Barcelona’nın Büyüleyici Meydanı: Sant Josep Pazarı

Sizin keşfettiklerinizde bu hafta Barcelona’nın St. Josep Pazarı ve pazarda satılan lezzetleri var. Meyzi Rasier’e paylaşımlarından dolayı çok teşekkür ederiz.   Barcelona, Paris gibi Amsterdam gibi görülmesi gereken bir yer. Dar sokaklarında sokak sanatı grafitiler, sokakların çıktığı meydanlarda ise heykeller var. Kendine özgü lezzetleri ile geçmişten beri anı yaşayan bir şehir…

 Barcelona, hemen her şeyi kolayca bulabileceğiniz pazar alanlarına sahip. Renkli yiyecek pazarlarından bir tanesi de La Boqueria. Aslında bu pazarın yakınlarında Sant Josep manastırı bulunduğu için bu pazar, Sant Josep Pazarı olarak da biliniyor. Pazar 1200’lü yıllara kadar uzanan bir tarihe sahip. Kocaman tezgahlara sahip, kalabalık yer, 1914’te günümüzdeki şeklini almış. Neredeyse 27.000 çeşit ürün burada satılıyor. Eminim bu kadar çok ürün satışı yapan, geniş kapsamlı bir pazar görmemişsinizdir. ?

 Pazara ilk girdiğinizde karşınıza baharatlar, meyveler ve kuruyemişlerden oluşan tezgahlar gelecek. Üstelik, her çeşitte ürün turistler için tadımlık olarak önceden hazırlanmış olarak duruyor. Tadımlık olsa da bu tabakların da bir ücreti var tabii. Ama emin olun renkli meyvelerin ve kuruyemişlerin sunumlarını görünce muhteşemliğine dayanamayacaksınız. ?  Her bir meyveye farklı bir yüz ifadesi verilmiş ve çeşitli malzemeler ile şekillere dönüştürülmüşler. Biraz ilerlediğiniz zaman, deniz ürünlerinin bulunduğu tezgahlar ilgilinizi çekebilir. Çünkü birbirinden farklı deniz ürünleri burada sergileniyor. Tabii ki pazar bunlarla sınırlı değil.Pazar alanında çok fazla tapas restoranı var. Balık, tavuk ve et çeşitlerinin farklı şekilde sunulduğu restoranlarda deniz ürünleri de yiyebilirsiniz. Yerli halk bu pazara özel hazırlamak istedikleri yemekler için gereken malzemeleri almaya geliyor. Aynı zamanda pazar alanı, turistlerin de favori mekanlarından.

 Pazarda dolaştıktan sonra dilerseniz pazar alanı içerisindeki yemek alanlarını tercih edebilirsiniz. Ben tercihimi Brunch&Cakes’ten yana kullandım. Çünkü kahvaltı masaları, renkli sunumlar  her zaman dikkatimi çekiyor. Burada her şeyi yemek mümkün. Brunch gibi farklı çeşitte yiyeceklerin dolu olduğu bir masa tercih ediyorsanız, buraya gelebilirsiniz. Barcelona’ya cupcake ve mini şekerlemeleri kazandıran bu dükkan, nefis kekler, kurabiyeler, cupcakeler hazırlıyor. Her şeyden önce mekan, çok sevilen, hoş bir ambiyansa sahip. Üstelik %100 organik kahve ve Valrhona çikolata kullanıyorlar. Sizce de muhteşem değil mi?

Tags:

ads
  • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

  • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Kuzeyde Tarihi Bir Kent Sinop ve Nokul Tarifi

Tarihi, yeşili, maviyi bir arada harmanlayan ve ülkemizin en kuzey noktası olan Sinop’u, Mutfak ...

İrlanda’nın Otantik Lezzetleri

İlkbahar aylarında kuzu, yaz aylarında balık, kışınsa güveç pişen otantik İrlanda mutfağını birlikte tanıyalım…  ...

Alaska Yemekleri ve Kültürü

Maceraperestler için ideal bir bölge ve Amerika’nın 49. Eyaleti olan Alaska’yı bizimle birlikte keşfetmeye ...

Avrupa’dan Amerika’ya Humusun Yolculuğu

Yöresel lezzetlerde de ayrı bir yeri olan humusun, tüketilirken ülkelere göre farklılık gösterdiğini biliyor ...

Balkan Yemekleri

Balkan mutfağı,  doğu ve batının somut bir kesişim noktasıdır. Beslenme kültürü açısından da geniş ...

Seul’un En Güzel Sokak Lezzetleri

Seul, pazarlarında, metro istasyonlarında ve tüm popüler alanlarında sokak yemekleri satılan bir şehir. Myeong-dong ...