Seyahatname’den Gastronomi Üzerine Notlar

Dünyanın en önemli seyyahları arasında bulunan Evliya Çelebi’nin Seyahatname’si, bir insanın ömründe okuması gereken eserler arasında ilk sıralarda olmalı diye düşünüyoruz. Coğrafi, tarihi, folklorik ve etnografik açıdan içinde sayısız bilgiye sahip olan bu eser, gastronomi üzerine de fikirler edinmemiz adına önemli bir kaynak. 

Seyahatname’de ekmek çeşitlerinden tatlılara, içeceklerden mutfak gereçlerine ve özellikle Osmanlı Mutfağının sırlarına dair birçok bilgiye yer verilmiştir. Bu yönüyle gastronomi ile ilgilenen herkes için değerli bir kaynak olduğu kesindir.Evliya Çelebi Seyahatname’de gıda maddelerinden yemek isimlerine, mutfak gereçlerine ve dönemin yemekle ilgili esnaf ve mekanlarına kadar çok kapsamlı bir şekilde edindiği bilgileri aktarırken, özellikle 17. Yüzyıl Osmanlısının ve çevresindeki diğer ülkelerin yemek kültürleri hakkında çok önemli bilgileri paylaşıyor. 51 yılda, 2.246 gıda maddesi Seyahatname’ye not edilmiş. 

Bunların 480 tanesi meyve, 303 tanesi tatlı, 255 tanesi çorba, pilav, kebap, turşu gibi yemekler, 241 tanesi içecek, 232 tanesi et, sakatat, tavuk ve yumurta gibi hayvansal gıdalar, 193 tanesi hamur işleri ve ekmek, 170 tanesi sebze, tahıl ve baklagiller, 140 tanesi balık ve deniz ürünleri, 105 tanesi süt ürünleri, geriye kalan 127 tanesi ise yağ, baharat ve çerez türünde besinlerden oluşuyor. Seyahatname’yi gastronomi yönünden en ilginç kılan şey ise; yeme içme kültürünü, yemek pişirme tekniklerini ve beslenme konusunu ince detayları ile ele almışken, Evliya Çelebi’nin eserinde tek bir tarife yer vermiş olmasıdır ve Seyahatname’de tarifi verilen bu yemek; hamsi pilakidir. Evliya Çelebi’nin bu kadar not arasında, üstelik Osmanlı döneminde balık yemeği tarifi vermiş olması oldukça enteresandır. Marianna Yerasimov’un Seyahatname’den uyarlamış olduğu hamsi pilaki tarifini sizler için hazırladık. 

İçindekiler 

 • 600 gr hamsi,
 • 100 ml zeytinyağı,
 • 4 tane soğan,
 • 2 tane havuç,
 • 4 tane kereviz sapı,
 • 1 yemek kaşığı toz tarçın,
 • 1 çay kaşığı tuz,
 • 1 çay kaşığı kırmızıbiber

 Hazırlanışı

1. Soğan ve havuçları küp şeklinde, kereviz sapını ise ince ince doğrayalım ve tavada ısıttığımız zeytinyağına ilave edelim. Yumuşayana kadar pişirdikten sonra tavadan alarak bir fırın kabına yayalım. 

2. Hamsilerimizi ayıklayıp temizledikten sonra, fırın kabındaki sebzelerin üzerini örtecek şekilde dizelim.

 3. Tuz, kırmızıbiber ve tarçını üzerine serptikten sonra fırında 15 dakika pişirelim ve servis edelim.       

ads
 • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

 • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

 • adınız *

 • email *

 • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Hoşaf Yapmanın Püf Noktaları ve Hoşafın Faydaları

Osmanlı Mutfağının en güzel miraslarından olan hoşaf adını, “hoş” ve “ab” kelimelerinden alıyor. güzel ...

Mantar Nasıl Temizlenir? Mantar Temizlemenin Püf Noktaları

Mantar çeşitleri hem lezzeti hem besin değeri ile çok değerlidir. Yemeklerden çorbaya, salatalardan garnitürlere ...

Yüzyıllardır Var Olan Sirke

Şarap kadar eski bir tarihe sahip olan sirke, aslında ekşimiş bir şarap olarak yüzyıllar ...

New York Chinatown’da Keşif

Chinatown’un birbirinden çeşitli lezzetlerin bulunduğu, labirenti andıran sokaklarında kaybolmanın keyfine varmak ister misiniz? New ...

Pavlo Bondar’dan Sanata Dönüşen Yiyecekler

24 yaşında olan sanatçı Pavlo Bondar, gıda malzemelerinden yaptığı sanat eserleri ile göz dolduruyor.Pavlo ...

Dünyanın En İlginç Meyveleri

Her ne kadar ülkemiz dört mevsimin yaşandığı ve farklı bölgelerinde farklı bitki örtülerinin olduğu ...