Rus Lezzetleri ve Ussuri Koyu

Rusya’da bulunan Ussuri koyu, kahvaltıda bile balığın tüketildiği yemek kültürüne sahip. Rus lezzetlerini ve renkli cam parçaları bulunan plajı ve keşfedelim… 

1.Sovyetler Birliği döneminde, Ussuri koyu olarak bilinen yer, cam şişelerin atıldığı bir çöplük olarak kullanılmaktaydı. Günümüzde Rusya tarafından koruma altına alınan bu yer, kırılarak atılan cam şişe parçalarının seneler içerisinde kristalleşmesi ile rengarenk cam bir plaja sahip olmuştur.

2. Ziyaretçiler tarafından oldukça tercih edilen Ussuri koyu, Rusya’nın Vladivosk şehrine yakın bir konumda bulunuyor. Plaj, cam parçaların rengarenk görüntüsüne ev sahipliği yapıyor.

3. “Cam Plajı” olarak bilinen bölge, onlarca kişi tarafından sosyal medyada paylaşılan ve dünya çapında ilgi gören bir yer olma özelliği ile de dikkat çekiyor.

4. Vladivosk, Çin ve Kuzey Kore sınırlarına yakın bir bölgede bulunmaktadır. Rusya’nın doğusunun en büyük kenti olan şehir, balıkçılık ile ünlüdür. Rus Mutfağı dediğimiz zaman akla gelen ilk şey şüphesiz deniz ürünleri oluyor. Öyle ki, bazı yerlerde kahvaltılarda havyar, lakerda ve balık çeşitleri tüketiliyor. Wolga-Schnitte ismi ile bilinen lakerda ekmeği ve Mersin balığı ile birlikte tüketilen Rus yumurtası (faberge), kahvaltı sofralarının vazgeçilmezlerindendir.

5. Rus kahvaltılarına baktığınız zaman marmelat ve reçele yer verilmediğini, içeceklerde ise kokulu siyah çay, kahve, süt ve meyve suyu tercih ettiklerini görebilirsiniz.

6. Balık ve lahana ile yapılan bir çorba olan Shchi, içerisinde bol miktarda çavdar bulunan içki Kvass, domates ve balıkla hazırlanan bir çorba olan Ucha ve Güney Rusya’nın dünyaca ünlü çorbası Borsc sofralarda tercih ediliyor.

7. Tabii ki Rusya’nın en sevilen et yemekleri arasında bizim kebap olarak yediğimiz; şaşlık adı verilen lezzet yer alıyor. Bu yemek, iri et ve iri soğan ile pişiriliyor. Mantarlar da bu yemek başta olmak üzere, her yemekte yer alıyor.

8. Ribes ve yaban mersini gibi orman meyveleri, bal ile birlikte hazırlanıp, tatlılarda kullanılıyor. Bal, Rusya’da aynı zamanda bazı bölgelerde içki yapımında da tercih ediliyor.

9. Çorba, et yemekleri, balık yemekleri, sebze ve tavuk yemeklerinde sıklıkla kullanılan Smetana ise tereyağı ve ekşi krema ile hazırlanan bir sos olarak Rus mutfağında yer alıyor.

10. Farklı mutfak kültürlerini de içerisinde gördüğümüz Rus mutfağı, aromatik otlar ve baharatları da sofralara dahil ediyor. Antik çağlardan beri bu tatlar yemekler içerisinde yer almayı başarmıştır. Anason, dereotu, sarımsak, soğan ve nane bunlara örnek gösterilebilir. Bunların dışında tarhun otu, karabiber, tarçın ve safran da yemeklerde tercih ediliyor.

Tags:

ads
  • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

  • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Yunan Mutfak Kültürü

Akdeniz tarihi ve mimarisine yolculuk yapabileceğimiz Yunanistan, hem kültürel değerleri hem de mutfak alanındaki ...

900 Yıllık Tarihiyle Olde Bell Otel ve Restoran

İngiltere’nin Hurley kentinde bulunan Olde Bell Otel 1135 yılından bu yana hizmet veriyor. Tarihin ...

Kalorilerine Göre Ülke Kahvaltıları

Günün en önemli öğünü; kahvaltı, kimilerine göre mükellef bir sofra kimilerine göreyse hızlı atıştırmalıklardan ...

Arjantin’de Dans ve Yemek

Arjantin, dansları ve yemekleri ile oldukça büyüleyici bir ülkedir. Yemek yiyip, tango yapabileceğiniz mekanlar ...

Cezayir Mutfağı ve Kültürü

Afrika’nın ikinci büyük ülkesi, Akdeniz ve çöl ikliminin bir arada görüldüğü, 1000 km uzunluğunda ...

Fiji Adaları ve Mutfak Kültürü

Fiji adaları, Pasifik Okyanus’unun güneyinde yer alıyor. Birbirinden güzel lezzetler, Fiji mutfağında yer alıyor. ...