Seul, pazarlarında, metro istasyonlarında ve tüm popüler alanlarında sokak yemekleri satılan bir şehir. Myeong-dong ise, şehirdeki en önemli alışveriş ve yemek bölgelerinden birisi olarak biliniyor. Bu bölgede yer alan alışveriş caddesi boyunca sayısız sokak yemeği satıcısı bulunuyor. Bu tezgahlarda satılan en güzel sokak yemeklerini sizler için listeledik.

Korean Egg ToastKorean Egg Toast, yumurta ile birlikte, ince kıyılmış sebzeler ve üzerine serpilen şekerden yapılıyor. Seul’un en popüler sokak lezzetleri arasında yer alan tost için en popüler satıcı ise; Issac Toast’tur. Fakat burada uzun kuyruklarla karşılaşabileceğinizi belirtmekte fayda var.

ToteokbokkiTeokbokki, deokbokki ve topokki olarak da adlandırılırlar. Seul’da hemen hemen her adım başı bulabileceğiniz bir sokak lezzetidir. Silindir biçiminde şişe dizilmiş pirinç kekleri olan bu yemek, yumurta, erişte veya peynir gibi malzemelerle birlikte kapta servis ediliyor.

Odeng / Eomuk TangŞişte hazırlanan bu balık kekleri, sıcak çorba ile servis ediliyor. Özellikle soğuk havalarda yanında sunulan sıcak çorba hem içinizi hem de ellerinizi ısıtmayı başarıyor.

FishcakeBeyaz balık eti, patates nişastası, şeker ve çeşitli sebzelerle hazırlanır. Kızartılarak servis edilen bu yemek Seul’de en çok tüketilen atıştırmalıklar arasındadır.

HotteokKahverengi şeker şurubu ile hazırlanan tatlı kreplerdir. Seul’de açlığınızı yatıştırmak için atıştırmalık bir şeyler ararsanız bu tatlı krepleri deneyebilirsiniz.

BbopkkiKaramelize şeker ve soda ile yapılan lolipop tarzı şekerlemedir. Üzerlerinde kalp, insan, yıldız gibi figürler bulunur. Korelilerin en sevdiği sokak lezzetleri arasındadır.

Gyeran – Bbangİçinde bütün bir yumurta bulunan küçük ekmekler pişirilir ve ortaya kabarık görünümlü yumurtalı bir ekmek çıkar. Birçok tezgahta görebileceğiniz bu sokak lezzeti, bazılarında diğerlerine oranla çok daha lezzetli.

Hweori GamjaSpiral şeklinde kesilmiş tek bir patatesin uzun bir şişe makine tarafından geçirildiği bu sokak lezzeti, kızartılarak sunuluyor. Kimi tezgahlarda, soğan, peynir ya da barbekü sosu gibi tatlarla yapılıyor.

GimbapGimbap veya kimbap olarak adlandırılır. Beyaz pirinç ile sebze ve turşu gibi bileşenlerle yapılır. Görünüm olarak sushiyi andıran bu yemek, sokaklarda önceden hazırlanmış olarak satılıyor.

Yangnyoem TongdakKızartılmış tavuk parçalarının üzerine, tatlı ve baharatlı soslar, soya sosu ve sarımsak eklenerek servis edilen atıştırmalıklardır. Küçük kaplarda servis edilen bu atıştırmalık da, Seul’de çok sevilen lezzetler arasındadır.

Tags:

ads
  • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

  • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

10 Farklı Ülkeden Kahve Çeşitleri

Dünyada insanların büyük çoğunluğu için benzer bir ritüel vardır; sabah olduğunda uyanmak ve bir ...

Urla’nın Tarihi ve Yemekleri

Tarihin ve doğanın birbiri ile harmanlandığı Urla, İzmir’in en eski limanlarından birine sahiptir. Ege ...

Fas’ın Yemek Kültürünü Yansıtan Lezzet: Tajin

Fas, farklı kültürleri büyüleyen atmosfere sahiptir. Hem mimari yapıları hem de kültürel değerleri ile ...

Hint Mutfağının Lezzet Aynası: Samosa

Hint mutfağı içerisinde yer alan her türlü lezzet, bol baharattan oluşuyor. Baharatları ile yemekleri ...

Osmanlı Döneminin Yemek Sırları

Osmanlı dönemi, çok sağlıklı ve çeşitli lezzetlerin pişirilip tüketildiği bir dönemdi. Sofra kelimesi de ...

Papua Yeni Gine Yemekleri

Güney Pasifikte bir adalar ülkesi olan Papua Yeni Gine, yerli hayatın devam ettiği, tropikal ...