Gluten proteinine karşı, kronik hale gelen alerjiler çölyak hastalığını meydana getiriyor. 9 Mayıs olarak kabul edilen Çölyak Günü, hastalığa dikkat çekme amaçlı kutlanıyor. Aslında hepimiz bir gün, bilmediğimiz sebeplerden dolayı bu hastalığa sahip olduğumuzu öğrenebiliriz. Peki, çölyak hastalığından korunmak için nelere dikkat etmeliyiz? 1. Gluten İçeren Gıdalar 

 İrmik, bulgur, un, şehriye, kuskus, makarna ve kepek gibi ürünler içerisinde arpa, buğday, çavdar ve yulaf mevcut olduğu için, bu rahatsızlığa sahip olan bireylerin bu besinleri tüketmemesi ya da doktorların belirlediği miktarda tüketmeleri gerekmektedir. Yalnızca bu besinler değil, aynı zamanda hazır çorbalar, soslu tavuklar, pane harçları, et ve tavuk harçları, sakız ve çikolata gibi pek çok gıda ürünü içerisinde de gluten mevcuttur.

2. Glutenli ve Glutensiz Ürünleri Birbirinden Uzak Tutalım 

 Yaşam kalitesinin yüksek olması ve sağlıklı olmak için tabii ki dengeli ve yeterli beslenmek gerekir. Çölyak hastalığı, gluten proteinine karşı vücudun vermiş olduğu alerjik reaksiyondur. Çavdar, yulaf, arpa ve buğday gibi besinler gluten içermektedir. İçerisinde gluten bulunan yiyeceklerin, glutensiz gıdalar ile aynı yerde bulunmaması önerilmektedir. Çünkü yemek hazırlığı sırasında iki gıda temas haline geçerse, harcanan tüm çaba boşa gitmiş sayılacaktır. Yalnızca gıdalar değil aynı zamanda çatal, tabak, kaşık ve bıçak gibi mutfak gereçlerinin de glutenli gıdalardan uzak tutulması gerekir.

3. Güvenilir Glutensiz Gıdalar 

 Patates, mısır, pirinç, nohut unu, kestane unu, üzüm çekirdeği unu, reçel, bal, yumurta, bitki ve baharatsız hazırlanan sirkeler, balık, midye, karides, yengeç, soya unu, işlenmiş kuruyemişler, glutensiz, sağlıklı gıdalar arasında yer alıyor. Bunlar dışında tüm sebze ve meyveler, kümes hayvanları, kuzu ve sığır etleri, bakliyatlar, şeker çeşitleri de glutensiz gıdalardandır.

 4. Un, Buğday Ölçülerine Dikkat! 

 Vücudun emilimini gerçekleştiren organların tahribata uğramaması için, bir çay kaşığı kadar un, buğday veya bulgurun yalnızca sekizde biri kadar kullanmak yeterli olacaktır. Aslında uzmanlar bu miktarın bile zararlı olduğundan çoğu kez bahsetmişlerdir.

ads
  • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

  • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Çipura Balığı Faydaları

Ege ve Akdeniz’de bulunan çipura aynı zamanda dünyada, İngiltere kıyıları, Verde Burnu ve Kanarya ...

İnek Sütü Ve Keçi Sütü Hakkında Bilinmeyenler

Çocuklarınıza süt içirirken hangi sütü tercih etmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Gelin birlikte inek sütü ...

10 Farklı Vitamin İle Saçlarınızı Uzatın

Saç sağlığı, tamamen kişinin beslenmesi ile alakalı bir durumdur. Vitaminler, vücuda faydalı olduğu kadar, ...

Mutluluğa Giden Yol Mutfaktan Geçer

Beynimizde, bir bölgeden diğerine sinyal taşıyan seratonin maddesi bulunur. Seratonin azlığı, depresif bir ruh ...

Beslenme Hakkında Herşey

Yrd. Doç. Dr. Mehmet Görgülü, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp fakültesi hastalıkların tespitinin yanı sıra ...

Düşük Karbonhidrat Diyeti

Kimi zaman kilo vermek, kimi zaman ise sağlıklı bir vücuda sahip olmak için diyet ...