Afrika kıtasının bir ülkesi olan Liberya, kültürü, yemekleri ve etnik gelenekleriyle dikkat çekiyor. Yöresel yemekleri ve gizemli dansçılarıyla Liberya:

 1. Batı Afrika’da bulunan Liberya, Fildişi Sahilleri’ne de sınırı bulunan bir ülkedir. Pek çok yerel geleneği ile adından söz edilen Liberya, “Özgürlerin Toprağı” anlamını taşıyor. Daha önce köleleştirilen ülke, Afrika asıllı Amerikalıların çocukları tarafından kurtulmuştur.

 2. Liberya toplumu, dansa çok önem vermektedir. Eğlenceye düşkün olan Liberyalılar, eski tarihlerden günümüze kadar dans ile kötü ruhları kovan, sevgiyi ve barışı bu şekilde yayan bir inanışa sahiptir. Hatta geçmiş dönemlerde temsili kuklalar kullanarak, kötü ruhları dans eşliğinde kovuyorlarmış. Bu anlayış, günümüzde her yıl baharın gelişi ile düzenlenen dans geçitlerinde kıyafet ve kostümlerin kullanılması ile destekleniyor.

 3. Liberya, et ya da tavuk shwarma, humus ve falafel lezzetleri ile ünlüdür. Pek çok balık çeşitlerine de rastlayabileceğiniz Liberya, karışık ızgarayı da sofralara sürekli dahil etmektedir.

 4. Liberya’ya gittiğiniz zaman tercih ettiğiniz restoranların menülerinde Hint ve Lübnan mutfağına ait lezzetleri de görebilirsiniz. Bedevi, geleneksel Arap mutfağı ve İtalyan mutfağından da etkilenen Liberya, pek çok kültürü yemeklerine yansıtıyor. Öyle ki Liberya’nın kuzey bölgesinde makarnanın, güney bölgesinde ise pirincin sıklıkla tüketildiğiniz söyleyebiliriz.

 5. Makarna yemekleri, genel olarak domates sosu ile hazırlanmaktadır. Pirinç yemekleri ise tavuk ve kuzu ile servis ediliyor. Kuskus, domates sosu ile birlikte buharda pişirilerek hazırlanan bir lezzettir Et de yemek dışında, salatalık dilimleri, zeytin ve marul ile birlikte salata olarak servis edilmektedir.

 6. Elle yenen yöresel Liberya yemeği olan Bazeen, domates sosu ve arpa ile hazırlanıyor. Bu lezzetin daha tatlı bir versiyonu ise Asida olarak mutfak kültüründe yer alıyor. Asida, beyaz un ile hazırlanmaktadır. Tereyağı ve bal ile karıştırılıp servis ediliyor.

 7. Liberya’nın en popüler aperatiflerinden olan Khubz Bi’tun ise, ton balıklı ekmek anlamına gelmektedir. Sandviç olarak hazırlanan bu lezzet, havuçlu baget ya da pide ekmeği arasına ton balığı konulmasıyla hazırlanıyor.

 

Tags:

ads
  • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

  • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Hint Mutfağı

Hindistan, Dünya’nın en eski medeniyetine ve kültürel değerlere sahip olan bir ülkedir. Hint mutfağı; ...

Hint Mutfağının Lezzet Aynası: Samosa

Hint mutfağı içerisinde yer alan her türlü lezzet, bol baharattan oluşuyor. Baharatları ile yemekleri ...

İngiliz Kraliyet Ailesinin Mutfak Sırları

Her ülkenin ve her kültürün kendine ait mutfak kültürü vardır. İngiliz kraliyet ailesinin mutfak ...

900 Yıllık Tarihiyle Olde Bell Otel ve Restoran

İngiltere’nin Hurley kentinde bulunan Olde Bell Otel 1135 yılından bu yana hizmet veriyor. Tarihin ...

Alaska Yemekleri ve Kültürü

Maceraperestler için ideal bir bölge ve Amerika’nın 49. Eyaleti olan Alaska’yı bizimle birlikte keşfetmeye ...

Malezya Mutfağı ve Kültürü

Renkli adaların, bozulmamış plajların, zengin ve etnik kültürel yapıların ev sahibi olan Malezya, nadide ...