Moleküler Gastronomi Nedir?

Bilinen pişirme teknikleri ve klasik sunuların ötesinde tamamen kendine özgü bir dinamik ile gerçekleştirilen bilimsel bir yemek öğretisi olarak tanımlayabileceğimiz moleküler gastronomi halkında her şeyi bu yazımızda bulabilirsiniz. 

Öncelikli hedefi; yemeklerin yapım aşamasında geçirmiş oldukları bütün kimyasal ve fiziksel süreçleri izleyebilmek olan moleküler gastronomi, diğer taraftan yeni süreçler keşfetmek, farklı teknik ve malzemeleri harmanlayarak yeni formlar ortaya çıkarmayı da amaçlıyor. Bir kavram olarak ilk kez 1988 senesinde,  Oxford’lu fizikçi Nicholas Kurti tarafından ortaya koyulan moleküler gastronominin yolculuğu başlamış ve yemekler üzerinde uygulanan bu efsane stil bu isimle birlikte anılmaya başlamıştır. Avant-garde mutfak, tekno mutfak  gibi terimlerle de anıyor olmasının yanı sıra, ilk günden bugüne kendi alanında uzmanlık kazanmış şefleri de yetiştirmiştir.  Moleküler gastronomi için yiyeceklerin geçirmiş oldukları çeşitli evreleri inceler ve bunun beraberinde pişirme stillerini de kullanır. Bunu bir örnekle açıklamak gerekirse; normal şartlarda sıvı nitrojene dokunamazsınız ve bizce dokunmamalısınız. Çünkü teniniz ile temasa geçtiği anda inanılmaz bir hızla donmanıza neden olur ve yok edicidir. Fakat moleküler gastronominin gelişimi için gönül vermiş olan şefler, örneğin; bir böğürtlen özünü ortaya çıkarabilmek için büyük dondurucular içinde bekletip, sıvı nitrojen kullanarak parçalara ayırırlar.  Moleküler gastronomide mesele, doymaktan ziyade, tadabilmek ve zevklere hitap edebilmek üzerindedir. Bunun sonucunda da hem damak tadına hem mideye hem de göze hitap edebilen kombinasyonlar ortaya çıkmış olur.Aslına baktığımızda bu deneyim yemek kavramı için yeni görülse de, birçok sanat dalında da daha önceleri yaşanmıştır. Örneğin Vivaldi, Mozart ve Tchaikovsky gibi ünlü müzisyenlerde geçmişte mevcut sesleri modernize ederek eserler vermişlerdir. Bu noktada moleküler gastronomiyi, var olan seslerin farklı yorumları gibi, var olan yemeklerin de farklı yorumlanması olarak da tanımlayabiliriz.  Moleküler gastronomi ile ilgilenen insanları sadece sıradan bir şef olmanın ötesine taşıyan şey ise; bilim ve teknolojiden faydalanarak devrimsel fikirler ve uygulamalarla hareket ediyor olmaları diyebiliriz. Devrim niteliği taşıyabilecek, eşi benzeri olmayan bir yeniliğin öncüsü olmak içinse standart bir uygulamacı olmaktan vazgeçmek ve yeniliklere katılımcı olmak ve oldukça cesur olmak gerekiyor. Bu yönüyle de moleküler gastronomi sadece uzmanlığın, bilginin ve becerinin ötesinde cesaret istiyor. 

ads
  • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

  • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Evde Doğal Bitki Yağı Hazırlama

Her bitkinin insanı iyileştirici ve güzelleştirici etkisi vardır. Farklı yöntemler kullanılarak elde edilen faydalı ...

10 Harika Yemek Sunumu Fikri

Mutfağını bir sanat merkezine dönüştüren, yemekleri bir boya kalemi, tabakları ise tuval gibi kullanan ...

Sevimli Bir Tatlı Durağı: Churros

İspanyol tatlısı olan Churros, hamuru farklı içeriklerle hazırlansa da, benzer sunumlar ile sofraları süslüyor. ...

Çayda Yeni Trendler Neler?

Çay hayatımızın merkezinde, günün her saati varlığını sürdürmeye devam etse de, diğer yeme içme ...

Kim Mor Ekmek İster?

“Mor ekmek nedir? İçerisinde ne gibi besinler yer alıyor?” dediğinizi duyar gibiyiz. Düşük glisemik ...

Geleneksel Fas Mutfak Gereçleri

 Mutfaklarınızda bol baharatlı yahni kokusu ve taze naneli çayları ile ünlü Fas esintileri yaşamak ...