Urartu dönemine dayanan bir tarihe sahip olan Ermeni mutfağı, Bizans, Fars, Arap, Osmanlı ve Rus mutfaklarından etkilenmiştir.

Ermeni kültürü, mutfak üzerinde oldukça etkilidir. Zengin bir ziyafet sofrası anlamını taşıyan “Gağant”,  Ermenilerin yılbaşına verdikleri isimdir. Bütün aile bir araya gelir ve gece yarısına kadar sofrada oturur. Topik, hindi, midye dolması, anuşabur (aşure) ve zeytinyağlı dolma bu özel günün vazgeçilmez lezzetlerindendir. Ayrıca yeni yıl sabahında yere atılarak kırılan narın, yıl boyunca bereket getirdiğine inanılır. Nar, zeytin, incir, şeker pancarı, incir, tütün, patates ve kırmızı biber, ülkede yetiştirilen ve tüketilen en önemli gıda maddeleridir.

Tahıl ürünleri, gündelik beslenmede önemli bir yer tutuyor. Buğday ve pirinçten yapılan ekmek çeşitleri Ermenistan’da çok fazla tercih ediliyor. Özellikle “Lavaş Hatz”, Ermeni mutfağında oldukça seviliyor. Köylerde ise geleneksel olarak kilden yapılan büyük fırınlar içerisinde, “tonir” pişirilmektedir. Ermeni yemek kültürünün hamur işi kullanımı bakımından Türk ve Azeri mutfağıyla ortak özelliklere sahip olduğunu görebiliriz. Nitekim tonir adı verilen fırınlarda yapılan yavaş ekmeği, neredeyse bütün yemeklerin yanında tokluk hissi vermesi için tüketiliyor. Mantı ise en meşhur yemeklerdendir. 

Dolma olarak hazırlanan yiyecekler de Ermenistan mutfağında önemli bir yere sahip. Ermeni mutfağı aynı zamanda dolma konusunda daha farklı bir çeşitliliğe sahip. Arpacık soğanı dolması, uskumru dolması, kokoreç sarma gibi dolma çeşitlerini ülkede görmek mümkün olabiliyor.

Adını Ermenistan’ın başkenti Erevan’dan alan revanî, ülkede en çok tüketilen tatlılar arasında yer alıyor. Sütlü tatlıların Ermenistan’da çevre kültürlere göre daha yaygın olduğunu görebiliriz.

Tags:

ads
  • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

  • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Binlerce Yıllık Zengin Mutfağı İle Antakya

Tarihi varlıkları, doğal güzellikleri, binlerce yıllık geçmişi ve zengin mutfağı ile Antakya, Türkiye’nin en ...

Balkanların Genç Ülkesi Kosova

Yıllarca süregelen işgalin ardından 2008 yılında bağımsızlığına kavuşan Kosova, Avrupa’nın en genç ülkesi konumunda. ...

Portekiz Lezzetleri

Sizin keşfettiklerinizde  bu hafta Porto’ya özgü olan “Francesinha” ve “Pastel de nata” yöresel yemekler arasında yer alıyor.   ...

900 Yıllık Tarihiyle Olde Bell Otel ve Restoran

İngiltere’nin Hurley kentinde bulunan Olde Bell Otel 1135 yılından bu yana hizmet veriyor. Tarihin ...

Belçika’nın İki Kenti: Brugge ve Gent

Sizin keşfettiklerinizde  bu hafta Belçika’nın iki kenti Brugge ve Gent var… Brugge ve Gent, Belçika’nın iki ...

Kuru Balığın Bilinmeyenleri

En eski balık işleme yöntemlerinden bir tanesi olan balık kurutma, farklı ülkelerde yapılabiliyor. Özellikle ...