Yiyeceklerle Yapılacak Çocuk Aktiviteleri

Çocukların zihinsel süreçlerinin hızlı geliştiği küçük yaş döneminde, yiyecekleri de kullanarak onlarla kaliteli vakit geçirebilirsiniz. Duvarlar ve hayal dünyamız, harika tablolar ve sanat eserleri ile doldurulmayı bekleyen boş bir tuval gibidir. Siz de hayalinizdeki şekilleri, çocuklarınızla birlikte eğlenceli aktivitelere dönüştürebilirsiniz. Yapacağınız bu kişisel kreasyonlar, evinizi de renklendirmeye yetebilir. İşte önerilerimiz: 

1. Patates Baskısı: Çocukların hayal güçlerini kuvvetlendiren ve parmak kaslarını geliştiren aktiviteler arasında yer alan patates baskısı, basit yöntemlerle uygulanabilmektedir. Patates, sulu boya, kalem, fırça, su, bıçak ve kağıt gerekli malzemelerdir. Patatesi ortadan ikiye böldükten sonra istediğiniz şekli patates üzerinde oluşturup, kabarık bir form vererek, baskıya hazır hale getirebilirsiniz.

2. Makarna Boyama: Çocuklarınızla birlikte yapacağınız en eğlenceli şeylerden bir tanesi de makarna boyamak olabilir. İstediğiniz boydaki makarnaları parmak boyası, sulu boya ya da diğer boya çeşitleri ile istediğiniz renklerle süsleyebilir, bunlardan kolye, bileklik ve çeşitli aksesuarlar yapabilirsiniz. İpe dizilerek yapılan aktiviteler, genellikle çocukların konsantrasyonunu destekleyeceği için, bu oyun çocuğunuzun gelişimini de olumlu yönde etkileyecektir.

3. Yaprak Baskısı: Doğada yer alan bitkileri, resim baskısı alanında kullanmayı hiç denediniz mi? Çocuğunuzla birlikte beğendiğiniz yaprakları toplayıp, onları dilediğiniz renkte boyayın ve temiz bir sayfaya bastırın. Siz de çok seveceksiniz!

4. Mısır Baskısı:  Alışılmamış şeylerden bir tanesi de mısır baskısıdır. Taze mısırı istediğiniz renkle renklendirip baskısını hazırlayabilirsiniz. Harika şekiller ortaya çıkacaktır!

5. Limon/Portakal Baskısı: Limon ya da tercihe göre portakalı, ortadan ikiye böldükten sonra iç kısmını boyayıp, baskı oluşturabilirsiniz. Çocuğunuzun hazırladığı, meyvelerin iç dokusunu harika bir şekilde yansıtan bu resimleri mutfağınızın duvarında kullanabilirsiniz.

ads
  • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

  • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Brezilya’nın En Meşhur İçeceği: Caipirinha

Brezilya kökenli, alkollü bir içecek olan Caipirinha, kırılmış buz, misket limonu, esmer şeker ve ...

2018 Gastronomi Trendleri

Her yıl olduğu gibi son ve olası mutfak trendleri, yeni yılın girmesi ile merakla ...

Kim Mor Ekmek İster?

“Mor ekmek nedir? İçerisinde ne gibi besinler yer alıyor?” dediğinizi duyar gibiyiz. Düşük glisemik ...

Dünyanın En Pahalı Japon Bıçakları

Bir mutfakta bulunması gereken en önemli malzemelerin başında kesinlikle bıçağı ilk sıralara koyabiliriz. Bunun ...

Tropikal Meyveler Turşuya Dönüştü

Farklı şekilleri ve tatları ile mutfaklara girmeyi başaran tropikal meyveler, tatlılarda, yemeklerde ve salatalarda ...

Geleneksel Fas Mutfak Gereçleri

 Mutfaklarınızda bol baharatlı yahni kokusu ve taze naneli çayları ile ünlü Fas esintileri yaşamak ...