Paskalya Bayramı Yumurta ve Çikolata

Hristiyan dini anlayışlarına göre, İsa’nın çarmıha gerilmesinden sonraki 3. Günde yeniden doğmayı ifade eden “Paskalya Bayramı”, 16 Nisan’da kutlanacak.

Dünya üzerinde yüzlerce hatta milyonlarca kişinin katılım sağladığı Paskalya Bayramı, Hristiyan dinine göre çok büyük önem taşıyor. Kendine özgü bazı geleneklere sahip olan bu gün, bahar ekinoksundan yani 21 Mart tarihinden sonra gelecek olan ilk dolunay tarihinde kutlanıyor. Bu yüzden her yıl aynı günde bu bayramın kutlandığını söylemek doğru olmaz. Yıllara göre, 22 Mart ve 25 Nisan tarihleri arasında bu gün kutlanabilmektedir. Hz. İsa’nın çarmıha gerildiği tarih, M.S. 29 ile 33 yılları arasında olmuştur. Bu durumda Paskalya Bayramı’na dair en eski bilgilerin 2. Yüzyıla ait olduğunu söyleyebiliriz.

Kiliselerde, Paskalya Bayramı dönemlerinde, ülkelere göre farklı adetler yerine getirilmektedir. Bunlardan en bilineni ise paskalya tavşanı ve boyanmış paskalya yumurtasıdır. Bu ürünler, herkese hediye ediliyor. Bu gün için evlerde özel olarak çörekler hazırlanır ve haşlanmış yumurtalar boyanır. Bunun dışında insanların mumlar yakıp, dua ettiklerine de şahit olabilirsiniz. Paskalya, “Büyük Perhiz” adı verilen beş haftalık hazırlık dönemi ile “Kutsal Hafta” adı verilen son haftadan oluşur. Diriliş Günü ise, Paskalya Bayramı’nın son gününü temsil eder.

Semboller, bazı dönemlerde sözlerden daha öncelikli olarak dikkat çekiyor. İnsanları ortak noktaya götüren somut nesnelerden olan semboller, aslında farklı kültürlerin kendi değerlerini, kullanılış ya da kutlanış amaçlarını simgeliyor. Bu gün de özellikle yumurta ile ön plana çıkıyor. Birbirinden güzel şekillerde hazırlanan yumurtalar, çeşitli geometrik simgelerden ya da sıra dışı şekillerden oluşuyor.

Paskalya tavşanı ise, derin bir geçmişten geliyor. Eski Roma ve Yunan kültürüne baktığımız zaman, tavşanın önemli olduğunu görebiliriz. Tavşan, kış sonunda ilkbahar başlangıcında yavrulayan bir canlı olduğu için, yeniden doğuş ve üreyiş anlamını da taşıyor. Hristiyan inancına göre de İsa’dan sonraki yeniden doğuş dönemi Paskalya Bayramı’na denk geliyor. Bu yüzden tavşan, bu günün bir sembolü haline gelmeyi başaran canlıdır. Çeşitli şekerler, oyuncak ve paskalya yumurtaları getiren tavşan, Noel Baba’ya da benzetilmektedir. 

Tags:

ads
  • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

  • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Kalorilerine Göre Ülke Kahvaltıları

Günün en önemli öğünü; kahvaltı, kimilerine göre mükellef bir sofra kimilerine göreyse hızlı atıştırmalıklardan ...

Philly Steak Sandwich Hikayesi ve Tarifi

Philadelphia’yı özel kılan en önemli yerlerin başında, Rocky serisinin ikincisinde Rocky Balboa’nın antrenman yaptığı ...

Yemek Kültürü ile Kalbimizi Fetheden Beyrut ve Lebeniye Çorbası 

Yemek kültürü ile kalbimizi fetheden yerlerin başında Beyrut geliyor. Son yılların en gözde tatil ...

Yunanistan ve Türkiye’nin Ortak Yemekleri

Türk ve Yunan kültürü arasındaki benzerlikler oldukça fazla. Tabi bu durum her iki ülkenin ...

Moskova’da Lezzet Yolculuğu

Her ülkenin sembolü olan bir şehri ve her şehrin de sembolü olan bir mimari ...

Portekiz Lezzetleri

Sizin keşfettiklerinizde  bu hafta Porto’ya özgü olan “Francesinha” ve “Pastel de nata” yöresel yemekler arasında yer alıyor.   ...