Yoğurdun Faydaları Nelerdir?

Yemeklerinde yanında kullandığımız, tek başına ya da içine meyve gibi tatlandırıcılar ekleyerek tükettiğimiz ve birçok faydası olan yoğurt nedir?

Yoğurt, bilinen 6000 yıllık geçmişi olan ve canlı laktik asit bakterileri içeren sağlıklı bir süt ürünüdür. Doğru şekilde ve uygun yöntemler ile elde edilen yoğurdun hiçbir zararı yoktur. Kemikleri güçlendiren etkiye sahip olması ve içerisinde vitamin, mineral ve proteinin fazla bulunması, yoğurdun en belirgin özelliklerindendir. Özellikle iştahsızlık ve grip gibi rahatsızlıkların yoğun olduğu kış aylarında yoğurt tüketilmesi, vücut direncini arttırır. Yoğurt, antibiyotik kullanan kişilerde antibiyotiğin zararlı etkenlerinin atılmasını sağlamak için tercih edilebilir. Bunun dışında kan şekerinin dengeleyen, bağırsak hareketlerini ve sindirim sistemini düzenleyen bir besin olan yoğurt, vücudumuz tarafından çok az üretilen B vitamininin en önemli kaynağıdır. Yumurta ve çeşitli besinler ile karıştırılıp maske olarak hazırlanan yoğurt, aynı zamanda cilt güzelliğine iyi gelmektedir. Evde yoğurt mayalama tarifi;

İçindekiler

  • 1 yemek kaşığı süzme yoğurt,
  • 1 litre süt,
  • 1 tatlı kaşığı şeker,
  • Bir miktar tuz

 Hazırlanışı

1. Sütümüzü ağzı açık bir tencerede orta ateşte kaynamaya bırakalım. Kaynama işlemi başladıktan 10 dakika sonra ocağı söndürebiliriz.

2. Sütümüzün ideal sıcaklığı 45 dereceye gelmelidir. Klasik olarak serçe parmak ile kontrol etmek de bilinen bir yöntemdir. Serçe parmağımız 7 saniye sütün içinde durabiliyorsa sütümüz ideal sıcaklığına gelmiş demektir.

3. Ayrı bir kase içerisine maya için kullanacağımız yoğurdu, şekeri ve tuzu ekleyerek, karıştıralım. Ilık haldeki sütümüzden yaklaşık bir kepçe alalım, kasedeki karışıma ekleyelim ve karıştıralım.

4. Hazırladığımız yoğurt mayasını tenceredeki süte ekleyelim ve mayanın tamamen dağılması için karıştıralım.

5. Tenceremizin kapağını sıkıca kapatalım ve hava sıcaklığına göre iyice saralım. 4 saat sonra yoğurdumuz hazır duruma gelecektir.

ads
  • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

  • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Mutluluk Veren Besinler

Gün içerisinde tükettiğimiz pek çok besinin vücudumuza faydası vardır. Peki,  mutluluk veren besinler nelerdir?  ...

Kuşkonmazlı Somonlu Poşe Yumurta

Kuşkonmazı nasıl pişireceğini ve ne ile tüketeceğini bilemeyenler için muhteşem bir tarif veriyoruz. B1, ...

Cilt Lekelerine 5 Bitkisel Çözüm

Cilt lekeleri, özellikle yaz döneminde bazılarımızın kabusu haline geliyor. Cilt lekelerinden kurtulabileceğiniz bitkisel çözümleri ...

Kilo Vermeyi Kolaylaştıran Besinler

Kilo vermenin en önemli kuralı, gün boyu tükettiğiniz yiyecek ve içeceklerden almış olduğunuz kalorinin ...

Dünyanın En Basit Sağlık Tavsiyesi

Az sonra size uzun yaşamanın, sağlıklı kalmanın bir numaralı kuralını paylaşacağım. Aramızda kalmasın ve ...

7000 Yıllık Siyah Fasulye

Yapılan araştırma ve tarihi kazılar sonucunda 7000 yıl öncesinden beri, Güney Meksika ve Orta ...