Philly Steak Sandwich Hikayesi ve Tarifi

Philadelphia’yı özel kılan en önemli yerlerin başında, Rocky serisinin ikincisinde Rocky Balboa’nın antrenman yaptığı merdivenler ve burada yer alan Rocky heykeli geliyor. Philly Steak Sandwich ise; Rocky serisi kadar güzel ve tarihi çok eskilere dayanan mükemmel bir lezzet olarak karşımıza çıkıyor.1930’lu yıllarda, Philadelphia’nın Güney bölümlerinde sosisli sandviç sattıkları dükkanla geçimi sağlayan Harry ve Pat Oliveri kardeşler, sosisli sandviçten bıkıp, kendileri için bir parça sığır etini soğanla birlikte ızgarada pişirip sandviç ekmeği arasına koyarak yiyecekleri sırada, içeri bir taksici girer. Etin ve soğanın kokusunu duyunca kendisi içinde bir sandviç isteyen taksici, sandviçi yerken, sosisli sandviçi unutup bu sandviçi satmalarını gerektiğini söyler.

Oliveri kardeşlerin tesadüfen yaptıkları bu sandviçin lezzeti zamanla kulaktan kulağa yayılmaya başlar ve bir süre sonra sosisli sandviç Oliveri kardeşler için tarihe karışır ve Philly Steak Sandwich’in o günlerden bugünlere uzanan hikayesi böyle başlar. 1950 yılına gelindiğinde ise Oliveri kardeşlerin dükkanında uzun süredir çalışan Joe Lorenzo sandviçe peyniri ilave eder ve Philly Steak Sandwich bugünkü halini alır.

Philadelphia’nın geleneksel yemekleri arasında ilk sırayı alan bu sandviçi evde denemek isteyenler için tarifine birlikte göz atalım.

İçindekiler

 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı,
 • 2 orta boy ince dilimlenmiş soğan,
 • 200 gr ince dilimlenmiş mantar,
 • 100 gr julyen doğranmış biftek,
 • Tuz, karabiber,
 • 1 dilim provolone peyniri

 Hazırlanışı

1. Geniş bir tavayı ısıttıktan sonra zeytinyağını koyalım ve soğanla mantarları tavaya alalım. Mantarın rengi koyulaşana kadar pişirdikten sonra, biftek dilimlerini ekleyelim ve 3 dakika süreyle pişirmeye devam ederek tuz ve karabiberi ilave eldim.

2. Provolone peynirini tavada hazırladığınız karışımın üzerine koyarak eritelim ve sandviç ekmeğini ikiye bölerek arasına alıp servis edelim.  İsteğe göre sandviçe ketçap, domates sosu, mayonez veya hardal gibi soslar ilave edebilirsiniz.

ads
 • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

 • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

 • adınız *

 • email *

 • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Antik Mısır Mezarlarında Mumyalanan Yiyecekler/Etin Saklanması

Eski dönemlerde insanların inanışlarından yedikleri yiyeceklere kadar pek çok detayı merak ediyoruz. Bunlardan bir ...

Dünyada En Sevilen 15 Türk Yemeği

Dünya mutfaklarını karşılaştırdığımızda Türk mutfağının diğer ülke mutfaklarının birçoğundan çok daha zengin olduğunu biliyoruz.  ...

Sushi’nin Bilinmeyen Yönleri

Japonya sushinin nasıl ortaya çıktığını merak ediyor musunuz? Dünyaca ünlü sunumları ile bilinen sushi, ...

Londra’da Lezzet Keşfi

Ben Derin Derman. Yemek yapmayı ve yemeyi sevdiğim gibi yeni yerler keşfetmeyi, fotoğraf çekmeyi ...

Antik Mısırlıların Yemek Kültürleri

Antik Çağ’ın en büyük medeniyetlerinden olan Antik Mısır, bugünkü Mısır toprakları içerisinde yer alıyor. ...

Kopenhag’dan Sandviç Çeşitleri

En kalabalık şehirlerden olan Kopenhag, Danimarka’nın da başkentidir. Birbirinden güzel cafe ve restorantlarında eşsiz ...