İsveç’te sabah kahvaltıları, çoğunlukla ise ya da okula gitmeden önce evde yapılır. Soğuk iklim şartlarına sahip bir ülke olduğu için İsveç’te sabah kahvaltılarında, vücudu dinamik tutacak ve enerji verecek besinler tercih edilir.

 İsveç kahvaltıları için olmazsa olmaz besinlerin tahıllar ve reçeller olduğunu söyleyebiliriz. Tahılları hazırlamış oldukları ekmeklerde kullanmanın yanı sıra, müsli benzeri karışımlarla da tüketirler. Sütle karıştırılan bu tahıl karışımları içine çeşitli meyveleri de mutlaka eklerler. Aslında bu özellikler ile ele aldığımızda İsveç kahvaltısının sürekli olarak diyetisyenlerden duyduğumuz sağlıklı kahvaltı önerileri ile doğru orantılı olduğunu görebiliriz.

 İsveçliler sabah kahvaltısında fazla peynir yemezler. Bunun yerine daha çok sofralarında taze kaymak ve krema gibi besinleri tahıllı ekmekler ve reçeller ile birlikte tüketiriler. İsveçlilerin kahvaltıda içecek tercihi ise süt olarak ön plana çıkar. İsveç kahvaltılarında çay ise neredeyse hiç tercih edilmez.

 Balık tüketiminin en fazla olduğu ülkeler arasında yer alan İsveç’te kahvaltıda balığa da sıklıkla rastlayabilirsiniz. Türkiye’de kahvaltılarda görmeye aşina olduğumuz sucuklu yumurtanın bir benzeri olarak İsveç’te sabah kahvaltılarında balıklı yumurta en çok tercih edilen besinler arasından yer alır.

 Bolca övdüğümüz tahıllılardan, yabanmersinli ekmek tarifini de sizinle paylaşalım;

İçindekiler

 • 40 gr yulaf ezmesi,

 • 50 gr buğday gevreği,

 • 120 gr kepekli un,

 • 180 gr un,

 • 1 çay kaşığı tuz,

 • 4 çay kaşığı kabartma tozu,

 • 400 ml doğal yoğurt,

 • 60 gr yabanmersini,

 • 65 gr fındık içi

Hazırlanışı

1. İlk olarak fırınımız 200 derecede önceden ısıtalım. Ekmek kalıbına pişirme kağıdını serelim ve kağıdın kalıbın kenarlarına denk geldiğine özen gösterelim.

2. Bütün kuru malzemeleri bir kap içine alarak karıştıralım.

3. Yoğurdumuzu karışıma ilave ederek karıştırmaya devam edelim ve yabanmersini ile fındıkları da ilave edelim.

4. Elde ettiğimiz karışımı kalıba dökelim.

5. Yaklaşık olarak 50 dakika kadar pişirdiğimiz ekmeğimizi fırından aldıktan sonra üzerine bir bez parçası örterek dinlendirdikten sonra servis edebilirsiniz.

Håll ett öga på kalorierna! (Afiyet olsun.)

Tags:

ads
 • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

 • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

 • adınız *

 • email *

 • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Mardin Mutfağı ve Kültürü

Doğunun medeniyetler beşiği olarak adlandırılan Mardin, tarihi yapıları, zengin sosyal yapısı, doğal güzellikleri ile ...

İsviçre Alplerinde Peynirin Tarihi

İsviçre Alplerine baktığımız zaman, sütçülük ve peynirciliğin, Milattan Önce 1000 yıllarına dayandığını görebiliriz. 3000 ...

Burritos Sen Ne Güzel Bir Şeysin!

Meksika bölgesine ait olan Burritos, dünyada en çok bilinen Kuzey Meksika yemekleri arasında yer ...

Dünyanın En Egzotik Balık Pazarları

Dünya pazarları, sebzelerden meyvelere, kuruyemişlerden baharatlara, deniz mahsullerinden daha pek çok gıda ürününe ev ...

Malezya Mutfağı ve Kültürü

Renkli adaların, bozulmamış plajların, zengin ve etnik kültürel yapıların ev sahibi olan Malezya, nadide ...

Anadolu’nun Vazgeçilmez Çorbası: Arabaşı

Anadolu’nun en sevilen lezzetlerinden olan arabaşı, soğuk kış günlerinin sıcacık içeceğidir. İşte, dilimli kesilen ...