En Özel Üzümlerle Yapılan Dünyaca Ünlü Şaraplar

Dünyanın en güzel üzümleri, lezzetli şarapları ve en büyük şarap mahzeni nerede biliyor musunuz? Gelin bu soruları birlikte yanıtlayalım… Slovenya’nın Maribor şehri, üzüm denilince mutlaka akla gelmelidir. Çünkü kaydedilen bilgilere göre, yaklaşık 500 senelik, dünyanın en eski asması burada bulunuyor. Bu asma günümüzde de üzüm veriyor. Üstelik asmadan toplanan üzümlerden şaraplar da üretilmektedir. Beş yüz senelik bir asmanın üzümünden şarap içiyor olmak, paha biçilemez bir zevk olsa gerek. Bağcılık alanında, 40 yıldan fazla yaşa sahip olan asmalar, yaşlı asma olarak biliniyor. Kimi ülkelerde ise 90 yaşına gelmiş asmalardan elde edilen üzümlerden şaraplar yapılıyor.İyi bir şarabın, en önemli kriterleri arasında parlaklığı, asit değeri, tortusuz olması ve yemek ile uyumu gibi özellikler yer alıyor. Bunlar dışında şarap yapımındaki ana unsurlardan bir tanesi de şarabın yapılacağı üzümü seçmek oluyor.

 • Chardonnay üzümü, en çok bilinen beyaz üzüm çeşididir. Dünya üzerinde çoğu alanda yetişebildiği için, şarap alanında en sık kullanılan üzüm bu üzümdür. Chardonnay, meyvemsi bir aroma taşımaktadır. Şarabı açık renkli ve sektir. En iyi örneğini Fransa’nın Burgonya kentinde tadabilirsiniz.

 • Riesling üzümü, 19. ve 20. yüzyıldan bu yana şarap üretiminde kullanılan bir üzümdür. Fransız şarapları kadar ünlü ve pahalı olan ve Almanya’da üretilen Riesling şarapları, mükemmel bir asitliğe ve kuruluk oranına sahiptir. Bu üzüm ile istediğiniz tatlılık derecesinde şarap üretildiğini görebilirsiniz. Bu üzümden yapılan şaraplar, keskin ve kuvvetli bir aromaya sahiptir.

 • Şiraz, Fransa’da yetişen siyah bir üzümdür. Bu üzümün şarabı da oldukça koyu renklidir. Rhone vadisinin kuzeyinde, oldukça kaliteli şarapların üretiminde kullanılan Şiraz, Avustralya ve Güney Afrika’da da yetiştirilmektedir. Şarabı, erik, tarçın, böğürtlen ve biber aromalarına sahiptir. Yıllandırılmaya müsait bir üzümdür.
 • Semillion, Fransa’da yetiştirilen bir üzüm çeşididir. Tatlı ve sek şaraplar bu üzümden yapılabilir. Düşük asit miktarına ve yağa sahip olduğu için tek başına şarap yapımında yeterli değildir. Genellikle Sauvignon Blanc ile karıştırılmaktadır.
 • Cabernet Sauvignon, kökeni Fransa’ya ait olan bir üzümdür. Kaliteli şarap üretme alanında bir numara olan üzüm, yıllanmaya müsaittir. Zengin renk ve aromasına sahip olan bu üzümün şarapları, siyah böğürtlen kokuludur.

Dünya üzerinde bilinen üzümler, yetiştikleri bölgelere ve tatlarına göre şarap üretimlerinde kullanılıyor. İşte, en iyi şarapların ev sahipleri…

 • Fransa/Bordeaux,  kırmızı şarabı ile ünlü şehirler arasında yer alıyor. Şarap üretimin geçmişine baktığımız zaman, burada 2000 yıl öncesine dayandığını söyleyebiliriz. Günümüzde burada 9000’i aşkın şarap üreticisi bulunuyor. Dilerseniz şehirde düzenlenen şarap tadım turlarına katılabilirsiniz.
 • Amerika/Kaliforniya, son yıllarda şarap alanında hızlı ilerleyişi ile dikkat çekiyor. Fransa ile yarış içinde bulunan Kaliforniya, bol yağış alan iklimi sayesinde üzüm üretimi alanında oldukça zengin topraklara sahiptir. Kaliforniya, ülkedeki şarap üretiminin yaklaşık %90’ını karşılıyor. En ünlü üzüm ise, Zinfandel isimli türdür.
 • Fransa/Burgonya, Orta Çağ’dan günümüze kadar gelebilen şarapları ile bilinen bir bölgedir. Burada üretilen şaraplarda genellikle tek çeşit üzüm kullanılıyor. Yüzlerce dönümlük asma bahçesine sahip olan şehrin şarapları, Kot Dor bölgesinde üretiliyor. Chardonnay ise kullanılan üzüme verilen isimdir.

 • Tazmanya, Avustralya’nın en hızlı gelişen şarap bölgelerindendir. Son dönemlerde köpüklü Chardonnay, beyaz üzüm ve Pinot Noir şarapları ile dikkat çekmektedir.

 • İtalya’nın Prosecco şarabı, ülkenin en ünlü köpüklü şarabıdır. Ancak Franciacorta da, portakal çiçeği kokusu ve kolay içimi ile en az onun kadar tercih edilen bir tattır.

ads
 • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

 • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

 • adınız *

 • email *

 • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Artisan Ekmek Nedir?

Artisan ekmekler son dönemlerin en yükselen mutfak trendleri arasında yer alıyor. Peki artisan ekmek ...

Venedik Lezzetlerinden Polentalı Bebek Ahtapot

İklim şartları nedeniyle İtalya ve Venedik’te yetişen sebze, meyve ve tahıllar İtalyan mutfağının büyük ...

Burritos Sen Ne Güzel Bir Şeysin!

Meksika bölgesine ait olan Burritos, dünyada en çok bilinen Kuzey Meksika yemekleri arasında yer ...

Foie Gras Lovemark mı?

Geleneksel olarak kaz ciğeri ile yapılan Kaz Ciğeri Patesi (Foie Gras), bir Fransız lezzeti ...

İrlanda’nın Otantik Lezzetleri

İlkbahar aylarında kuzu, yaz aylarında balık, kışınsa güveç pişen otantik İrlanda mutfağını birlikte tanıyalım…  ...

Hazır Yufka ile Yapılan 10 Pratik Börek

Çeşit çeşit harçlarla hazırlanan, çıtır çıtır ya da puf puf börekler Türk mutfağını içim ...