Yemek Yapmayı Kolaylaştırmak

Bu koca şehirde kimsenin yemek yapmaya zamanı yok! Ama sağlık için evde yemek yapmamız şart. O zaman tek bir alternatifimiz var: Yemek yapmayı kolaylaştıralım. Bunun için kendi yöntemlerimi sizinle paylaşacağım. 

1. Sebzeleri önceden kullanıma hazır hale getirmek:

Yeşillikleri (ıspanak, pazı, karalahana, marul, roka vs.) yıkayıp, salata kurutucusunda kurutup, ihtiyacınız olduğu an yemeklerde kullanıma hazır halde saklayabilirsiniz. Kurutulan yeşillikler hem çok daha uzun süre bozulmadan kalacaklar hem de yemek yapmanın en zor kısmı olan yıkama kısmı atlanmış olacak. En azından gözünüzde büyümez.

 

2. Buzluktan faydalanın:

Hani o çıkardığımız nefis et suyu var ya, onu buz kalıpları içinde buzluğa kaldırıp, ihtiyaç anınızda çıkartıp kullanmak size hem lezzetli bir yemeğin yolunu açacak hem de harika bir zaman sağlayacak. Aynı şekilde önceden haşlanmış fasulye, mercimek gibi bakliyatları haşlayıp porsiyonlayarak dondurucuya atıp gerektiği zaman çıkartarak kullanabilirsiniz.

 

3. Tek sefer çok yemek hazırlayın:

Pazara gittiniz, sebzeleri aldınız, marketten de tavuk aldınız diyelim. Tavuğu haşlayın. Tavuk haşlanırken sebzelerinizi yıkayıp kurutun, kullanılacakları soyup doğrayın. Sebzeleri soğanla kavurun. Bu sırada tavuk suyunuz hazır olmuş olacaktır. Tavuk suyunuzu sebzeler katın. Her şey pişince blenderda çekin. Buyurun, size nefis ve sağlıklı tavuklu sebze çorbası. Tavuğu genelde bütün alıp kullanacağınız kısmını kullanıp, kalanını diğer günlerde salata ya da sandviçlerde değerlendirebilirsiniz.

4. Akşamdan hazırlamak:

Kan şekerini gün boyunca dengeli tutmak için, günü sağlam bir kahvaltıyla açmak şart! Ama ofiste ya da yolda genelde simit, tost, poğaça gibi hem karbonhidratı yüksek hem de besin değeri düşük yiyeceklere kalıyoruz. Bu yüzden de kahvaltınızı yanınızda götürmek iyi bir fikir olabilir.Bunun için akşamdan yeşillikleri yıkayın, doğranması gereken biber, salatalık, domates gibi sebzeleri ve yiyorsanız peyniri bir kaba koyup ağzını kapatın. Sabah hazırlanırken yumurtanızı haşlayın, kabınıza ekleyin ve nerede isterseniz orada yiyin. Tabii mutlaka oturarak, mümkünse bilgisayar başında iş yapmadan yemeniz gerekli. 🙂

Sindirimi optimize etmek için nasıl yememiz gerektiğini şu yazıdan hatırlayalım: https://www.pinartaskinlar.com/single-post/2015/12/2/Sindirmek-ya-da-sindirememek-i%C5%9Fte-b%C3%BCt%C3%BCn-mesele-bu Yanınızda daha kolay taşıyabileceğiniz bir başka alternatif de chia pudingi. Bu da olmazsa şekersiz, katkısız granolanızı kendiniz geniş bir zamanda hazırlayıp, buzdolabında saklayıp, ihtiyacınız olduğu zaman tüketebilirsiniz.

 Bu da size bonusum: Bulaşık makinesinde somon!

Pınar Taşkınlar hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz, Facebook sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Şehirde ve Sağlıklı:  www.facebook.com/sehirdevesaglikli

Sağlık Koçu Pınar Taşkınlar, beslenmenin sağlımıza etkisi, kronik hastalıkların engellenmesi ve sağlıklı yaşlanma üzerindeki önemi hakkında dünyaca ünlü doktorlar ve bilim insanlarından eğitim aldı. Institute of Integrative Nutrition mezuniyetini takiben beslenmenin hastalıkların engellenmesi üzerindeki önemini derslerinde ve bireysel seanslarında anlatan Pınar, kişilere sağlıklı bir hayat tarzıyla potansiyellerine erişmeleri için yardımcı oluyor. 

ads
  • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

  • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Avokadonun Faydaları

Avokado her ne kadar meyve olarak anılsa da, yemeklerde ve salatalarda da kullanabileceğimiz bir ...

Yulaflı Hurma Tarifi

Kahvaltıda yeniliklere yer açarak, taze hurma, yulaf, ceviz ve tarçın ile güne zinde başlayın. Taze ...

Yumurta Alerjisi Nedir? Yumurtaya Alternatif Olan Besinler

Mevsime bağlı olmaksızın karşılaştığımız alerjilerden bir tanesi de yumurta alerjisidir. Yumurta alerjisi nasıl anlaşılır? ...

Mineral Deposu Yosun Salatası

İçerisinde yüksek miktarda mineral bulunan yosunlar, Japonya gibi pek çok Asya ülkesinde sıklıkla tüketiliyor. ...

Dişe Zarar Veren 10 Yiyecek

Sağlıklı dişlere sahip olmak zor gibi görünse de, uzmanlar düzenli kontrole gitmenin ve dişleri ...

Enerji İçecekleri Hakkında 6 Soru ve Cevap

Enerji içecekleri özellikle gençler ve çocuklar arasında popülaritesini artırıyor.. Medyada çok fazla enerji içeceği tüketen ...