Futbol, kimilerine göre milyonları peşinden sürükleyen bir tutku, kimilerine göre ise milyonlarca dolarlık bir sektör ve bazıları içinse bir kültür. En zengininden en yoksuluna milyonların peşinden gittiği bu takım oyunu, her birey ve kent için ayrı bir anlam ifade ediyor. Türkiye’de, futbol denildiğinde tüm şehirleri aynı ortak noktada birleştiren yegane unsurlardan bir tanesi ise stat köftecileri.

Maç günleri daha maçın başlamasına saatler varken stat etrafında tezgahlarını kuran, kömürlerini köz haline getirip, ızgaralar üzerinde pişirdikleri köftelerin dumanıyla maç ambiyansının ilk fitilini ateşleyen köfteciler, futbol kültürümüzün kendine has temsilcileri. Bir futbol sever için, tuttuğu takımın formasını almak, maçlarını statlarda takip etmek, takımı için tezahürat yapmak kadar futbol kavramına yakın ve vazgeçilmez bir gelenek olan bu köftecilerde yapılan köfte, taraftarlar için başka hiçbir yerde tadılamayacak bir lezzet olarak tarif ediliyor. Birçok kişi tarafından ne derece hijyenik olduğu tartışılsa da, uzun yıllardır statların etrafında hizmet veren köfteciler işlerini yapmaya devam ediyorlar ve maç günleri en meşhur köftecilerin bile önünde göremeyeceğiniz uzun kuyruklarda bekleyen taraftarların damak zevkine hitap etmeyi başarıyorlar. Her taraftarın mutlaka bir hikayesinin olduğu stat köftecileri ile ilgili en dikkat çeken hikaye ise Beşiktaş İnönü Stadyumu’nda yaşanmış.

Beşiktaş kulübünün simgesi olan kartal, aynı zamanda Portekiz’in köklü kulüplerinden olan Benfica’nın da simgesi ve Benfica kulübü sahasında oynadığı her maç öncesi statta bir kartal uçuruyor. Bu gelenekten esinlenen Beşiktaş kulübü, Lizbon’da söz konusu kartalı eğiten adamı bularak belirli bir ücret karşılığı İstanbul’a getiriyor. Eğitmen kartalın stat etrafında uçtuktan sonra Beşiktaş ambleminin üzerine konması için amblem üzerine bir et parçası koyulması gerektiğini söylüyor ve maç öncesi defalarca amblem üzerine et koyularak denemeler yapılıyor. Kartal her seferinde bir süre uçtuktan sonra amblem üzerine konuyor. Maç günü geldiğinde amblem üzerine et parçası koyuluyor ve kartal uçuruluyor. Fakat bir süre sonra kartal gözden kayboluyor ve amblem üzerine konmuyor. Hem kartalın eğitmeni hem de yöneticiler bu durum karşısında şaşkına dönüyor ve bir süre sonra kartalın stat dışında bulunan bir köfteci tarafından elinde bıçakla kovalandığı haberi geliyor. Kartalda taraftarlar gibi düşünüyor olacak ki, dünyanın başka hiçbir yerinde tadamayacağı köfteleri, amblem üzerindeki çiğ ete değişiyor.

Tags:

ads
  • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

  • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Anadolu’nun En Özel Yöresel Yemekleri

Anadolu, sahip olduğu tarihi ve kültürel değerleri ile yemek olarak yüzlerce farklı yöresel lezzeti ...

Osmanlı Döneminin Yemek Sırları

Osmanlı dönemi, çok sağlıklı ve çeşitli lezzetlerin pişirilip tüketildiği bir dönemdi. Sofra kelimesi de ...

Avrupa’dan Amerika’ya Humusun Yolculuğu

Yöresel lezzetlerde de ayrı bir yeri olan humusun, tüketilirken ülkelere göre farklılık gösterdiğini biliyor ...

Barbekü Sosla Eti Baştan Yaratın

Barbekü sos, bifteklerinizde, tavuk ve köftelerinizde, kısaca kızartma ve ızgara alanında pişirdiğiniz her türlü ...

Cezayir Mutfağı ve Kültürü

Afrika’nın ikinci büyük ülkesi, Akdeniz ve çöl ikliminin bir arada görüldüğü, 1000 km uzunluğunda ...

Kapadokya’dan Meşhur Testi Kebabı

Kapadokya, insan yerleşimlerinin Paleolitik döneme kadar uzandığı bir yerleşim yeridir. Yazılı tarihi Hititlerle başlayan ...