Charlie Chaplin ve Yemek Makinesi

Charlie Chaplin yarattığı Şarlo karakteri, 1920 ile 1950 yılları arasında 30 yıl boyunca rol aldığı filmleri, bir ikon haline gelen bıyığı ve şapkasıyla her nesilden insanın tanıdığı ve sevdiği bir isim.

Sessiz sineması ile hiç konuşmadan hem güldürüp hem düşündüren ve eleştirel bakış açısı ile oldukça cesur bir sanatçı olan Chaplin, sinema tarihine damga vurmuş Modern Zamanlar isimli filmindeki otomatik yemek makinesi sahnesi ile o günlerden bugüne selam göndermiş ve makineleşmenin getirilerinin ve sonuçlarının eleştirisini başarılı bir şekilde ortaya koymuş.

Filmde bir fabrikanın montaj bölümünde sıradan bir görevi olan ve yoğun bir tempoda çalışan bir işçi olan Şarlo, zamanla bu tempoya ayak uydurmakta zorlanır ve psikolojik bir çöküntü yaşar. Bu nedenle sıradan görevinden alınarak fabrikanın yemek makinesi projesinde kobay olarak kullanılmaya başlanır. Bu makinenin üretilme amacı ise; işçilerin yemeklerini daha çabuk yiyerek hemen işlerinin başına dönmesidir. Filmde bu makine oldukça trajikomik bir dille Şarlo üzerinde denenir. Chaplin filmin bu sahnesinde, en küçük işin mümkün olan en kısa sürede gerçekleştirilmesi anlayışına eleştirel bir bakış açısı getir.  Filmin temel anlatımı da, sanayileşme sonucu insanların makineleşmesi ve insanın doğasına saldıran ve insanları bir şekilde makine düzeneklerine adapte etmeye çalışan sistemi eleştirmektedir. Zaten Chaplin’in yarattığı Şarlo karakterinin; başına buyruk, laf dinlemez ve göz pek tutumlara sahip olmasının temelinde de eleştirel anlatım yer almaktadır. Filmin en can alıcı sahnesi ise; filmde babasını kaybetmiş ve Şarlo tarafından sahiplenilmiş olan kızın “Bunca emeğe değer mi?” sorusuna Şarlo’nun; “Gülümse, umudunu kaybetme, başaracağız” diyerek cevap vermesidir. Ayrıca filmin tema müziğinin adı da Smile’dır.Günümüzde çok daha yoğun bir şekilde yaşadığımız makineleşmenin getirileri her ne kadar Şarlo’nun anlatımı kadar sert biçimde hissedilmiyor olsa da, hızlı tüketim açısından bakıldığında aslında hayatımızın merkezinde hala yemek makinelerinin olduğunu gösteriyor. Fast food beslenme, yiyecek, içecek kioskları ve otomatları beklide Şarlo’nun kobay olarak kullanıldığı yemek makinesinin günümüzdeki temsilcileri olabilirler.  

ads
  • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

  • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Belçikalı Şef Alain Coumont’un Hikayesi

Günümüzde 19 farklı ülkede 146 şube ile hizmet veren Le Pain Quotidien kafelerinin kurucusu ...

İlginç Tabak Tasarımları

Masanıza biraz eğlence katma ne dersiniz? Patella kardeşler tarafından hazırlanan bu seri, sıradanlığın çok ...

Sanatçı Loes Heerink’ten Şaşırtıcı Meyve ve Sebze Fotoğrafları

Loes Heerink, bir fotoğraf sanatçısıdır. Dünyanın farklı yerlerinde farklı sebze, meyve ve çiçeklerin fotoğraflarını ...

Andy Warhol ve Campbell’s Soup Cans

“Bir gün herkes 15 dakikalığına ünlü olacak” sözüyle ünlü olmanın ötesinde popüler olmanın tüm ...

Dünyanın En Pahalı Yiyecekleri

Yemek yaşamımızı sürdürmek için öncelikli ihtiyaçlarımız arasında ilk sırada yer alıyor. Fakat bu yazımızda ...

Çizgi Film Kahramanlarının Yemekleri

Hepimizin çocukluğuna dair en güzel anılar belki de çizgi filmler. Kimi zaman başından kalkamayıp ...