Jacqueline Poirier’in Tabaktaki Çizimleri

Tabaklar sadece sofralarda yerini almıyor. Jacqueline Poirier isimli sanatçı, tabakları tıpkı bir tuval gibi kullanıyor… 1. Toronto’da yaşayan ünlü ressam Jacqueline Poirier, ilginç resim sergisi ile gündemde yer alıyor. Yaptığı resimler, büyük boy tuvallerde değil, tabaklarda yer alıyor.  2. Resimlerini porselen tabaklara çizen sanatçı, ortaya son derece başarılı örnekler çıkarıyor.

3. Güzel sanatlar alanında eğitim aldıktan sonra uzun seneler boyunca tasarımcılık ve fotoğrafçılık yapan Jacqueline Poirier, bir yandan da tutku olarak gördüğü resim yapmaktan hiç vazgeçmemiştir.

4. Bir gün tuvalleri için portreler seçerken, boyalarını kullanmak adına sıktığı tabağa can sıkıntısından bir şeyler çizmeye başlayan sanatçı, bunu bir fikir olarak kabul etmiştir. Bu fikir şuanda profesyonel olarak sürdürdüğü bir sanat olarak sergileniyor.

5. Tabakların iç yüzeylerine yapmış olduğu çizimleri hem estetik açıdan hem de gerçek görüntüleri ile başarılı bulunan sanatçının eserleri, açık arttırma usulü ile satışa da çıkabilmektedir.

6. Toronto’da bulunan Ritz Carlton Hotel’in sanatçısı olarak elle boyanmış ilk tabaklarını Ritz’in restoranı olan Toca’da yapmıştır. 120 kişilik restoranın her bölümünde bir tabak, farklı tasarımları ile ziyaretçileri karşılıyor.

7. Bugüne kadar 1500’den fazla tabağı boyayan sanatçının özel tasarımları, hayvan resimleri, portre, peyzaj, yiyecek ve içeceklere kadar farklı desenlerden oluşuyor.

 

ads
  • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

  • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Yunan Mitolojisinde Yemek Kültürü

Yunan mitolojisinde, aşkın, müziğin, savaşın, ateşin ve birçok şeyin tanrısı yanında yemek tanrısı olmasa ...

Mutfaktan İlham Alan Şef: Jamie Oliver

Kendi ismini taşıyan restoranları, yemek programları ve kitapları ile dünyanın bilinen şeflerinden olan Jamie ...

Pavlo Bondar’dan Sanata Dönüşen Yiyecekler

24 yaşında olan sanatçı Pavlo Bondar, gıda malzemelerinden yaptığı sanat eserleri ile göz dolduruyor.Pavlo ...

Yunanlılar Neden Tabak Kırıyor?

Sosyal bir yemek yeme alanlarına sahip olan Yunanlılar, yemeklerden sonra neden tabak kırıp, dans ...

Andy Warhol ve Campbell’s Soup Cans

“Bir gün herkes 15 dakikalığına ünlü olacak” sözüyle ünlü olmanın ötesinde popüler olmanın tüm ...

Çin Şeker Sanatıyla Harikalar Yaratın

Çin’de hazırlanan el yapımı şekerleri daha önce gördünüz mü? Yemeğe kıyamayacağınız bu şekerler birbirinden ...