Hint Lezzetlerinin Bulunduğu Renkli Düğüne Davetlisiniz

Hindistan, çeşitli etnik grupların bir araya geldiği bir ülkedir. Bu yüzden ülkedeki düğünler farklı kültürleri ve yemek çeşitlerini de bizlere yansıtıyor.Evlilik ve düğün ritüelleri de Hint kültüründe önemli bir yere sahiptir. Hint düğünlerine baktığımız zaman, düğünlerin üç bölümden oluştuğunu görebiliriz. Birinci bölümde, düğün hazırlıkları yapılmaktadır. Düğün gününden önceki gün yapılan parti, gelin ve damadın ailelerinin yakınlaşması amacı taşımaktadır. Gelinin ellerine ve ayaklarına “medhndi” ismi verilen kına yakılır ve şarkılar eşliğinde dans edilir.Düğün gününde, damadın kayınvalidesi damadı karşılar. Ona bal ve süt ikram edilir. Gelinin düğün kıyafetinden damat tarafı sorumludur. Gelinler düğünde “sari” ismi verilen özel giysileri giyer. Gelin ve damat, düğünün yapılacağı yerde yakılan kutsal ateş olarak tabir edilen ateşin etrafında döner. Dört kez döndükten sonra ilk kim masaya geçerse, evlilik sürecinde onun sözünün geçeceğine inanılır. Hristiyan kökenli bazı zengin Hindu aileleri, gelin arabasını çiçekle süsler ve yine çiçekle süslenmiş olan dev hacı aracın önüne koyarlar. “Svastika” ismi verilen bu haçın, yaklaşık 6000 yıl kadar önce Asya’da çıkıp, Hindistan’a geldiği düşünülüyor. Haç, mutlu hayat anlamını taşıyor.Hint düğünlerinin yemek çeşitliliği açısından oldukça zengin olduğunu söyleyebiliriz. Düğünlerde bir nevi açık büfe kültürü hâkim ve kast sisteminin en altında olan Şudra sınıfının düğünlerinde bile 50’den fazla geleneksel yemek çeşidini görmek mümkün. Düğünlerde sunulan yemekler ve tatlılar bölgelere göre değişiklik gösterseler de, bazı yemeklerin her düğünde tercih ediliyor. Tatlılar da düğün menüsünde önemli bir yere sahip. Yapılış ve lezzet bakımından aşureye benzeyen kulfi, düğünlerde en çok tüketilen tatlılardan biridir. Tatlı, mango, hindistancevizi gibi tropikal meyveler içeriyor ve oldukça yoğun bir kıvama sahip. “Pulaf” adı verilen Hint pilavı, düğün menüsünün başında gelen yemeklerdendir. Bademli ve sebze çeşnili bir yemek olan pulaf, tok tuttuğu ve içkiyi dengelediği için tercih ediliyor. Bin yıla yakın bir tarihi bulunan bu yemeği siz de çok seveceksiniz.

İçindekiler

 • 2 su bardağı pirinç,
 • 3 yemek kaşığı tereyağı,
 • 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi unu,
 • 1 yemek kaşığı badem,
 • 1 yemek kaşığı kuş üzümü,
 • 4 yemek kaşığı gül suyu,
 • 2 fincan Antep fıstığı,
 • 2 adet karanfil,
 • 2 fincan süt,
 • 1 tutam şeker,
 • Tarçın,
 • Tuz

 Hazırlanışı

1. Pirinci tuzlu ve ılık suda bir süre bekletelim.

2. 1 fincan süte hindistan cevizi unu ilave edelim ve karıştırarak kaynatalım.

​3. Tereyağını kızdıralım ve ıslanmış pirinci karıştırarak kavuralım. 

4. Kavrulmuş pirince ılık hale getirdiğimiz süt ile un karışımını, karanfili, tarçın ve tuzu ekleyelim. Suyunu da ayarladıktan sonra kısık ateşte pişirelim.

5. Önceden ılık suda beklettiğimiz bademlerin kabuklarını soyalım. Daha sonra şeker ve üzüm ile karıştırarak pilava ekleyelim.

6. Pilavı 20 dakika kadar demlememiz yeterli olacaktır.

ads
 • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

 • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

 • adınız *

 • email *

 • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Futbol ve Stat Köftecileri

Futbol, kimilerine göre milyonları peşinden sürükleyen bir tutku, kimilerine göre ise milyonlarca dolarlık bir ...

Londra’da Lezzet Keşfi

Ben Derin Derman. Yemek yapmayı ve yemeyi sevdiğim gibi yeni yerler keşfetmeyi, fotoğraf çekmeyi ...

İzlanda ve Yemekleri

Iceland, Atlas Okyanusu’nun kuzeyinde yer alan bir ada olup, Kuzey ışıklarının en rahat izlendiği ...

Hint Mutfağının Lezzet Aynası: Samosa

Hint mutfağı içerisinde yer alan her türlü lezzet, bol baharattan oluşuyor. Baharatları ile yemekleri ...

Anadolu’nun Vazgeçilmez Çorbası: Arabaşı

Anadolu’nun en sevilen lezzetlerinden olan arabaşı, soğuk kış günlerinin sıcacık içeceğidir. İşte, dilimli kesilen ...

Moskova’da Lezzet Yolculuğu

Her ülkenin sembolü olan bir şehri ve her şehrin de sembolü olan bir mimari ...