Hindistan Cevizinin Bilinmeyenleri

Eski bir tarihe sahip olduğu bilinen Hindistan cevizi, tropik bölgelerde yetişen bir meyvedir. Bu meyveyi içeceklerde ve tatlılarda severek kullanıyoruz. Özsuyunun mayalanması ile bu meyveden palmiye şarabı üretilmektedir. Ayrıca meyveden elde edilen bir sıvı da, tıpta ilaç alanında kullanılabilmektedir. Hindistan cevizi, içerisinde bulunan protein ve yağ oldukça besleyici ve güçlendirici bir meyvedir. İçerisinde yüksek oranda yağ bulunan Hindistan cevizi, kolayca sindirilebilmektedir. Aslında bu yağ, hem kimyasal hem de fiziksel özellikleri ile tereyağına benzerlik gösteriyor. Meyve içerisinde sodyum, potasyum ve magnezyum gibi mineraller de bulunmaktadır.Hindistan cevizinin kurutulmuş enerji değeri de çok yüksektir. Baktığımız zaman, olgunlaşmış kuru meyvenin, midedeki fazla asit oluşumunu engellediğini ve rahatlama sağladığını görebiliriz. Sindirim ve çeşitli mide rahatsızlıkları için de bu meyve ideal bir seçim olacaktır.Bu bitki yalnızca yeme alanında kullanılmaz. Aynı zamanda Hindistan cevizi ağacı yapraklarından çatılar yapılmaktadır. Bitkinin iplik gibi kısımlarından ise bazı alanlarda hasır çantalar ve kilimler dokunmaktadır. Üstelik çok daha taze yaprakları bulunduğunda, bitki yemeklerde de sarma olarak kullanılabilmektedir. En fazla da içecek ve tatlılara lezzet katmak için bu meyveyi tercih edebilirsiniz. Hindistan Cevizli Buzlu Latte

İçindekiler

  • 1 adet hindistan cevizi,
  • 3-4 adet buz,
  • Espresso,
  • Su,
  • Soğuk süt,

 Hazırlanışı

1. Servis edeceğimiz latte bardağını belirledikten sonra, içerisine 3-4 adet buzu atalım.

2. Kahveyi Pour Over yöntemi ile hazırlayalım. Öncelikle kahvemizi demlemek için kullanacağımız suya ek olarak kağıt filtremizi ıslatmak için de bir miktar su ekleyip, kaynatalım. Böylelikle filtre kağıdı yumuşayacak ve kağıdın içerdiği tatların kahveye geçişi azalacaktır.

3. 180 ml sıcak su için 2 yemek kaşığı ince öğütülmüş kahve kullanıyoruz. Pour Over kabının yarısına kadar sıcak su ekleyelim ve kahvenin bardağa damlamasını bekleyelim. Yaklaşık 10 saniye sonra kahve damlamaya başlayacak. Daha sonra sıcak suyumuzun tamamını dökelim ve kahvenin bardağa damıtılmasını sağlayalım. Bu yöntem kahvenin tat derinliğini hissetmemizi sağlayacak.

4. Hindistan cevizini iki parçaya bölelim. Ardından yarım hindistan cevizimizin içini oyalım ve bir delik açalım. Delik açtığımız kısmı bardağın içerisine gelecek şekilde, hindistan cevizini bardağın üzerine yerleştirelim.

5. Espresso hazırladıktan sonra hindistan cevizi içerisine boşaltalım. Delikten yavaşça süzülen kahve, hindistan cevizi tadını alarak bardağa dökülecek.

6. Espresso tamamen bardağa döküldükten sonra soğuk sütümüzü de hindistan cevizi içerisine boşaltalım.

ads
  • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

  • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Mutluluğa Giden Yol Mutfaktan Geçer

Beynimizde, bir bölgeden diğerine sinyal taşıyan seratonin maddesi bulunur. Seratonin azlığı, depresif bir ruh ...

Bahar Alerjisine İyi Gelen 8 Yiyecek ve İçecekler

Nisan ayı ile birlikte polenlenmeler sonucu görülen bahar alerjileri kimi zaman ilkbaharın tüm güzelliklerini ...

Vejetaryenler İçin 8 Sağlıklı Beslenme Önerisi

Vejetaryen beslenme, bitkisel besinlerin tüketildiği ve hayvansal gıdaların belli sınırlar dahilinde ya da hiç ...

Yulaflı Hurma Tarifi

Kahvaltıda yeniliklere yer açarak, taze hurma, yulaf, ceviz ve tarçın ile güne zinde başlayın. Taze ...

Yörelere Göre Yetişen 5 Ot Çeşidi ve Faydaları

Doğada yürüyüşe çıktığımız zaman, çevremizde pek çok yenilebilir otun var olduğunu görürüz. Peki, hangi ...

Mutluluk Veren Besinler

Gün içerisinde tükettiğimiz pek çok besinin vücudumuza faydası vardır. Peki,  mutluluk veren besinler nelerdir?  ...