Güney Amerika’nın Pasifik Okyanusu tarafında bulunan Peru, ıssız ormanlardan kalabalık başkente kadar uzanan zıtlıkların bölgesidir. Ulusal yemekleri ile Peru: 

1. CevichePeru’nun ulusal yemekleri arasında yer alan Ceviche, marine edilmiş bir balık yemeğidir. Şimdiye kadar tadabileceğiniz en taze ve sağlıklı yemek olarak bu tarifi menünüze ekleyebilirsiniz. Ceviche kelimesi, yerli quechua dilinin siwichi isminden gelmektedir. Anlamı ise taze balık demektir. Özellikle Amazon’un kalbinde de en sevilen yemekler arasında bu lezzet yer alıyor. İnka yerlileri, bu lezzeti hazırlama aşamasında balığı marine ederken limon yerine tumbo ismi verilen bir meyvenin suyunu kullanıyormuş. Geleneksel olarak ince veuzun formda hazırlanmış soğanla servis edilen bu lezzet içerisinde aji ismi verilen acı biber halkaları bulunuyor. Bir dilim haşlanmış patates ve mısırlar da sunumda bu lezzete eşlik ediyor. Ahtapot, balıklar, karides başta olmak üzere kişniş, soğan ve acı biber ile hazırlanan bu lezzet tercih edilebilir. 

2. CausaPeru ile Şili arasında bulunan sınırda yapılan savaşta, 100 yıldan uzun süre önce kalan tek sebzenin patates olduğu söyleniyor. Peru’da savaşan askerlerin eşleri, onlara eşlik etmek adına soğuk patates püresi salatası ve farklı malzemeleri birleştirerek “Causa” lezzetinin doğmasını sağlamışlardır. Patates, ton balığı, avokado ve domates içeren bu lezzet, sarı patateslerin ezilerek misket limonu ve acı biberle tatlandırılan bir başlangıç yemeğidir. Başrolde patatesin bulunduğu Causa, tüm malzemeler ile uyum içindedir.

3. Lomo SaltadoPeru’da yaklaşık olarak 500 adet ulusal yemek çeşidi bulunuyor. Lomo Saltado da, en popüler et yemeği olarak karşımıza çıkıyor. Bu lezzet, Peruve Çin mutfağının karışımı ile oluşturulmuş bir lezzettir. Çinliler, 1850’li yıllarda Peru’ya geldi ve kendi pişirme tekniklerini de bu bölgede kullandılar. Domates, biber ve kırmızı soğan gibi sebzelerle pişirilen sığır eti, dumanlı sunumuyla göz kamaştırıyor. Peru ve Çin malzemelerinin birleşimi harika!

4. Suspira a la LimenaLima’nın en meşhur tatlısı olan Suspira a la Limena, adını da Lima’dan alıyor. Süt, şeker, badem unu ve diğer içerikler ile birleşen tatlının tarihi, tarifi icat eden Jose Galvez’in eşi Amparo Ayarza ile başlıyor. Galvez, bu tatlıya adını veren kişidir. Tatlıyı da bir bayanın iç çekişine benzetmektedir. Eski dönemlerde bu tatlı, süt ve badem ile kaynatılan un ile hazırlanarak muhallebi kıvamında hasta ve zayıf bireyler için pişiriliyordu. Karamelize edilmiş şekerin mereng ile birleşiminden oluşan tatlı, tarçın ile servis ediliyor.

5. TiraditoÖzünde, balık ve deniz mahsullerinin ince dilimlenerek ızgarada pişirildiği bir lezzet olan Tiradito, özel bir balık kesme tekniği ile hazırlanıyor. Kaplan sütü ve tarife bağlı farklı içerikler de yemeğe eşlik ediyor. Kaplan sütü, genellikle deniz ürünleri ve balık yemeklerinde kullanılmaktadır. Bir türmeyve suyu, biber ve tuz gibi ürünlerin birleşimine benzeyen lezzete sahip olan kaplan sütü, balık ve deniz ürünlerini tatlandırıyor. Tiradito’nun Nikkeos halkı tarafından yaratıldığı söylenmektedir. Nikke halkı, kökende Japon torunlarından oluşuyor. 1898 yıllarında Peru’ya gelen Nikke halkı, zamanla kendi pişirme tekniklerini ve ürünlerini Peru mutfağına da kazandırdılar. Bunun sonucunda da Tiradito, ulusal bir yemek olarak günümüze kadar gelmeyi başarmıştır.

Tags:

ads
  • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

  • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Dünyanın En Egzotik Balık Pazarları

Dünya pazarları, sebzelerden meyvelere, kuruyemişlerden baharatlara, deniz mahsullerinden daha pek çok gıda ürününe ev ...

Ermeni Mutfağında Meze Çeşitleri

Ermeni mutfağının tüm detaylarını sofralara taşıyan Ermeni meze çeşitleri, pek çok farklı isimle anılıyor. ...

500 Yıllık Gelenek: Keşkek

Keşkek, Türk mutfağında birçok bölgede yapılan ve hem kültürel mana da hem de lezzet ...

Yılbaşında Şans Getirdiğine İnanılan Yiyecekler

Dünyanın farklı ülkelerinden birçok insan her yıl başında, kendilerine şans getireceğine inandıkları yiyecekleri hazırlıyor ...

İsveç Kahvaltısı Nasıl Yapılır?

İsveç’te sabah kahvaltıları, çoğunlukla ise ya da okula gitmeden önce evde yapılır. Soğuk iklim ...

İsviçre Alplerinde Peynirin Tarihi

İsviçre Alplerine baktığımız zaman, sütçülük ve peynirciliğin, Milattan Önce 1000 yıllarına dayandığını görebiliriz. 3000 ...