Doğada yürüyüşe çıktığımız zaman, çevremizde pek çok yenilebilir otun var olduğunu görürüz. Peki, hangi yöremizde hangi otlar yetişiyor? 

Bereketli topraklarımız, sadece ektiklerimizi değil, kendi ürünlerini de bizlere sunuyor. Daha önce hiç karşılaşmadığımız, “Bu da yenir mi?” diyebileceğimiz yüzlerce ot çeşidi, Türkiye’de yetişiyor. Hatta bazı yemekler, yöresel olarak adlandırılırken isimlerini bu otlardan alıyor. İşte yöresel ot çeşitleri:

1. Heliz

 Doğu Anadolu bölgesinde yetişen heliz bitkisi, ekolojik flora açısından zengindir. Rüzgar ve su tarafından oluşabilecek erozyona karşı toprağın bekçisi olan bitki, geniş dallara sahiptir. Özellikle yayla ve meralar için bu bitki çok gereklidir. Yapılan araştırmalara göre bu ot, arpadan daha lezzetli ve faydalı olduğu için, meradaki hayvanların hem süt verimini hem de sütteki mineral ve vitamini arttırıyor.Özellikle tatlı olarak bulunan heliz, hoş kokusu ile otlu peynire çok yakışıyor. Büyük bir lezzete sahip olan otlu peynirle buluşan, yerli bir gıda çeşidi olan heliz bitkisinin yetiştiği yörede bu bitkiden keledoş adı verilen otlu yemek yapılmaktadır. Bu bitki sağlık açısından faydalı olduğu için, bölgede bu bitkinin üreticiliğinin yapıldığı görebiliriz.

2. Şevketi Bostan 

Girit mutfağına özgü olarak bilinen şevketi bostan, Ege bölgesinin en sevilen otları arasında yer alıyor. Bahçelerde ve kırlarda yabani olarak yetişen bu ot, denize yakın bölgelerde bulunuyor. Küçük yeşil dikenleri bulunan bitki, uzun beyaz köklü bir kök bitkisidir.Genellikle ayıklanmış olarak satılan şevketi bostanı dilimleyerek hazırlayabilirsiniz. Bu bitkinin kökünden sakız elde edilmektedir. Özellikle kuzu eti ile pişirilen yemeklerde kullanılan bitki, haşlanıp salata olarak da tüketilmektedir. Haşlandığında özünü suya saldığı için çorbalarda da kullanılıyor. Sağlık için de birbirinden değerli faydaları olduğu için bu bitkiyi herkes yemeklerinde tercih edebilir.

3. Galdirik (Hodan) 

Karadeniz’in en sevilen otlarındandır Galdirik. Geçmişten günümüze farklı yöresel tatlar arasında gelen bu bitki, çoğu kişi tarafından daha yeni keşfediliyor. Yörelere göre farklı isimler ile adlandırılan Galdirik, kırmızı kan hücrelerinin yapımında görev alıyor ve kansızlığı azaltıyor. Yapılan araştırmalar sonucunda bu bitkinin protein ve mineraller bakımından zengin olduğunu ortaya çıkmıştır. Aynı zamanda bitkide demir ve C vitamini de oldukça fazladır.Mayıs ayında yetişmeye başlayan bitki Eylül ayına kadar yeşil kalıyor. Daha çok kavurma şeklinde tüketilen bitki yumurta ile birlikte hazırlanıyor. Bunların dışında Karadeniz yöresinde bitkiden dolma yapıldığını da görmek mümkün. Fakat galdirik otunun haşlanmasında dikkat edilmesi gereken bir nokta var: Bitki sıcak suya değil, soğuk suya atılarak haşlanmalıdır. Sarma olarak hazırlanabilen ot, kuzu yemeklerinin yanında da tüketiliyor.

4. Zahter 

Zahter, aslında bir kekik türü olarak biliniyor. Akdeniz mutfağının vazgeçilmezlerinden olan zahterin tarihi Osmanlı dönemine kadar uzanıyor. Kahvaltı menülerinden akşam yemeklerine kadar her öğünde sofralarda yer alan zahter, tam bir sağlık deposudur. Kurutulup kekik olarak kullanılan bitkinin taze yaprakları özellikle ızgaraların yanında da kullanılıyor. Bunun dışında çorba, salata ve köftelere de zahter konulabilir.Çay olarak tüketilebilen zahter, ekmek üzerine yoğurt ve zeytinyağı ile sürülebilir. Bunun dışında kahvaltılarda zeytinyağı içerisine ekleyip, kahvaltılık olarak da tüketebilirsiniz.

5. Çiriş Otu 

İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde görülen çiriş otu, Nisan ayından itibaren yetişen bir bitkidir. Kendine has bir kokuya sahip olan bitki, aromatik bir lezzet taşıyor. Hem lezzetli hem de sağlıklı çiriş otu, ıspanak yemeği gibi pişiriliyor. Genç ve körpe yaprakları yenen bitki, C vitamini bakımından da zengindir.Bağışıklık sistemini güçlendirme özelliği taşıyan çiriş, aynı zamanda vücuttaki mikropları da öldürüyor. Sapların birleştiği zarı sıyırıp, uçlarını keserek otu temizleyebilirsiniz. Bol suyla yıkayıp doğrayarak yemeğe hazırlanabilir. Çiriş otu yalnızca yemek olarak değil, pilavlarda, böreklerde, bulgur yemeklerinde, çorbalarda, kavurma olarak ve yumurtalı olarak hazırlanabilir. Otlu peynir yapımında kullanılan çiriş otunun yaprakları İtalya’da Rignano Garganico peyniri üretiminde de tercih ediliyor.

ads
  • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

  • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

En Sağlıklı Çaylardan: Kombu

Avrupa’da yaygın olarak kullanılan Kombu çayı içerisinde, maya ve bakterilerin bulunduğunu biliyor muydunuz? Mantarımsı ...

Siyah Pirincin Faydaları Nelerdir?

Siyah pirincin bilinmeyen faydaları: Bol magnezyum: İçeriğinde magnezyum özelliği ile kemik, kalp ve sinir ...

Yulaflı Hurma Tarifi

Kahvaltıda yeniliklere yer açarak, taze hurma, yulaf, ceviz ve tarçın ile güne zinde başlayın. Taze ...

Kemik Suyu Faydaları

Sağlık Koçu Pınar Taşkınlar, beslenmenin sağlımıza etkisi, kronik hastalıkların engellenmesi ve sağlıklı yaşlanma üzerindeki ...

Zerdeçalın Sırları

Hint safranı olarak da bilinen zerdeçal,  sarı renkte boya veren bir bitkidir. En sağlıklı ...

Kilo Vermeyi Kolaylaştıran Besinler

Kilo vermenin en önemli kuralı, gün boyu tükettiğiniz yiyecek ve içeceklerden almış olduğunuz kalorinin ...