Gluten proteinine karşı, kronik hale gelen alerjiler çölyak hastalığını meydana getiriyor. 9 Mayıs olarak kabul edilen Çölyak Günü, hastalığa dikkat çekme amaçlı kutlanıyor. Aslında hepimiz bir gün, bilmediğimiz sebeplerden dolayı bu hastalığa sahip olduğumuzu öğrenebiliriz. Peki, çölyak hastalığından korunmak için nelere dikkat etmeliyiz? 1. Gluten İçeren Gıdalar 

 İrmik, bulgur, un, şehriye, kuskus, makarna ve kepek gibi ürünler içerisinde arpa, buğday, çavdar ve yulaf mevcut olduğu için, bu rahatsızlığa sahip olan bireylerin bu besinleri tüketmemesi ya da doktorların belirlediği miktarda tüketmeleri gerekmektedir. Yalnızca bu besinler değil, aynı zamanda hazır çorbalar, soslu tavuklar, pane harçları, et ve tavuk harçları, sakız ve çikolata gibi pek çok gıda ürünü içerisinde de gluten mevcuttur.

2. Glutenli ve Glutensiz Ürünleri Birbirinden Uzak Tutalım 

 Yaşam kalitesinin yüksek olması ve sağlıklı olmak için tabii ki dengeli ve yeterli beslenmek gerekir. Çölyak hastalığı, gluten proteinine karşı vücudun vermiş olduğu alerjik reaksiyondur. Çavdar, yulaf, arpa ve buğday gibi besinler gluten içermektedir. İçerisinde gluten bulunan yiyeceklerin, glutensiz gıdalar ile aynı yerde bulunmaması önerilmektedir. Çünkü yemek hazırlığı sırasında iki gıda temas haline geçerse, harcanan tüm çaba boşa gitmiş sayılacaktır. Yalnızca gıdalar değil aynı zamanda çatal, tabak, kaşık ve bıçak gibi mutfak gereçlerinin de glutenli gıdalardan uzak tutulması gerekir.

3. Güvenilir Glutensiz Gıdalar 

 Patates, mısır, pirinç, nohut unu, kestane unu, üzüm çekirdeği unu, reçel, bal, yumurta, bitki ve baharatsız hazırlanan sirkeler, balık, midye, karides, yengeç, soya unu, işlenmiş kuruyemişler, glutensiz, sağlıklı gıdalar arasında yer alıyor. Bunlar dışında tüm sebze ve meyveler, kümes hayvanları, kuzu ve sığır etleri, bakliyatlar, şeker çeşitleri de glutensiz gıdalardandır.

 4. Un, Buğday Ölçülerine Dikkat! 

 Vücudun emilimini gerçekleştiren organların tahribata uğramaması için, bir çay kaşığı kadar un, buğday veya bulgurun yalnızca sekizde biri kadar kullanmak yeterli olacaktır. Aslında uzmanlar bu miktarın bile zararlı olduğundan çoğu kez bahsetmişlerdir.

ads
  • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

  • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Gökten Üç Elma Düşmüş…

İnsanlık tarihine yön veren cennetin yasak meyvesi, yerçekiminin icadının başrol oyuncusu elma, çok eski ...

Sağlıklı Beslenme ile İlgili 5 Soru ve Cevap

Diyet ve beslenme söz konusu olduğunda, aklımızda pek çok soru ve şüphe var. Sağlıklı ...

Besleyici Balın Faydaları

Balın Tarihçesi Bal, doğadan gelen eşsiz lezzeti, kusursuz görümü, kıvamı ve besleyici içeriği ile insanlar ...

Glütensiz Beslenme Nedir?

 Buğday ve arpa ile yapılan ürünlerin tüketilmemesine dayanan glütensiz beslenme, günümüzde pek çok kişi ...

Mineral Çeşitleri ve Faydaları

Metabolizmamız için gerekli olan mineraller vücut için faydalıdır. Bu iki kelime mineralleri anlatmaya yetse ...

Mart Ayına Özel Meyve ve Sebzeler

Baharın müjdecisi Mart ayı ile birlikte doğa kendini yenilerken, bir taraftan kış sebze ve ...