aldığımız vitamin, mineral ve kalsiyum, vücut sağlığımız dışında cilt ve saç sağlığımızı da etkiliyor. Saç dökülmesine iyi gelen doğal besinler: 

1. Asırlık Mucizesi İle: Biberiye

Bitkiler yalnızca tüketilerek değil, aynı zamanda dışarıdan sürüldüğünde de etki eden bir mucizeye sahip. Günümüzde popülerliğini arttıran biberiye, saç derisine doğrudan uygulandığında saçların gürleşmesini destekler ve saç köklerini canlandırır. İçerisinde bulunan rozmarinik asit; antibiyotik, antioksidan ve iltihaplanmayı önleyici madde taşıyor. Böylece saç hücreleri, kimyasallardan korunuyor ve besleniyor. Günde bir fincan biberiye saçı içmek bile saça fayda getirir. Badem yağı zeytinyağı biberiyenin etkisini arttırır. Bu karışımı saç derinize uygulayın ve 1 saat bekleyin.

2. Ferahlatıcı Etkisi İle: Nane Yağı

Nane yağı, nane yapraklarından elde ediliyor. Pek çok cilt ve bakım ürünlerinde nane esansının olduğu görüyoruz. Saç köklerinin güçlenmesini destekleyen nane yağı, mutlaka farklı karışımlar ile birlikte kullanılmalıdır. Badem yağı ve zeytinyağını saç gürleştirmesi ve parlaklaştırması açısından bu yağın yanına ekleyebilirsiniz. Hem kepeği önleyen hem saç dökülmelerini azaltan hem de saça parlaklık veren karışım sizi de ferahlatacak.

3. Hindistan Etkilerini Taşıyan: Kına 

Genellikle yeşil halde bulunan kına, farklı renkte boya pigmentleri de içeriyor. Doğal olması, kınayı daha çok tercih edilir kılan bir özelliktir. Saç tellerini kalınlaştırmak ve saçın güçlenmesini sağlamak için de kullanılmaktadır. Sunduğu doğal alternatifler sayesinde kınadan faydalanarak, saçlarınızın dökülmesini engelleyebilirsiniz.

4. Artan Popülerliği İle Ünlü: Aloe Vera 

Son dönemlerde hem jelinin kullanılması hem de cilt bakım ürünleri içerisine dahil edilmesi ile kullanımı artan Aloe Vera bitkisi, saç için de oldukça etkili çözümler sunuyor. Öncelikle saç derisinin sağlığının korunması gerekir. Saç derisi ne kadar sağlıklı olursa, saç da o kadar güçlenir ve dökülme, kepeklenme gibi sorunlarla karşılaşmaz. Cildi yatıştıran ve saçın PH dengesini koruyan özelliğe sahip olan Aloe Vera, yeni saçın çıkmasını teşvik eden bileşimlere sahip.

5. Dört Yapraklı: Yonca Suyu 

Uzun yıllardır bilinen en etkili saç bakım ürünlerinden bir tanesi de yoncadır. Yonca suyu, saç köklerini besler ve saçın incelmesini engeller. Saçın dökülen bölgelerine uygulandığında ise yeni saçların gelişmesini destekler. Eğer etkisini daha çok arttırmak isterseniz havuç suyu ile birlikte kullanabilirsiniz. Böylece hem karışımın vitamin içeriği artacak hem de serinletici etkisiyle sizi rahatlatacak.

6. Hindistan Cevizi’nin Mucizevi Faydalarından: Hindistan Cevizi Sütü 

Yalnızca cildin değil, aynı zamanda saçların da gençleşmeye ihtiyacı vardır. Taze Hindistan cevizi sütü, masaj yapılarak saç derisine sürüldüğünde, saçın dökülmesini engeller ve saça ekstra parlaklık kazandırır. Sütü, akşam yatmadan önce sürüp, 1 gece beklerseniz daha iyi sonuç alabilirsiniz. 🙂

7. Vitamin Zengini: Çörek Otu Yağı 

Türkiye’de pek çok yerde yetişen çörek otu, yağı ile de şifa veriyor. Çörek otunun sağlığa olan yararlarını saymaya kalkarsak, çok uzun bir liste yazmak zorunda kalabiliriz. 🙂 İçerisinde A vitamini, beta karoten, B1, B2, E, C ve B6 vitamini bulunan çörek otu yağı, saç sağlığı için de önemli bileşenlere sahip. Saçı güçlendiren, dökülmeyi önleyen ve saçı besleyip ona parlaklık kazandıran bitkiyi aynı zamanda bolca tüketmeliyiz.

ads
  • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

  • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Cildimizi Güzelleştiren Meyveler

Cilt güzelliği, herkesin istediği ve özen gösterdiği konulardan bir tanesidir. Işıltılı ve sıkı bir cilt ...

Çocuklar için 5 Sağlıklı Atıştırmalık

Çocukları, ağlamaktan vazgeçirmek için ya da yemeğini bitirmesi karşılığında adeta bir ödül olarak sunduğumuz ...

Besleyici Balın Faydaları

Balın Tarihçesi Bal, doğadan gelen eşsiz lezzeti, kusursuz görümü, kıvamı ve besleyici içeriği ile insanlar ...

Sağlıklı Bir Tatlı: Yulaflı Elma Dolması

Aniden canınız tatlı mı istedi? Hafif ama lezzetli bir şeyler mi arıyorsunuz? Sağlıklı bir ...

Mutluluk Hormonu Veren Besinler

Günlük hayatı daha kaliteli yaşayabilmek ve sağlıklı düşünebilmek için vücudumuz kadar ruh sağlığımıza da ...

Mineral Çeşitleri ve Faydaları

Metabolizmamız için gerekli olan mineraller vücut için faydalıdır. Bu iki kelime mineralleri anlatmaya yetse ...