Kırk Yıla Değer Lezzet Türk Kahvesi

Her ne kadar Türkiye topraklarında hiç yetişmiyor olsa da, pişirme tekniği ile tüm dünyaya nam salmış ve kırk yıl hatırlı bir lezzet olan Türk Kahvesi, mutfak kültürümüzün önemli bir parçası. Geçmişinde zengin bir kültürel mirası taşıyan Türk kahvesinin tarihine doğru küçük bir yolculuğu çıkalım.Kahvenin kökeni için çeşitli rivayetler var olsa da, genel olarak kökeninin Arabistan olduğu kabul edilir. Bazı araştırmacılara göre ise; Güneybatı Etiyopya’nın Kaffa şehrinin kahvenin üretiminin beşiği olması nedeniyle kökeninin buraya dayanarak adını buradan aldığı görüşü savunulur. Tarihi Osmanlıya dayanan Türk Kahvesinin hikayesine dair ise iki farklı rivayet var.

Bunlardan birincisi; 1554 senesinde Suriyeli bir tacir tarafından İstanbul’a getirildiği, ikincisi ise; Yemen Valisi Özdemir Paşa’nın kahve çekirdeklerini İstanbul’a getirerek sarayı kahve ile tanıştırdığıdır. Bu noktada kesin bir bilgi olmasa da, kahvenin saraya girmesi ile birlikte önemli bir içecek olduğu ve padişahın içeceği kahvenin suyunun bile özel olarak Eyüp’te bulunan Gümüşsuyu’ndan getirildiği biliniyor. Zamanla İstanbul şehir hayatına inen ve kahvehanelerin açılması ile İstanbul’a gelen yabancı tüccar ve seyyahların da bu tadı tatması sonucu, Türk kahvesi ismiyle ve lezzetiyle başka diyarlarda da nam salmaya başladı.

Kahve ve kahvehane kültürünün Avrupa’ya taşınmasına dair hikaye ise; Osmanlı’nın Viyana kuşatması sırasında tercüme için Osmanlı çadırında olan Kolschitzky isimli Leh Yahudisi bir tercümanın, kahve ile tanıştığı ve kuşatma sonrası herkes tarafından deve yemi zannedilen kahve çuvallarını satın alıp, günümüzde dahi Viyana’da yerel kahve olarak bilinen Melange kahvesini yaparak kentin ilk kahvehanesi açtığını anlatıyor.

Zamanla sanatçıların uğrak yerleri olan kahvehaneler, kahve ile ilham bulan eserlerin ortaya çıktığı bir kültür haline dönüşür. Kahveyi ticari anlamda ilk olarak kavurup, sonra dibeklerde öğüterek hazır olarak 1871 yılında satan kişi ise Mehmet Efendi’dir. Günümüzde hala varlığını sürdüren Kurukahveci Mehmet Efendi, kahve kültürünün en eski temsilcisidir.Zamanla birlikte günlük hayatımızın bir parçası olan, İngilizlerin çay saati varsa bizimde kahve saatimiz var diyebildiğimiz, hatta günün ilk öğünü olan kahvaltının kelime anlamı olarak kahveden önce yenen yemek olması bile kahvenin hayatımızda ki yerini fazlasıyla anlatmaya yetiyor. Bunun yanı sıra, kız isteme merasimlerinde, dost sohbetlerinde, günün yorgunluğunu atma da, köpüklü olanının makbul olduğu kahve çok zengin bir kültürü de yaşatmaya devam ediyor.

ads
  • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

  • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Tavuk Hazırlama Rehberi

Tavuklar, sofralarda en fazla yer alan yemeklerdendir. Peki, tavukları hangi yemeğe göre ne şekillerde ...

Avusturya’dan En İyi Lezzet: Şinitzel

Gösterişli binaları, sanatsal iç yüzü ve lezzetli sunumları ile dikkat çeken Avusturya,  aynı zamanda ...

Binlerce Yıllık Zengin Mutfağı İle Antakya

Tarihi varlıkları, doğal güzellikleri, binlerce yıllık geçmişi ve zengin mutfağı ile Antakya, Türkiye’nin en ...

Meksika’nın Geleneksel Lezzeti Tamales

Tarihi MÖ 5000 yılına kadar dayanan ve Kolombo henüz Amerika’yı keşfetmeden önce bile tüketilen ...

İrlanda’nın Otantik Lezzetleri

İlkbahar aylarında kuzu, yaz aylarında balık, kışınsa güveç pişen otantik İrlanda mutfağını birlikte tanıyalım…  ...

Evde Peynir Yapmanın Pratik 3 Yolu

Evimizde birçok besini kendi istediğimiz gibi üretebilmemiz mümkün. Bu besinlerden bir tanesi de peynir. ...