Keşkek, Türk mutfağında birçok bölgede yapılan ve hem kültürel mana da hem de lezzet olarak bozulmadan günümüze kadar gelmiş özel bir yemek. Bu özel yemeği birlikte keşfetmeye hazır mısınız? 

Keşkek için bir yöre bilgisi verebilmek oldukça zordur. Zira Batı Anadolu’dan Doğu Anadolu’ya, Orta Anadolu’dan Karadeniz bölgesine kadar pek çok yörede keşkekle karşılaşabilirsiniz. Yani bir Denizlili de keşkeğin kendi yöresine ait olduğunu iddia edebilir bir Tokatlı da…

Fakat tüm bu bölgelerde keşkek için yüzyıllardır değişmeyen tek gerçek düğün yemeği olduğudur. Tarihi Osmanlı mutfağına dayanan yemek o günlerden bugünlere düğünlerin vazgeçilmezi olmuştur. Bu adet 500 yıldır bu şekilde süregelmektedir.Düğün keşkeği yapımından tüketimine kadar kolektif bir çalışmanın sonucudur ve bu yönüyle birleştirici bir özelliğe sahiptir. Düğünlerden genellikle bir gün önce ıslatılan buğday, düğün günü geldiğinde büyük kazanlara koyularak kaynatılır ve arkasından kaynayan buğdayla birlikte etler başka bir kazana alınarak tokmaklarla dövülmeye başlanır. Geleneksel olarak düğün yemeklerinde keşkek dövme olarak adlandırılan bu işlem imece usulü ile yardımlaşarak yapılır.

Keşkek dövme sırasında gelin ve damadın yakın akrabaları çağırılır ve sırayla keşkeği dövmeleri istenir ve keşkeği döven her kişi sırasını savdıktan sonra gelin ve damat için bahşiş bırakır. Bu gelenek çok uzun yıllardır devam ettirilen önemli bir kültürel mirastır. Farklı yörelerde de düğünlerde yapılan keşkek yemeğinin farklı geleneksel adetleri bulunmaktadır. Günümüzde teknoloji keşkeğe de müdahale ederek bizlere kolaylık olarak keşkek mikserlerini sunmuş olsa da, tokmakla dövülen sakız kıvamında keşkek en ideal olanıdır.Keşkeği yöreler arasında farklı kılan unsur ise servis şeklidir. Kimi bölgelerde keşkek sadece buğday ve et karışımı olarak sunulurken, bazı bölgelerde ise, kırmızıbiber, salça, soğan ve yağ ile hazırlanan soslarla servis edilir. İdeal bir keşkek kemikli dana etinden yapılıyor olsa da yine bazı bölgelerde tavukla yapıldığı da bilinir. Yakınlarda düğünü olmayan ve bu lezzeti evde yaparak denemek isteyenler için ev yapımı keşkek tarifini de sizinle paylaşalım.

İçindekiler

 • Yarım kilo kuşbaşı doğranmış yağsız et
 • Bir buçuk su bardağı buğday
 • Yarım çay bardağı sıvı yağ
 • Sekiz bardak su
 • Bir tatlı kaşığı toz biber
 • Tuz, karabiber

Hazırlanışı

1. Buğdayı bol su ile yıkadıktan sonra süzelim ve kuşbaşı doğranmış etlerle birlikte düdüklü tencereye alalım. Üzerine suyumuzu ekledikten sonra etler iyice yumuşayıp, buğdaylar patlayana kadar 40-45 dakika süreyle pişirelim.

2. Tenceremizi açarak içinde kalan suyu bir kap içine süzdükten sonra, etlerin yarısını ayrı bir kaba alalım. Geriye kalan etleri ve buğdayı başka bir tencere içine aldıktan sonra süzdüğümüz sudan üzerine iki su bardağı ilave edelim.

3. Kısık ateşe aldığımız tenceremizdeki etler ve buğdayları sürekli karıştırırken, bir taraftan da kaşar gibi sünecek kıvama gelene kadar dövelim. Kıvamı yakaladıktan sonra karabiber ve tuzu ilave ettikten sonra karıştırıp altını kapatalım.

4. Bir tava içinde sıvı yağı kızdırdıktan sonra içine toz biberi ilave delim ve karıştıralım. Daha önce ayırmış olduğumuz etleri de tavaya ekledikten sonra karıştırmaya devam edelim ve yağ köpürdükten sonra ateşten alalım. Hazırlamış olduğumuz etleri servis sırasında keşkeğimizin üzerine serpelim ve bir kaşık biberli yağı üzerinde gezdirelim.

Afiyet olsun.

Tags:

ads
 • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

 • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

 • adınız *

 • email *

 • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

İmparatorluklar Başkenti İstanbul

İstanbul, “anlatılmaz yaşanır” denebilecek, yaşadıkça anlatılacak, anlatıldıkça büyüleyecek sonu olmayan bir masal gibidir adeta… Aşk ...

Küba’dan Lezzetler ve Arroz Congri Tarifi

Küba denilince akla 1950’li yılların arabaları, tarihi sokaklar ve hareketli bir hayat geliyor. Ülke, ...

Kekik Salatası  

Hafif yemekler tercih edip, bol salata tüketenler için harika bir öneri de bizden: Kekik ...

Balkabaklı Smoothie Denemeye Ne Dersiniz?

Balkabağı içerisinde demir, sodyum, kalsiyum ve potasyum içerir. Kemik sağlığı üzerinde olumlu etkileri bulunur. ...

En Sevilen Türk Sokak Yemekleri

Türkiye her köşesinde farklı bir tarih, bambaşka bir kültür ve sayısız medeniyetin armağan bıraktığı ...

Londra’da Lezzet Keşfi

Ben Derin Derman. Yemek yapmayı ve yemeyi sevdiğim gibi yeni yerler keşfetmeyi, fotoğraf çekmeyi ...