Bir mutfakta bulunması gereken en önemli malzemelerin başında kesinlikle bıçağı ilk sıralara koyabiliriz. Bunun beraberinde körelmiş ve keskinliğini yitirmiş bir bıçaktansa hiç bıçak kullanmamanın da daha iyi bir fikir olduğunu söyleyebiliriz. Evinizde kullanmak için alır mısınız bilmiyoruz ama dünyanın en iyisi ve en pahalısı olan bu Japon bıçaklarından edinmeniz durumunda, körelmiş bıçak kavramını ömrünüzün sonuna kadar unutacaksınız. Saji Craft Santoku 180 mm Bu bıçak listenin en ucuzu ve fiyatı ise 757 dolar! Özellik olarak çok büyük şeyler ifade etmiyor olsa da, pratik kullanımın yanı sıra estetik oluşu onu özel kılıyor. Santoku tabiri, 3 farklı faydayı ifade ediyor. Bu faydalar ise; doğrama, kıyma ve dilimleme olarak gösteriliyor ve bu üç fayda aynı derecede kullanışlılık sunuyor.

Tsukasa 270 mm Enryu Kurochi DamascusJapon samuraylarının usta demirciler tarafından hazırlanmış ünlü kılıçlarını hepimiz biliyoruz. Sıradaki bıçağımızda aynı bu kılıçlar gibi usta ellerde dövülerek beyaz çelikten yapılmış. Tsukasa Hinuoura’nun Sanjo’da tasarladığı Şam desenli bıçağın fiyatı ise 2500 dolar.

Yoshihiro Mizuyaki Honyaki, Yanagi Kiritsuke 13 Dünya üzerindeki en değerli mutfak bıçaklarından olan bu bıçak 5000 dolar değerinde. Üretimi Sakai’de gerçekleştirilen bıçak oldukça keskin ama tek özelliği bu değil. Ayna görünümündeki tasarımı ile dikkat çeken bıçağın üzerinde bulunan desen ise, efsanevi Fuji Dağı, Dolunay ve Anka Kuşu’ndan oluşuyor ve gerçekten görsel anlamda fiyatını hak ediyor.

Nenohi Honyaki Dentokougeishi Sakimaru Tokabiki with Corian Handle 15.4İyi bir bıçak her zaman usta demircilerin ellerinden çıkıyor. Bu bıçakta demir ustası Yoshikazu Ikeda’ya ait ve yıllardır honyaki bıçakları üreten usta, el boyaması kılıfı, işlemeleri ve oldukça eski bir yöntem olan Wajima Lacquer yöntemiyle yaptığı bıçağını gururla sunuyor. Fiyatı ise 6.980 dolar.

Bonus Game of The OrientBu bıçak her ne kadar mutfak kullanımı için uygun olmasa da, bıçak demişken bahsetmeden geçmek istemedik. Altın, 153 tane zümrüt ve 9 elmastan oluşan, Amerika’nın efsanevi bıçak üreticisi Buster Warenski tarafından tasarımı gerçekleştirilen bıçağın fiyatı 2.1 milyon dolar ve bıçak dünyasının fiyat listesinde birinci sırada oturuyor.

ads
  • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

  • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Artisan Ekmek Nedir?

Artisan ekmekler son dönemlerin en yükselen mutfak trendleri arasında yer alıyor. Peki artisan ekmek ...

Smoothieler!

Son yıllarda sebze yemenin kolay ve güzel bir yöntemi çıktı: Smoothieler! Sebze ve meyvelerin, sağlıklı ...

Daha Önce Görmediğiniz Chopsticks Tasarımları

Çin yemekleri seviyor ve onlardan vazgeçemiyorsanız, chopsticks tasarımlarını mutlaka incelemelisiniz.  1. Asya ülkelerinin en sevilen lezzetlerini ...

2017 Lezzet Trendleri Nelerdir?

Dünyada üzerinde yer alan ülkelerde, her sene gastronomi alanında farklı trendleri takip ettiğini görebiliriz. Televizyonda ...

Ekmek Kullanmadan Yapabileceğiniz 7 Lezzetli Sandviç

Ekmek ile hazırlanan lezzetli sandviçler belki de en çok sevdiğimiz ve kısıtlı zamanlarda en ...

Y Kuşağından Esinlenen Pembe Çikolata

Çikolatanın icadından bu yana hayatımızda 3 farklı çeşit çikolata bulunuyor. Bunlar; bitter, sütlü ve ...