Yaklaşık 9 bin yıllık bir geçmişe sahip olan Meksika mutfağı, kakaoyu yüzlerce yıl önce keşfetti… 

Mezoamerikan kültüründe ilk uygarlıklardan olan Olmekler, M.Ö. 1800-1500 senelerinde Meksika’nın Oaxaca vadisi içerisinde yaşayan halkı temsil ediyor. Kakaoyu ilk keşfeden uygarlıklardan olan Olmekler’in yaşadığı bölgelere diğer ülkelerden gelen insanlar, kakaonun yetiştirildiği ve tüketildiğine dair bir takım sonuçlara ulaşmışlardır. Her ne kadar bu bulgular az olsa da, Meksika’da yapılan arkeolojik kazılarda, kakao içeceği kalıntısı içerek seramik kaselere rastlanmıştır.  Olmeklerin tasarladığı “tekomat” isimli kavanozlar, kakao içmek için kullanılıyordu. Çağlar geçtikçe pek çok uygarlık sıcak kakao içmek için, farklı tasarımlara sahip kaseler üretmeye başladı. Zaman içerisinde kakao çekirdekleri fermente edildi ve kurutuldu. Kavrulan çekirdekler ise yiyecek olarak kullanılmaya başlandı.

 Maya uygarlığı döneminde, kakaonun modern anlamda keşfedildiğinden bahsedebiliriz. Öyle ki, fermente edilip, yiyecek olarak tüketilmeye başlanan kakao, yalnızca tüketimde değil, festivallerde de önemini bu dönemde kanıtlamıştır. Kakaonun o dönemde festivallerde önde gelen araçlardan olması, saray yaşantısından kesitler sunan süslü fincanlarla birlikte ritüellere katılanlara sunuluyordu. Katılanlara, tanrı tarafından armağan edildiği söyleniyordu.

 Meksikalıların en önemli içecekleri arasında yer alan kakao, iklime göre farklılıklar göstermektedir. Öyle ki, Meksika’da yetişen kakao çekirdeği, parlak ve asitli olarak oluşuyor. Meksika’nın yüksek bölgelerinden olan Mikstek’de hazırlanan köpüklü kakao içeceği, evlenen kişiler tarafından birbirine hediye ediliyordu. Bu gibi ritüeller, Meksika’nın çeşitli bölgelerinde yapılmıştır.

 Günümüzde, tatlı ve katı formundan çok daha farklı sunuma hazırlanan bu içecek, Meksika ritüellerinde, dini kutlamalar, düğünler, tanrıya teşekkür gibi törenlerde sembol olmuştur. Hatta yeni doğan bebeklerin vaftiz törenlerinde de kakao ikram edilmiştir. Karın ağrılarını iyileştiren, bazı hastalıkların tedavilerinde kullanılan içecek, 1828 senesinde Van Houten tarafından tatlı formuna dönüşmüştür. Geçmişte krallar ve ileri düzey insanlar için acı bir içecek olarak hazırlanan kakao, günümüzde hemen hemen herkesin vazgeçmeyeceği bir tat olarak tüketiliyor.

Tags:

ads
  • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

  • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Güney Afrika’dan Kinoa Burger

2013 senesi, Birleşmiş Milletler tarafından Kinoa yılı ilan edildi. Birçok kişinin adını daha duymadığı ...

500 Yıllık Gelenek: Keşkek

Keşkek, Türk mutfağında birçok bölgede yapılan ve hem kültürel mana da hem de lezzet ...

Yunanistan ve Türkiye’nin Ortak Yemekleri

Türk ve Yunan kültürü arasındaki benzerlikler oldukça fazla. Tabi bu durum her iki ülkenin ...

Et ve Şarabın Buluşması: Fransız Güveci Boeuf Bourgignon

Kış mevsimin en sevilen yemekleri genellikle, saatlerce fırında pişen ve bütün evi hâkimiyeti altına ...

Portekiz Lezzetleri

Sizin keşfettiklerinizde  bu hafta Porto’ya özgü olan “Francesinha” ve “Pastel de nata” yöresel yemekler arasında yer alıyor.   ...

Dünyanın En Pahalı Bifteği Japon Kobe Eti

Japonya’da yetişen hayvanlardan elde edilen Kobe eti, yetiştiği bölgedeki otun çok verimli olması sayesinde ...