Portekiz Lezzetleri

Sizin keşfettiklerinizde  bu hafta Porto’ya özgü olan “Francesinha” ve “Pastel de nata” yöresel yemekler arasında yer alıyor.  

Portekizce, “Fransız” kelimesinden türemiş olmasına rağmen, Fransız mutfağıyla tek bağlantısı “Croque monsieur” lezzetine benzeyen yemekleridir. Bu yemek için; “Portekiz’in et tüketimini gözler önüne seren bir et deposu” da denebilir. Restoranda sipariş verirken “Frenchie Singer” şeklinde telaffuz etmeniz işinizi kolaylaştıracaktır. İki dilim ekmeğin arasına sosis, salam, füme et ve biftek koyularak yapılan bu yemeğin can alıcı noktası ise sosu. Her restoranın kendine ait bir tarifi vardır. Bira ve domates bu sosu da, Portekiz restoranlarının vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Çoğu zaman, bu sos ketçaptan daha tatlı ve daha sulu kıvamdadır. Yemeği Portekiz’de birçok büfede ve restoranda yanında patates cipsiyle beraber tadabilirsiniz.

“Pastel de nata”, Türk damak zevkine uygun Portekiz tatlılarından biridir. Milföy, bir tart şekline getiriliyor. İçine yumurta sarısı, şeker ve unla hazırlanan krema dolduruluyor. Aynı fırın sütlaç gibi, üstü kızartılıp karamelize edildikten sonra servis ediliyor. İç dolgusunun gizemli bir tarifi olduğu söylense de, tadı pastalarda kullanılan kremalarla bizim muhallebilerimizin birleştirilmesini anımsatıyor. Bu tatlının en güzel özelliklerindenbiri de, Portekiz’de her yerde bulunabiliyor olmasıdır. Her ne kadar pastanelerde birçok farklı türü olsa da, ister havaalanında olun, isterseniz bir kafede, klasik Pastel de nata’nın belirgin ve güzel bir tadı var. Pastel de nata, taze olduğu sürece Portekiz’in her yerinde keyifle yolda yürürken veya kahve içerken yiyebileceğiz tatlılar arasında yer alıyor.   Paylaşımından dolayı Kaan Yılmaztürk’e teşekkür ederiz. 

 

Tags:

ads
  • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

  • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Kuru Balığın Bilinmeyenleri

En eski balık işleme yöntemlerinden bir tanesi olan balık kurutma, farklı ülkelerde yapılabiliyor. Özellikle ...

Popcorn Tarihi

Popcorn, yani patlamış mısır, asla hayır diyemeyeceğimiz şeyler listesinde hatırı sayılır bir yere sahip. ...

Japon Kahvaltı Tabağı

Japonya, adalardan oluştuğu için verimli tarım arazisi bakımından zayıf bir ülkedir. Bu nedenle Japonlar, ...

Antik Mısırlıların Yemek Kültürleri

Antik Çağ’ın en büyük medeniyetlerinden olan Antik Mısır, bugünkü Mısır toprakları içerisinde yer alıyor. ...

Avusturya’dan En İyi Lezzet: Şinitzel

Gösterişli binaları, sanatsal iç yüzü ve lezzetli sunumları ile dikkat çeken Avusturya,  aynı zamanda ...

Küba’dan Lezzetler ve Arroz Congri Tarifi

Küba denilince akla 1950’li yılların arabaları, tarihi sokaklar ve hareketli bir hayat geliyor. Ülke, ...