İtalyan Lezzetleri ile Eataly

Kaliteli İtalyan lezzetlerini, bizlerle paylaşan Eataly, peynirden risottoya, taze etlerden makarnalara, hamur işlerine kadar pek çok yiyeceklerin üreticisi ve dağıtıcısıdır. Eataly Kurumsal Satış Müdürü olan, Gastronomi Uzmanı Çağrı Burak Sağlam ile İtalyan lezzetleri üzerine bir röportaj hazırladık. Birbirinden değerli peynir çeşitleri ile İtalyan lezzetleri hakkında merak ettiklerinizi burada bulabilirsiniz. 

1. İtalyan lezzetleri, yalnızca Türkiye’de değil tüm dünya ülkelerinde değer görüyor. Bunun kalıcı bir sebebi olduğunu düşünüyor musunuz? 

Üretim ve tüketim arasında unutulmaması gereken bir bağ vardır: Bildiğiniz işi yapmak ve orijinaline sadık kalmak. Firmalar ürünlerini pazarlarken her zaman tercihlerini onları süslemekten yana kullanıyor. Farklı ışıklandırma, sıra dışı tabelalar, oturma grupları gibi. Fakat İtalya’da gittiğiniz bir mekanda hala aynı sandalyelerin kullanıldığını görebilirsiniz. Örneğin; Toskana’da dağın başında bir restorana gidiyorsunuz, onlar aynı teknikte hizmet etmeyi sürdürüyor. Bu da demek oluyor ki, onlar insanları çekmek için öncelikli olarak lezzetlerini ön plana çıkarıyor. İnsanlar, bildikleri işleri yaparak yoluna devam ediyor. Böylece, lezzetler yalnızca İtalya’nın bölgelerinde değil, tüm dünyada tanınır bir konuma yükseliyor. 

2. Trüf mantarının zengin içerikli bir besin olduğunu biliyoruz. Trüf mantarı mutfakta ne şekilde kullanılmaktadır? 

Trüf mantarları, olgunlaşmaya başlayınca uçucu bir koku salgılıyor. 17. Yüzyılda Mısır’da trüf çeşitlerinin afrodizyak olduğuna inanılırdı. Aynı zamanda aromatik özelliği ile günümüzde; taze, kuru ve yağ olarak bu mantarı tüketimde oldukça tercih ediliyor. Bu mantar, patates gibi toprağın altında yetişir. Pek çok yemeğe lezzet katan trüf mantarı, sos olarak da yemeklerde, mezelerde, salatalar ile tüketilebilir. Trüflü soslar makarna, et ve pizzalar ile mükemmel bir uyum sağlıyor. Bunun dışında trüf, peynir yapımında da kullanılıyor. Eataly’de içerisinde trüf bulunan onlarca ürün deneyebilirsiniz.

3. Makarnalar, deniz ürünleri, domates sosu ya da fesleğen sosu gibi pek çok farklı alternatifler ile birlikte tüketiliyor. Bunun nedenini bize açıklayabilir misiniz? 

Makarnalar, şekil ve tat bakımından ciddi farklılıklara sahiptir. “Spagetti neden domates sosu ile birlikte tüketiliyor?”. Çünkü makarnanın doygunluk oranı belirlidir. Sosu içine çekme oranı daha azdır. İri büyüklüklere sahip olan makarnalar deniz ürünleri ile daha çok tercih ediliyor. Ceviz büyüklüğünde bir makarnayı domates sosu ile pişirmeye kalkarsak, dört kat fazla sos harcamak zorunda kalırız.

4. Taze burrata peyniri üretimi yapıyorsunuz. Bu peynirden bize biraz bahsedebilir misiniz? 

Burrata peyniri, İtalyan lezzetini içerisinde taşıyan bir peynirdir. Özellikle salatalarda çok sık tüketiliyor. Dışı mozarella içi taptaze stracciatellalı olan bu lezzet, yumuşak, ipeksi bir lezzettir. İtalya’nın Puglia bölgesinden tüm dünyaya yayılmıştır. Zahmetli bir üretime sahip olan peynir mutlaka taze tüketilmelidir. Bunun dışında sebze veya kırmızı et ile birlikte, zeytinyağı gezdirilmiş olarak tüketilebilen Burrata, sabahları kahvaltılarında taze ekmek çok iyi uyum sağlar. Bu sayede hoş koku ve tat elde ediliyor.

5. Pirinç, dünya mutfağında değerli bir yere sahip. İtalyan mutfağının en sevilen lezzetlerinden olan Risotto nasıl hazırlanıyor?

Risotto karakteristik özelliğini, pirinçlerin nişastasını salmasıyla kazanıyor. Kendine özgü, farklı bir pişirme tekniği olan risotto, onlarca hatta yüzlerce tarife sahiptir. Bu lezzeti hazırlarken öncelikle doğru pirinç seçimi yapılmalıdır. İtalya’nın kuzey kesimlerinde yetişen Arborio pirinci, uygundur. Tabii ki bunun yerine farklı türde pirinçler de kullanılabilir. Yağ içerisinde kavrulan pirinç, nişastasını daha kolay salmaktadır. İşin püf noktalarından bir tanesi de budur. Yağda pirinç, soğanla birlikte kavrulur. Daha sonra tercih edilen tarife göre tavuk/et suyu ve diğer malzemeler eklenerek pişirilir.

 

ads
  • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

  • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Diyet Türleri Nelerdir?

” Sayısız miktarda diyet türleri var. İçerikleri ve uygulanış şekilleri birbirlerinden az veya çok ...

Yılın Annesi: Zuhal Mansfield

Anneler Günü’nün nasıl kutlanmaya başlandığını merak ettiniz mi? İşte Anneler Günü’nün tarihsel süreci…  Evladını ...

Okay Temiz ile Ritim ve Yemek

1939 yılında İstanbul’da doğan Okay Temiz, müzik alanındaki ilk eğitimini annesinden aldı. Daha sonra ...

Wilco Van Herpen İle Türkiye Keşfi

Keşif, fotoğraf ve lezzetli yemekler deyince akla gelen isim: Wilco Van Herpen. Türkiye’de gizli ...

Sağlıklı Beslenme

Yrd. Doç. Dr. Mehmet Görgülü ile son haftamızda yaptığımız röportajda; inek sütünün faydaları ve ...

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği ile “14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü”

Dünya üzerinde yaşayan tüm canlılar toprağa bağımlıdır. Gelecek, çiftçilerin bereketli elleri ile korunduğu için, ...