Yüzyıllardır Var Olan Sirke

Şarap kadar eski bir tarihe sahip olan sirke, aslında ekşimiş bir şarap olarak yüzyıllar önce kullanılmıştır. Sirkenin tarihi aşamaları…

Bulunan eski eserler incelendiğinde, Asurların, Sümerlerin, İranlıların, Yunanlıların ve eski Mısırlıların sirke yaptıkları anlaşılmaktadır. Doğada sadece sirke içerisinde bulunan sirke solucanına ilk kez M.Ö 3000’li yıllarda eski Mısır küpündeki tortuda rastlanmıştır. Sirke yapımında hava olduğu 1653-1682 yılları arasında Becher tarafından keşfedilirken, 1812 senesinde alkollü sıvıların yüzeyinde oluşan zarınsa sirkeleştiğini ilk olarak Persoon bulmuştur. Asidi, tek hücreli bir organizmanın yağmış olduğu bulan Persoon, aside “Ulvino” adını vermiştir. Bundan sonraki süreçlerde, yine pek çok isim bu konuda araştırmalar yaparak sirkenin incelenmesi alanında farklı sonuçlar elde etmiştir.  Eski dönemlerde sirkeler, sadece sofralarda değil aynı zamanda av zamanında, kara ve deniz seferlerinde, tarla işlerinde de serinleten bir içecek ve ilaç olarak da kullanılmıştır. Günümüze baktığımız zaman ise yemeklerde, turşularda ve salatalarda sirkenin kullanıldığını görebiliriz. Sirkenin kendine özgü ekşi tadı, sirke asidi olarak bilinen asetik asitten gelmektedir. Bu asit doğal olarak meyvelerde bulunmaz. Sirke, üzümlerden elde edilen alkolle yapılır. Ancak mayalanma ve sirkeleşme sadece üzüm suyuna ait değildir. Elma, hurma, şekerleşmiş tohumlar, çeşitli meyveler, pirinç, arpa ve patatesten bile sirkeler elde edilebilmektedir. Sirke, vücut içerisinde bulunan zarar bakterilerin yok edilmesinde rol oynar. Bu bitkiler ve meyveler için de geçerlidir. Satın alınan he türlü organik yiyeceği, sirkeli suda bekleterek onları bakterilerden arındırabilirsiniz. Kan şekeri seviyesini sabit tutmaya yarayan sirke, kalp sağlığı risk faktörlerini de azaltmaktadır. Hazır sirkeleri almaktansa, evinizde kendi sirkenizi kendiniz yapmak isterseniz, elma sirkesi iyi bir tercih olabilir. Birkaç püf noktayı bilip, fermente süresinde sabırlı olmanız sirkenizin hazır hale gelmesi için gerekli olan iki unsurdur. Sirke oluşurken, bakteriler tarafından şeker tüketilir ve fermente olur. Meyve şekeri, bakteriler sayesinde ilk olarak alkole daha sonra da asetik aside dönüşmektedir.

Elma sirkesi tarifi;

İçindekiler

 • Doğal elma,
 • İçme suyu,
 • Doğal sirke,
 • Cam kavanoz,
 • Tülbent,
 • Paket lastiği ve etiket

 Hazırlanışı 

1.  Yıkayıp kuruttuğumuz elmaları küçük olarak doğrayıp cam kavanoza koyalım. Üzerine içme suyu ekleyip, kavanozun üzerinde 4 parmak boşluk bırakalım.

2. 1 çay bardağı kadar gerçek ev sirkesini kavanoza ilave edelim. Karıştıralım ve tülbent ile örtelim. Paket lastiği ile tülbendi sabitleyelim. Kavanoz üzerine etiketi yapıştıralım ve tarihi yazalım.

3. Elmalar suyun dibine çökene kadar her gün temiz bir kaşıkla kavanozu karıştıralım. Yaklaşık 3 hafta bu işlemi uygulamamız gerekiyor. Sirke anası oluşmaya başlayınca elmalar dibe çökecek.

4. Sirke anasını kaşıkla içinden alalım. Eğer tadı istediğimiz keskinliğe ulaşmışsa şişelere doldurup, loş bir alanda muhafaza edebiliriz.

Tags:

ads
 • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

 • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

 • adınız *

 • email *

 • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

İlginç Yemek Yeme Rekorları

Belki aklınıza dünya ekmek yeme rekoru gibi basit fikirler gelmiş olabilir. Ancak okuduğunuzda “bende ...

Bahreyn Krallığı’ndan Biryani

Bahreyn, Asya’da Bafra Körfezinde bulunan bir ada ülkesidir. Tarihi Antik döneme bağlı olan Bahreyn, ...

Çöp Poşeti, Sanat ve Sosyal Bir Deney

Siyah kocaman ve sıklıkla evlerimizde kullandığımız, sokaklarda karşılaştığımız çöp poşetini bir sanata dönüştürmek ve ...

Rezene ve Yeşil Çay Aromalı Somon

Rezene ülkemizin hemen her bölgesinde yetişen bir bitkidir. Tavuk, balık ve et yemeklerinde rezene ...

Havyar Nasıl Elde Edilir?

Havyar, balık yumurtalarına verilen genel bir isimdir. Her ne kadar bütün balıkların yumurtaları için ...

Eric Ripert’in En İyi Yemeği

1965 senesinde doğan Eric Ripert, modern Fransız mutfağında uzmanlaşmış bir şeftir. Özellikle deniz ürünleri ...