Balkanların Genç Ülkesi Kosova

Yıllarca süregelen işgalin ardından 2008 yılında bağımsızlığına kavuşan Kosova, Avrupa’nın en genç ülkesi konumunda. Geleneksel taş evleri, UNESCO Dünya Mirası Listesine giren, Gracanica Köyü ve Sırp Ortodoks Kilisesi ile her bir adımı tarih kokan bu ülkede, küçük bir tura çıkmaya ne dersiniz?

Tarih boyu Hunlardan Avarlara, Bulgarlardan Peçeneklere, Romalılardan Osmanlıya kadar sayısız medeniyetin hüküm sürdüğü Kosova, geçmişten gelen zengin bir kültür mirasına sahip. Misafirperver yapısı ile ziyaret ettiğiniz anda kendi ülkenizdeymiş gibi hissedeceğiniz, genç nüfusuyla dinamik bir sosyal yaşama sahip ülkede, mutfak kültürü ise çok uluslu bir yapıda.Çoğunlukla Sırbistan ve Arnavutluk mutfağından etkilenen Kosova mutfağında, Türk ve Yunan mutfaklarının da etkisi hissedilir. Genel anlamda et yemekleri ile birlikte deniz ürünlerinin ağırlıkta olduğu mutfakta yaygın olarak, somon, alabalık ve levrek tüketilmektedir. Çok sayıda börek çeşidi ile karşılaşabileceğinizi ve bu böreklerin her birinin tatmak isteyeceğiniz kadar güzel lezzetler olduğunu da belirtelim. Türk mutfağından karşınıza çıkma ihtimali en yüksek ikili ise sarma ve ayran olacaktır. Çoğunlukla ev yemeklerinin ağırlıklı olarak tüketildiği ülkede, salataların hemen hemen hepsinde salatalık, domates ve biber bulunur. Raznjici olarak adlandırılan, şişe geçirilmiş et yemeğini ve Arnavutluk mutfağının da en önemli yemekleri arasında bulunan cevapcici yemeğini geleneksel lezzetler olarak mutlaka tatmalısınız. Ülkede en çok tüketilen içecekler ise, Slivovica isimli erik konyağı ve ülkede yetiştirilen üzümlerden elde ettikleri vranac şarabıdır. Bu ülkeye özgü içeceklerin yanı sıra, rakıya benzeyen rakija, Türk kahvesi ve bozada Kosova mutfağında önemli yer tutan içeceklerdir.

ads
  • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

  • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Yunan Mutfak Kültürü

Akdeniz tarihi ve mimarisine yolculuk yapabileceğimiz Yunanistan, hem kültürel değerleri hem de mutfak alanındaki ...

Arjantin’de Dans ve Yemek

Arjantin, dansları ve yemekleri ile oldukça büyüleyici bir ülkedir. Yemek yiyip, tango yapabileceğiniz mekanlar ...

900 Yıllık Tarihiyle Olde Bell Otel ve Restoran

İngiltere’nin Hurley kentinde bulunan Olde Bell Otel 1135 yılından bu yana hizmet veriyor. Tarihin ...

Yöresel Yemekleri ve Dansçılarıyla Liberya

Afrika kıtasının bir ülkesi olan Liberya, kültürü, yemekleri ve etnik gelenekleriyle dikkat çekiyor. Yöresel ...

Küba’dan Lezzetler ve Arroz Congri Tarifi

Küba denilince akla 1950’li yılların arabaları, tarihi sokaklar ve hareketli bir hayat geliyor. Ülke, ...

İngiliz Kraliyet Ailesinin Mutfak Sırları

Her ülkenin ve her kültürün kendine ait mutfak kültürü vardır. İngiliz kraliyet ailesinin mutfak ...