Uzak Doğu’dan Rice Burger

Hamburger, Chickenburger, Cheeseburger isimlerine kulaklarımız fazlasıyla aşina ve kulak aşinalığının ötesinde fazlasıyla tercih ettiğimiz fast food ürünleri. Peki ya Rice Burger’i hiç duydunuz mu? Duymayanlardansanız birlikte uzak doğuya doğru küçük bir yolculuğa çıkalım.Japon mutfağının temelinde deniz ürünleri ve pirinç olduğunu çok iyi biliyoruz. Japon mutfağında pirincin yerini Türk mutfağında ekmek karşılar diyebiliriz. Sabah kahvaltılarında haşlanmış pirince çiğ yumurta ve soya sosu katarak tüketen Japonlar, haşlanmış pirinci farklı sos ve malzemeler katarak ana yemek olarak da tüketirler. Balıktan sebzeye, etten yumurtaya her şeyi pirinçle tüketen Japonlar 1987 yılında kurulan MOS Burger fast-food restoranları bu alanda çok daha farklı bir deneme yaparak pirinçten yapılan ekmeği ile Rice Burger’i tanıttı ve Burger literatürüne yeni bir terim eklenmiş oldu.Temelde hamburger ekmeği yerine pirincin sıkıştırılıp kızartılması ile yapılan ekmek türü besinin kullanıldığı Burger Rice, farklı malzeme içerikleri ile değişken tatları bir araya getirilerek servis ediliyor. Rice Burger’i uzak doğuda Japonya ile birlikte Kore, Singapur, Çin gibi diğer ülkeler tarafından da çok tercih edilen bir yemek olarak bütün Doğu Asya’da üne kavuşmuştur. Zaman içinde fazlasıyla popüler bir yiyecek olması sonucu, 2005 yılından itibaren McDonald’s Uzak Doğu’daki bazı mağazalarında Rice Burger’i menüsüne dahil etmiştir. Güney Kore’de, Kore dilinde pirinç bap olarak kullanıldığı için bu gölgede Bapburger ismiyle de anılmaktadır. Hamburger köftesinin beraberinde, sotelenmiş et, çoğunlukla orkinos olmak üzere balık çeşitlerinin de malzeme olarak kullanıldığı Rice Burger’i merak edenler için bir tarif paylaşalım.

İçindekiler 

 • Pirinç,
 • Soğan,
 • Kıyma,
 • Salatalık,
 • Biber,
 • Zeytinyağı,
 • Teriyaki sos,
 • Nane,
 • Soya sosu

 Hazırlanışı

1. Pirinçlerimizi haşladıktan sonra dinlendiriyoruz ve hamburger ekmeği büyüklüğünde bir kaba yaklaşık 3 cm kalınlığında olacak şekilde sıkıştırarak koyuyoruz ve bir kenara alıyoruz.

2. Bu sırada salatalıkları julyen doğrayarak hazırlıyoruz.

3. Tavaya az miktarda zeytinyağı ilave ettikten sonra, kalıba koyduğumuz pirinçleri tava üzerinde ters çevirerek dağılmasına müsaade etmeden tavaya alıyoruz ve ara sıra çevirerek yüzeylerini kızartıyoruz. Bu sırada kızarma sırasında pirinçlerin üzerine teriyaki sos sürüyoruz.

4. Köfte için, soğanımızı rendeleyip baharatlarını ilave ederek, kıyma ile yoğuruyoruz. 

5. Köftelerimizi kızardıktan sonra pirinçten hazırladığımız ekmeğin içine, salatalık ve nane ekliyoruz. Rice Burger’ın üzerini bir miktar soya sosu ve ketçap ile  servis edebiliriz.  

Tags:

ads
 • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

 • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

 • adınız *

 • email *

 • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Sevimli Bir Tatlı Durağı: Churros

İspanyol tatlısı olan Churros, hamuru farklı içeriklerle hazırlansa da, benzer sunumlar ile sofraları süslüyor. ...

Çarpıcı Verilerle Fast Food Tarihi

Mona Lisa dünyaya biraz daha geç gelerek, günümüz Y kuşağına yetişmiş olsaydı mutlaka o ...

Tropikal Meyveler Turşuya Dönüştü

Farklı şekilleri ve tatları ile mutfaklara girmeyi başaran tropikal meyveler, tatlılarda, yemeklerde ve salatalarda ...

Dünyanın En Pahalı Japon Bıçakları

Bir mutfakta bulunması gereken en önemli malzemelerin başında kesinlikle bıçağı ilk sıralara koyabiliriz. Bunun ...

Detoks ile Kendinizi Yenileyin

 Stresli şehir hayatı, yanlış beslenme, tüketilen birtakım yiyecek ve içecekler vücudumuzdan dışarıya atılmayı bekleyen ...

Gastronomi Başkenti Lyon’a Yolculuk

Eşsiz mutfağı için her sene milyonlarca kişi tarafından tercih edilen Lyon, 2017’de Gastronomi başkenti ...