Tek Başına Yemek Yemeyi Güzel Kılan 5 Sebep

Dışarıda bir başına yemek için bir restorana gitmek fikri ilk anda ürkütücü ve saçma gelebilir. Fakat yapılan araştırmalar, restoranların tek kişilik rezervasyon sayılarının son iki yılda %62 oranda arttığını gösteriyor. Tek başına yemek rezervasyonlarının bu denli artış göstermesinde, Instagram’a koyulması gereken yemek resimleri ya da insanın kendisi ile baş başa kalma isteği etken olabilir. Belki de her iki durumda geçerli olabilir. Peki, tek başına yenen bir yemeği güzel kılan şeyler ne olabilir?

1. Tek başına olmayı deneyimlersinizÖncelikle tek başına olmanın yalnız olmak anlamına gelmediğini belirtelim. Çoğu zaman bir insan için en iyi arkadaş kendisidir. Tek başına yenen bir yemek ise; en iyi arkadaşınızla vakit geçirmek için iyi bir fırsattır. Kendinizle geçireceğiniz bu vakit, hem yaratıcılığınızı hem de kendinize olan sevginizi artırır. 2. Kafanızı yoracak sohbetlere mecbur kalmazsınızHerhangi birisi ile yemek yerken genellikle havadan sudan konular konuşulur. Günün nasıl geçti, iş hayatın nasıl gidiyor gibi sorular ve her seferinde aynı cevaplar. Bu tür yüzeysel konuşmalardan uzaklaşmak, beyninizin konuşmaya değer konular üzerine odaklanmasını sağlar. İnsanları uzun vadede mutlu eden şeylerden birisinin derin sohbetler olduğu düşünülürse, tek başına bir akşam yemeği sizi mutlu kılabilir. 3. Tek bir noktaya odaklanır ve beyninizin rahatlamasını sağlarsınızGünümüz iş yaşamı nedeniyle her birey fazlasıyla yoğun bir hayat yaşıyor. Birçok araştırma ise; aynı anda birden fazla iş yapmanın çok zor olduğunu söylüyor. Aynı zamanda birden fazla iş yapmak, söz konusu işlerin tamamlanma sürelerini de olumsuz etkiliyor. Tek başına yiyeceğiniz bir yemek, hem yemeğin tadını almanız sağlar hem de bir arkadaşla yenen yemek sırasında ortaya çıkan sessizliği önlemek için çaba sarf etmekten sizi kurtarır. 4. Tek başına yiyeceğiniz yemeği bir tür meditasyona dönüştürebilirsinizDışarıda tek başınıza yiyeceğiniz yemek bir nevi meditasyon niteliğindedir. Yemeğin lezzetine, kokusuna, çiğneme sırasında duyduğunuz seslere odaklanarak, tek başına yediğiniz yemeği meditasyona dönüştürebilirsiniz. 5. Sağlıklı ve kendi isteğinize göre seçimler yaparsınızBir başkası ile birlikte yemek yerken, karşı tarafın bir tatlı yemeyi önermesini, canınız tatlı istemese de, uyumsuz olmamak adına kabul etmek zorunda kalabilirsiniz. Tek başına yiyeceğiniz yemekte, tercihlerinizde, kurallarda size ait olur. Bu sayede kendi yemek yeme stilinizi uygular ve ne zaman doyacağınıza kendiniz karar verirsiniz.

ads
  • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

  • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Kahveye İlham Veren Fermantasyon ”Japon Syphon”

Kavruldukça özündeki kokuyu yavaş yavaş salan kahve, Japonya tarihinde de önemli bir yere sahip. ...

Kim Mor Ekmek İster?

“Mor ekmek nedir? İçerisinde ne gibi besinler yer alıyor?” dediğinizi duyar gibiyiz. Düşük glisemik ...

Çayda Yeni Trendler Neler?

Çay hayatımızın merkezinde, günün her saati varlığını sürdürmeye devam etse de, diğer yeme içme ...

Kanseri Önleyen Besinler

Tüm dünyada kansere yakalanma oranları her geçen gün daha fazla artıyor. Yaşadığımız çağın doğallıktan ...

Geleneksel Fas Mutfak Gereçleri

 Mutfaklarınızda bol baharatlı yahni kokusu ve taze naneli çayları ile ünlü Fas esintileri yaşamak ...

Sevimli Bir Tatlı Durağı: Churros

İspanyol tatlısı olan Churros, hamuru farklı içeriklerle hazırlansa da, benzer sunumlar ile sofraları süslüyor. ...