Charlie Chaplin ve Yemek Makinesi

Charlie Chaplin yarattığı Şarlo karakteri, 1920 ile 1950 yılları arasında 30 yıl boyunca rol aldığı filmleri, bir ikon haline gelen bıyığı ve şapkasıyla her nesilden insanın tanıdığı ve sevdiği bir isim.

Sessiz sineması ile hiç konuşmadan hem güldürüp hem düşündüren ve eleştirel bakış açısı ile oldukça cesur bir sanatçı olan Chaplin, sinema tarihine damga vurmuş Modern Zamanlar isimli filmindeki otomatik yemek makinesi sahnesi ile o günlerden bugüne selam göndermiş ve makineleşmenin getirilerinin ve sonuçlarının eleştirisini başarılı bir şekilde ortaya koymuş.

Filmde bir fabrikanın montaj bölümünde sıradan bir görevi olan ve yoğun bir tempoda çalışan bir işçi olan Şarlo, zamanla bu tempoya ayak uydurmakta zorlanır ve psikolojik bir çöküntü yaşar. Bu nedenle sıradan görevinden alınarak fabrikanın yemek makinesi projesinde kobay olarak kullanılmaya başlanır. Bu makinenin üretilme amacı ise; işçilerin yemeklerini daha çabuk yiyerek hemen işlerinin başına dönmesidir. Filmde bu makine oldukça trajikomik bir dille Şarlo üzerinde denenir. Chaplin filmin bu sahnesinde, en küçük işin mümkün olan en kısa sürede gerçekleştirilmesi anlayışına eleştirel bir bakış açısı getir.  Filmin temel anlatımı da, sanayileşme sonucu insanların makineleşmesi ve insanın doğasına saldıran ve insanları bir şekilde makine düzeneklerine adapte etmeye çalışan sistemi eleştirmektedir. Zaten Chaplin’in yarattığı Şarlo karakterinin; başına buyruk, laf dinlemez ve göz pek tutumlara sahip olmasının temelinde de eleştirel anlatım yer almaktadır. Filmin en can alıcı sahnesi ise; filmde babasını kaybetmiş ve Şarlo tarafından sahiplenilmiş olan kızın “Bunca emeğe değer mi?” sorusuna Şarlo’nun; “Gülümse, umudunu kaybetme, başaracağız” diyerek cevap vermesidir. Ayrıca filmin tema müziğinin adı da Smile’dır.Günümüzde çok daha yoğun bir şekilde yaşadığımız makineleşmenin getirileri her ne kadar Şarlo’nun anlatımı kadar sert biçimde hissedilmiyor olsa da, hızlı tüketim açısından bakıldığında aslında hayatımızın merkezinde hala yemek makinelerinin olduğunu gösteriyor. Fast food beslenme, yiyecek, içecek kioskları ve otomatları beklide Şarlo’nun kobay olarak kullanıldığı yemek makinesinin günümüzdeki temsilcileri olabilirler.  

ads
  • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

  • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

New York Chinatown’da Keşif

Chinatown’un birbirinden çeşitli lezzetlerin bulunduğu, labirenti andıran sokaklarında kaybolmanın keyfine varmak ister misiniz? New ...

Şef Le Squer Christain ile Lezzet Dünyasına Yolculuk

Siz de Le Squer Christain’ın başarı ve lezzet dolu serüvenini merak ediyor musunuz? Paris’in ...

Mikrodalgada Isıtılmaması Gereken Yiyecekler

Pek çok kişinin zamanının mutfakta geçtiği düşünüldüğünde bu süreyi minimuma düşürmek için bizlere zaman ...

Yunanlılar Neden Tabak Kırıyor?

Sosyal bir yemek yeme alanlarına sahip olan Yunanlılar, yemeklerden sonra neden tabak kırıp, dans ...

Sevgililer Gününe Özel Yemekler

Sevgiyi tarif etmek çok zor olsa da, bu Sevgililer Günü’nde içine sevgi katarak yapacağız ...

Son Akşam Yemeği Tablosuna Dair 10 İlginç Bilgi

Leonardo Da Vinci’nin en önemli eserleri arasında gösterilen “Son Akşam Yemeği” tablosu, şimdiye kadar ...