Hristiyan dini anlayışlarına göre, İsa’nın çarmıha gerilmesinden sonraki 3. Günde yeniden doğmayı ifade eden “Paskalya Bayramı”, 16 Nisan’da kutlanacak.

Dünya üzerinde yüzlerce hatta milyonlarca kişinin katılım sağladığı Paskalya Bayramı, Hristiyan dinine göre çok büyük önem taşıyor. Kendine özgü bazı geleneklere sahip olan bu gün, bahar ekinoksundan yani 21 Mart tarihinden sonra gelecek olan ilk dolunay tarihinde kutlanıyor. Bu yüzden her yıl aynı günde bu bayramın kutlandığını söylemek doğru olmaz. Yıllara göre, 22 Mart ve 25 Nisan tarihleri arasında bu gün kutlanabilmektedir. Hz. İsa’nın çarmıha gerildiği tarih, M.S. 29 ile 33 yılları arasında olmuştur. Bu durumda Paskalya Bayramı’na dair en eski bilgilerin 2. Yüzyıla ait olduğunu söyleyebiliriz.

Kiliselerde, Paskalya Bayramı dönemlerinde, ülkelere göre farklı adetler yerine getirilmektedir. Bunlardan en bilineni ise paskalya tavşanı ve boyanmış paskalya yumurtasıdır. Bu ürünler, herkese hediye ediliyor. Bu gün için evlerde özel olarak çörekler hazırlanır ve haşlanmış yumurtalar boyanır. Bunun dışında insanların mumlar yakıp, dua ettiklerine de şahit olabilirsiniz. Paskalya, “Büyük Perhiz” adı verilen beş haftalık hazırlık dönemi ile “Kutsal Hafta” adı verilen son haftadan oluşur. Diriliş Günü ise, Paskalya Bayramı’nın son gününü temsil eder.

Semboller, bazı dönemlerde sözlerden daha öncelikli olarak dikkat çekiyor. İnsanları ortak noktaya götüren somut nesnelerden olan semboller, aslında farklı kültürlerin kendi değerlerini, kullanılış ya da kutlanış amaçlarını simgeliyor. Bu gün de özellikle yumurta ile ön plana çıkıyor. Birbirinden güzel şekillerde hazırlanan yumurtalar, çeşitli geometrik simgelerden ya da sıra dışı şekillerden oluşuyor.

Paskalya tavşanı ise, derin bir geçmişten geliyor. Eski Roma ve Yunan kültürüne baktığımız zaman, tavşanın önemli olduğunu görebiliriz. Tavşan, kış sonunda ilkbahar başlangıcında yavrulayan bir canlı olduğu için, yeniden doğuş ve üreyiş anlamını da taşıyor. Hristiyan inancına göre de İsa’dan sonraki yeniden doğuş dönemi Paskalya Bayramı’na denk geliyor. Bu yüzden tavşan, bu günün bir sembolü haline gelmeyi başaran canlıdır. Çeşitli şekerler, oyuncak ve paskalya yumurtaları getiren tavşan, Noel Baba’ya da benzetilmektedir. 

Tags:

ads
  • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

  • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

10 Farklı Ülkeden Kahve Çeşitleri

Dünyada insanların büyük çoğunluğu için benzer bir ritüel vardır; sabah olduğunda uyanmak ve bir ...

El Salvador’da Kahvenin Tarihi

El Salvador, küçük bir ülke olmasına rağmen, pek çok insana ev sahipliği yapıyor. Eskiden ...

Dünyanın En Önemli Müzelerinden Restoranlar

Dünyanın en önemli müzeleri dediğimiz zaman aklımıza ilk olarak, Louvre Müzesi, Modern Sanatlar Müzesi ...

Antik Mısırlıların Yemek Kültürleri

Antik Çağ’ın en büyük medeniyetlerinden olan Antik Mısır, bugünkü Mısır toprakları içerisinde yer alıyor. ...

Texas’ta Modern Bir Şehir Houston

Amerika’nın Texas eyaletine bağlı bir şehir olan Houston, Texas’ın en büyük ülkenin ise en ...

Yunanistan ve Türkiye’nin Ortak Yemekleri

Türk ve Yunan kültürü arasındaki benzerlikler oldukça fazla. Tabi bu durum her iki ülkenin ...