Okay Temiz ile Ritim ve Yemek

1939 yılında İstanbul’da doğan Okay Temiz, müzik alanındaki ilk eğitimini annesinden aldı. Daha sonra Ankara Klasik Müzik Devlet Konservatuar’ında timpani ve vurmalı çalgılar üzerine eğitim gördü. 1955 senesinde profesyonel müzik alanına adım atan sanatçı, aldığı eğitimler sayesinde kendi tınıları ve kendine has karakteri olan davulunu yaptı. 

Uzun yıllar İsveç’te kalarak Clark Terry, Albert Heath ve Dexter Gordon gibi büyük isimlerle aynı sahneyi paylaştı. Çeşitli guruplar içerisinde yer aldıktan sonra konserler, festivaller ve plaklar yaptı. 1974 senesinde oluşturduğu İsveç-Türk caz grubu olan “Oriental Wind” ile Türk enstrümanlarını bir araya getirerek farklı bir sentez oluşturdu. Başarılı isim ile ritmin büyüsüne kapılabilirsiniz. Her yaştan bireyin bulunduğu ritim atölyesi, eğlenceli, eğitici ve dinlendirici bir çalışmadır. Doğru ses çıkarabilmenin teknikleri, ellerin doğru kullanımı, enstrümanların doğru tutulması gibi pek çok incelikler, kalıcı ve etkili yöntemler ile sanatçı tarafından bizlere aktarılıyor. Seneler içerisinde topladığı nesnelerden yaptığı vurmalı çalgıları kendine özgün bir biçimde yorumlayan sanatçı, en basit ritimleri bile oldukça etkileyici bir anlatıma dönüştürebilmektedir.

Okay Temiz, kendi el yapımı olan “Sihirli Piramit” isimli bakır davulları ile deve çanlarından yapmış olduğu “Artemiz” metal aletleri içeren geniş bir etnik ve elektronik çalgı koleksiyonuna sahiptir. Kask, Sihirli Piramit ve Artemiz isimlerini verdiği bu enstrümanlar, müzik aleti olmanın ötesinde, bir orkestra niteliği de taşıyor. Temiz, onlarca vurmalı çalgıyı kullanarak yapabileceği konseri, kendi yapmış olduğu müzik aletleri ile gerçekleştiriyor. Enerjik yapısı ve tecrübeleri ile edindiği bilgileri projelere dahil eden Okay Temiz ile Eataly Mutfak Atölyesi’nde karidesli İtalyan makarnası yaptık. Bu keyifli yemek yapının öncesinde sanatçımız bize tencere ve tabaklar ile harika ritimler çaldı.

Karidesli İtalyan Makarnası 

İçindekiler

 • Köri baharatı,
 • Beyaz şarap,
 • 1 paket kepekli makarna,
 • Taze krema,
 • Kıyılmış fındık,
 • 4 adet jumbo karides,
 • Zeytinyağı, tuz, karabiber

 Hazırlanışı

1. Bir tencere içerisine bol su koyalım ve makarnalarımızı haşlayalım. 

2. Kremayı tava içerisinde ısıtalım. İçerisine bir miktar yağı ve karideslerimizi ekleyip karıştıralım. Daha sonra fındık, köri, şarap, tuz ve karabiberi de içerisine ekleyip, pişirelim.

3. Kremalı karidesleri, haşladığımız makarnamızla birlikte servis yapabiliriz. Yer ve yiyecek alanında bize sponsorluk yapan Eataly Mutfak Atölyesi’ne çok teşekkür ediyoruz.    

ads
 • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

 • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

 • adınız *

 • email *

 • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği ile “14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü”

Dünya üzerinde yaşayan tüm canlılar toprağa bağımlıdır. Gelecek, çiftçilerin bereketli elleri ile korunduğu için, ...

Beslenme Hakkında Herşey

Yrd. Doç. Dr. Mehmet Görgülü, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp fakültesi hastalıkların tespitinin yanı sıra ...

Yılın Annesi: Zuhal Mansfield

Anneler Günü’nün nasıl kutlanmaya başlandığını merak ettiniz mi? İşte Anneler Günü’nün tarihsel süreci…  Evladını ...

Teo’nun Reçelleri

1971 yılında Arjantin’de doğan Teoman Kumbaracıbaşı, oyuncu ve müzisyen olarak tanınıyor. Endonezya, Filipinler ve ...

Şef Deniz Ahmet Köse İle Keyifli Sohbet

Mutfak kültürüne tutku ile bağlı olan Şef Deniz Ahmet Köse, gastronomi ve mutfak sanatları ...

Diyet Türleri Nelerdir?

” Sayısız miktarda diyet türleri var. İçerikleri ve uygulanış şekilleri birbirlerinden az veya çok ...