İlkbahar aylarında kuzu, yaz aylarında balık, kışınsa güveç pişen otantik İrlanda mutfağını birlikte tanıyalım… 

1. Soda Breadİrlanda’da yaşayan her ailenin, mutfak tarifleri arasında mutlaka yer alan tariflerden olan soda ekmeğinin kendine özgü bir tarzı vardır. Bal, tereyağı ya da kurutulmuş meyveler ile de hazırlanan bu ekmek, sağlıklı bir öğün geçirmek için kepekler, tohumlar ve yulaflar ile lezzetlendiriliyor. Geleneksel olarak hazırlanan sodalı ekmek hamurunda bulunan ayran, karbondioksiti kabartmak için soda ile reaksiyona giriyor. Hızlı pişen ekmekler arasında yer alan sodalı ekmeğin avantajı, geleneksel maya ekmeğinde harcanan vakitten daha kısa zamanda hazırlanıp, pişirilmesidir.

2. ShellfishYaz aylarında İrlanda’yı ziyaret ettiğiniz zaman güneşi görme imkanınız neredeyse hiç yoktur. Shellfish aslında, kabuklu deniz ürünleri, yumuşak deniz ürünleri olmak üzere, sayabileceğimiz tüm canlıları kullandığımız mutfak terimidir. Eylül ayında yerel istiridyeler üzerine düzenlenen Galway Oyster Festivali’ne katılabilirsiniz. 3. Irish StewGeleneksel olarak koyun etleri ile hazırlanan Irish Stew, patates, soğan ve havuç eklenerek pişirilmektedir. Güvecin sulu kıvamda olmasını engellemek için bazı tariflerde belirtilen arpa ve dilimlenmiş patatesleri içine ilave edebilirsiniz. Kuzu ile hazırlanan İrlanda güveci, etin lezzetini daha fazla arttırmak adına kekik, maydanoz ve defne yaprağı ile pişirilebilir. 

4. Colcannon And ChampUcuz ve bol miktarda olan bu gıda,İrlanda’nın mutfağında yer almaya başladı. Patatesin püre olarak pek çok şeyle birleştiği bu lezzet, garnitür olara kullanılıyor. Birçok İrlanda tarifinde bu lezzet, lahana, yeşil soğan ve pırasa ile buluşuyor. Kendi zevkinize göre tereyağı ve kremayı bu lezzetle buluşturabilirsiniz.

5. BoxtyPatates ile hazırlanan gözleme ve ekmek gibi tüm tarifleri değerlendirerek hazırlanan Boxty, rendelenmiş çiğ patateslerin püresine un ve tuz konularak karıştırılıp kızartılmasıyla hazırlanıyor. Krema, somon ve kekikle lezzetlendirilen patatesler, hızlı ve kolay bir yöntemle hazırlanabiliyor.

6. İrlanda Somon FümeHaşlanmış bir şekilde, beyaz bir sosla hazırlanan somon füme, fileto olarak hazırlanmış somon balığının derisinin ve kılçığının alınarak kuru tuzlanması, soğutulup dilimlenmesi ile servis ediliyor. Tütsülenme olarak bilinen füme, lezzetlerin duman altında hazırlanması ile oluşuyor. Bilinen en eski gıda saklama yöntemleri arasında yer alan füme somonu, közlenmiş sebzeler ve peynir ile tüketebilirsiniz.

7. CoddleAdı Fransızca terimlerden yumuşak kaynatılan ürün olarak bilinen Coddle kelimesinden geliyor. Tencere yahnisi olarak pişirilen Coddle, dilimli pastırma, soğan, sucuk ve patateslerden oluşuyor. Pişirilecek tencere içerisinde sosis, pastırma ve sucukların dilimlenip kaynatılması gerekiyor. Sebzelerin buharda pişirilebileceği teknikten faydalanılmaktadır. Tuz, baharatlar ve maydonoz bu lezzet içerisine konulmaktadır. Ucuz olması ve hızlı bir şekilde hazırlanması ile tercih edilmekte olan lezzetlerdir.

8. BarmbrackBir fincan çayın yanına tereyağı gibi malzemelerle hazırlanan Barmbrack, sandviç ekmeğinden daha tatlı, pasta kadar zengin olmayan, kuru üzümler ile çoğaltılmış lezzete sahiptir. Geleneksel olarak Cadılar Bayramı’nın vazgeçilmezlerinden olan Barmbrack, tereyağı ile çok yakışıyor. Benekli ekmek olarak bilinen ekmek, zengin ve baharatlı içeriği ile çok seviliyor.

Tags:

ads
  • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

  • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Artisan Ekmek Nedir?

Artisan ekmekler son dönemlerin en yükselen mutfak trendleri arasında yer alıyor. Peki artisan ekmek ...

Dünyadaki İlginç Yemek Sipariş Alışkanlıkları

2017 verilerine göre dünyada yemek sipariş alışkanlıkları oldukça ilginç verilerle karşımıza çıkıyor. Geçtiğimiz yıl ...

Ekmek Kullanmadan Yapabileceğiniz 7 Lezzetli Sandviç

Ekmek ile hazırlanan lezzetli sandviçler belki de en çok sevdiğimiz ve kısıtlı zamanlarda en ...

Gastronomide Tat Alma

Gastronomi ve mutfak sanatları alanında tat alma duyusunun yerini hiç merak ettiniz mi? Tat ...

Mardin Mutfağı ve Kültürü

Doğunun medeniyetler beşiği olarak adlandırılan Mardin, tarihi yapıları, zengin sosyal yapısı, doğal güzellikleri ile ...

İtalya Bölgeleri ve Yemekleri

İtalya’nın mutfak ve yaşam felsefesine, gurme kültürüne ve geleneklerine göre şekillenen lezzetlerini gidebileceğiniz bölgelerde ...