Hindistan Cevizinin Bilinmeyenleri

Eski bir tarihe sahip olduğu bilinen Hindistan cevizi, tropik bölgelerde yetişen bir meyvedir. Bu meyveyi içeceklerde ve tatlılarda severek kullanıyoruz. Özsuyunun mayalanması ile bu meyveden palmiye şarabı üretilmektedir. Ayrıca meyveden elde edilen bir sıvı da, tıpta ilaç alanında kullanılabilmektedir. Hindistan cevizi, içerisinde bulunan protein ve yağ oldukça besleyici ve güçlendirici bir meyvedir. İçerisinde yüksek oranda yağ bulunan Hindistan cevizi, kolayca sindirilebilmektedir. Aslında bu yağ, hem kimyasal hem de fiziksel özellikleri ile tereyağına benzerlik gösteriyor. Meyve içerisinde sodyum, potasyum ve magnezyum gibi mineraller de bulunmaktadır.Hindistan cevizinin kurutulmuş enerji değeri de çok yüksektir. Baktığımız zaman, olgunlaşmış kuru meyvenin, midedeki fazla asit oluşumunu engellediğini ve rahatlama sağladığını görebiliriz. Sindirim ve çeşitli mide rahatsızlıkları için de bu meyve ideal bir seçim olacaktır.Bu bitki yalnızca yeme alanında kullanılmaz. Aynı zamanda Hindistan cevizi ağacı yapraklarından çatılar yapılmaktadır. Bitkinin iplik gibi kısımlarından ise bazı alanlarda hasır çantalar ve kilimler dokunmaktadır. Üstelik çok daha taze yaprakları bulunduğunda, bitki yemeklerde de sarma olarak kullanılabilmektedir. En fazla da içecek ve tatlılara lezzet katmak için bu meyveyi tercih edebilirsiniz. Hindistan Cevizli Buzlu Latte

İçindekiler

  • 1 adet hindistan cevizi,
  • 3-4 adet buz,
  • Espresso,
  • Su,
  • Soğuk süt,

 Hazırlanışı

1. Servis edeceğimiz latte bardağını belirledikten sonra, içerisine 3-4 adet buzu atalım.

2. Kahveyi Pour Over yöntemi ile hazırlayalım. Öncelikle kahvemizi demlemek için kullanacağımız suya ek olarak kağıt filtremizi ıslatmak için de bir miktar su ekleyip, kaynatalım. Böylelikle filtre kağıdı yumuşayacak ve kağıdın içerdiği tatların kahveye geçişi azalacaktır.

3. 180 ml sıcak su için 2 yemek kaşığı ince öğütülmüş kahve kullanıyoruz. Pour Over kabının yarısına kadar sıcak su ekleyelim ve kahvenin bardağa damlamasını bekleyelim. Yaklaşık 10 saniye sonra kahve damlamaya başlayacak. Daha sonra sıcak suyumuzun tamamını dökelim ve kahvenin bardağa damıtılmasını sağlayalım. Bu yöntem kahvenin tat derinliğini hissetmemizi sağlayacak.

4. Hindistan cevizini iki parçaya bölelim. Ardından yarım hindistan cevizimizin içini oyalım ve bir delik açalım. Delik açtığımız kısmı bardağın içerisine gelecek şekilde, hindistan cevizini bardağın üzerine yerleştirelim.

5. Espresso hazırladıktan sonra hindistan cevizi içerisine boşaltalım. Delikten yavaşça süzülen kahve, hindistan cevizi tadını alarak bardağa dökülecek.

6. Espresso tamamen bardağa döküldükten sonra soğuk sütümüzü de hindistan cevizi içerisine boşaltalım.

ads
  • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

  • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Dişe Zarar Veren 10 Yiyecek

Sağlıklı dişlere sahip olmak zor gibi görünse de, uzmanlar düzenli kontrole gitmenin ve dişleri ...

Kişnişin Bilinmeyen Faydaları

Kişniş, maydanozu andıran ve tohumu baharat olarak kullanılan bir bitkidir. Kişnişin tohumları ile hem ...

Kilo Vermeye Engel Olan 10 Sebep

Çok uzun süre diyet yapmanıza rağmen kilo veremiyorsanız ve aksine hala kilo almaya devam ...

Diyet Türleri Nelerdir?

” Sayısız miktarda diyet türleri var. İçerikleri ve uygulanış şekilleri birbirlerinden az veya çok ...

400 Kalorinin Altında Lezzetli Yemekler

Hem kalorisi az olsun hem de lezzetli bir yemek olsun birçoğumuz için en güzel ...

Kilo Vermeyi Kolaylaştıran Besinler

Kilo vermenin en önemli kuralı, gün boyu tükettiğiniz yiyecek ve içeceklerden almış olduğunuz kalorinin ...