Sağlıklı Akciğerler İçin Faydalı Besinler

Kirli havanın vücuttan atılmasını ve temiz havanın vücuda kazandırılmasını sağlayan akciğerlerimiz için faydalı besinleri araştırdık:

 D Vitamini

Amerikan Tampere Üniversitesi tarafından yapılan araştırmalar sonucunda, vücutta D vitamini eksikliği olan insanların, solunum enfeksiyonlarına daha sık yakalandığı kanıtlanmıştır. Mantar, tahıl ürünleri, balık ve sütten D vitamini eksiğinizi tamamlayarak akciğerlerinizin doğru çalışmasını destekleyebilirsiniz.

 

Yaban Mersini

Vücutta pek çok hastalığın oluşmasına sebep olan serbest radikaller, toksinler tarafından oluşup yayılmaktadır. Eğer serbest radikaller akciğerlerde uygun ortam bulursa, dokuya zarar verebilmektedir. Bu durumun önüne geçmek adına antioksidan yönünden zengin besinler tüketmek gerekir. Yaban mersini de antioksidan ve C vitamini açısından zengin olduğu için, ideal bir tercih olacaktır.

 

Zencefil

Vücuttaki iltihapları, çeşitli toksinleri ve istenmeyen zararlı maddeleri akciğerlerden atmaya yardımcı olan zencefil, kuvvetli bir antioksidandır. Zencefili yemeklerde ya da çay olarak tüketebilirsiniz.

 

Sarımsak

Sarımsak, hem soğuk algınlığına iyi gelen hem de organların sağlıklı olmasını destekleyen bir besindir. Kuvvetli antioksidan içeren sarımsak içerisinde bol miktarda bulunan alisin kimyasalı, akciğerlerin temizlenmesini sağlıyor.

 

Okaliptüs

İçerisinde yağ bulunan okaliptüsün doğal bir antibiyotik olduğunu söyleyebiliriz. Uçucu yağlar, akciğerde oluşan enfeksiyonlara iyi gelen ve kan basıncını arttıran bir yapıya sahiptir. Okaliptüsün bazı ilaç ve boğaz pastillerinde kimyasal yağ olarak kullanıldığını görebilirsiniz. Okaliptüsü, taze çay olarak tüketebilirsiniz. Uzmanlar bu çayın bronşit ve sinüzitlere iyi geldiğinin kanıtlandığını söylüyor.

 

Ekinezya

Öksürük ve boğaz enfeksiyonları tedavisinde, alternatif olarak tercih edilen ekinezya, çay olarak tüketilmektedir. Aynı zamanda bitkinin kökleri de çeşitli akciğer enfeksiyonlarına yardımcı olmaktadır.

 

Omega 3 Yağ Asitleri

Vücut tarafından üretilmeyen yağlardan olan Omega-3, akciğer iltihaplarının oluşumunu azaltan bir etkiye sahiptir. Keten tohumu, sızma zeytinyağı, fasulye, deniz ürünleri ve ceviz tüketerek bu yağın vücuda alımını sağlayabilirsiniz.

 

Keçi Boynuzu

Pekmezi ile bilinen keçi boynuzu, kişilerin kendilerine en üst düzeyde koruma sağlayabilmeleri açısından önemlidir. Beş adet keçi boynuzunu 1 litre su içerisinde kaynatıp tüketebilirseniz, iç organlarınızın sağlıklı kalmasını destekleyebilirsiniz.

 

Domates

Vücut iltihaplarını engelleyen domates, pek çok hastalıkla da savaşan bir besindir. Domates gibi diğer kırmızı besinleri de yemeklerinizde mutlaka kullanarak, sağlığınızı koruyabilirsiniz.

 

Şeftali

Şeftali içerisinde yer alan antioksidanlar, A vitamini, lif ve demir sayesinde akciğerlerimizde enfeksiyon oluşumunu önlemektedir. Özellikle kış mevsimi soğuk algınlıklarının sıklıkla yaşandığı bir dönemdir. Bu dönemde şeftali konservesi ya da reçelini tüketebilirsiniz.

Tags:

ads
  • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

  • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Düşük Kalorili Gece Atıştırmalıkları

Diyet yapmak sabırlı olmayı gerektirmenin yanında iyi bir matematiğe de sahip olmanızı gerektiriyor ve ...

Diyet Türleri Nelerdir?

” Sayısız miktarda diyet türleri var. İçerikleri ve uygulanış şekilleri birbirlerinden az veya çok ...

Doğru Beslenme ile Uzun ve Sağlıklı Yaşamak

Günümüzde ortalama bir insan ömrü 70 ile 80 yaş aralığında değişkenlik gösteriyor. Peki, sağlıklı ...

Deniz Ürünlerinin Sağlığa 10 Faydası

Son dönemlerde obezite, şeker hastalığı ve bu hastalıklara bağlı olarak kalp rahatsızlıklarının görülme oranları ...

7000 Yıllık Siyah Fasulye

Yapılan araştırma ve tarihi kazılar sonucunda 7000 yıl öncesinden beri, Güney Meksika ve Orta ...

Vejetaryenler İçin 8 Sağlıklı Beslenme Önerisi

Vejetaryen beslenme, bitkisel besinlerin tüketildiği ve hayvansal gıdaların belli sınırlar dahilinde ya da hiç ...