İsviçre Alplerine baktığımız zaman, sütçülük ve peynirciliğin, Milattan Önce 1000 yıllarına dayandığını görebiliriz.

3000 yıl geçmişte yaşanan Demir Çağı’nda peynircilik ve sütçülük yapıldığı kanıtlanmıştır. Avrupa’nın Alpler bölgesinin yüksek yerlerinde, sütçülük önemli bir kültürel ve ekonomik gelenek olmuştur. Bu geleneğin nerede ve nasıl oluştuğuna dair çok net bilgiler edinilmese de yüzlerce yıl geçmişe dair bir tarihi olduğu söylenebilir. İsviçre Alplerinde yapılan arkeolojik kazılarda, seramik parçalara rastlanmıştır. Araştırmacılar bulunan seramikler üzerinde koyun, inek ve keçi sütünün ısıtılmasıyla oluşan kimyasal izlere rastlamıştır. Günümüzde, Alp dağlarında mandıracılıkla uğraşan çiftçilerin kullandıklarına benzeyen taş yapıların kalıntılarında seramiklerin bulunduğunu söyleyebiliriz.

Alplerde 400 yıllık bir mandıranın bulunduğunu biliyor muydunuz? 100 gün boyunca Alplerin 1600-2000 metre yüksekliğinde taze otlarla beslenen ineklerin sütleri her gün peynir kulübelerine getiriliyor. Bu yükseklikteki flora da, İsviçre peynirinin dünyaca ünlü lezzete sahip olmasının en büyük nedenidir. Alp kuşağında yapılan pek çok peynire “toma” ismi veriliyor.

Alplerde bulunan Aosta Vadisi içerisinde her bölgeye özel bir peynir tipi karşılık gelmektedir. Yalnızca inek sütü ile üretilebilen Toma Valdostana peyniri, yüksek rakımda üretilen bir çeşittir. Makarna, salata ve jambonlara sofralarda eşlik eden peynir, zengin meyve çiçek aromalı ve kokulu bir şarapla tüketilebilir.

Gravyer peynirleri de İsviçre’deki peynir çeşitlerinden bir tanesidir. Gruyere bölgesinden ismini alan bu peynir, 200 farklı bitkiden faydalanan inek sütünden yapılıyor. 1115 yılından günümüze kadar gelen Gravyer peyniri, 12. Yüzyılda İtalya ve Fransa’da üretilmeye başlamıştır. 18. Yüzyıl ise, bu peynirin altın çağı olarak kabul ediliyor. Üretilen peynir tekeleri, yük hayvanlarının sırtında taşınarak Vevey’e kadar getiriliyor. Oradan da nehir yoluyla Genova’ya aktarılıyor. Lyons, büyük bir ticaret merkezi olma özelliği ile dünyanın her bölgesine bu peyniri ihraç ediyor. Peynirin yıllar boyu özgün olması adına yapılan mücadele gerçekten hayran kalınacak bir durum.

İsviçre’de üretilen sert peynirlerden bir tanesi de Emmental peyniridir. Dünya’da ilk kez, Bern yakınlarında bulunan Emme Nehri vadisinde üretilmiştir. Bu peynir, mat sarı bir renge sahiptir. Tatlı bir tada sahip olan Emmental peyniri, aromatik ve fındığı anımsatan bir lezzet taşıyor. Kekik, soğan ve Emmental peyniri ile buluşan kişleri mutlaka deneyin. Fondü ve sıcak ordövr tabaklarına eşlik edebilen peynir, şarap ile muhteşem bir uyum yakalıyor. Bu peyniri, Tom ve Jerry çizgi filminde Jerry’nin en sevdiği peynir olarak da hatırlayabilirsiniz.

Tags:

ads
  • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

  • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Fas’ın Yemek Kültürünü Yansıtan Lezzet: Tajin

Fas, farklı kültürleri büyüleyen atmosfere sahiptir. Hem mimari yapıları hem de kültürel değerleri ile ...

İtalya Bölgeleri ve Yemekleri

İtalya’nın mutfak ve yaşam felsefesine, gurme kültürüne ve geleneklerine göre şekillenen lezzetlerini gidebileceğiniz bölgelerde ...

Tarihi Lezzetleri İle Ermeni Mutfağı

Urartu dönemine dayanan bir tarihe sahip olan Ermeni mutfağı, Bizans, Fars, Arap, Osmanlı ve ...

Simidin 600 Yıllık Tarihi

Simit Türk yemek kültüründe her şehir için farklı anlamlar ifade eden ve beraberinde değişik ...

Yılbaşında Şans Getirdiğine İnanılan Yiyecekler

Dünyanın farklı ülkelerinden birçok insan her yıl başında, kendilerine şans getireceğine inandıkları yiyecekleri hazırlıyor ...

Avrupa’dan Amerika’ya Humusun Yolculuğu

Yöresel lezzetlerde de ayrı bir yeri olan humusun, tüketilirken ülkelere göre farklılık gösterdiğini biliyor ...