5 Duyu ile Yemek Yapmak

Güzel yemek yapmak birçok insan için sadece doğru ve kaliteli malzemeyi bir araya getirmek ve ortaya hoş bir lezzet çıkarmak gibi algılanabilir. Peki, bir yemeği güzel olarak nitelendirmek için lezzetli olması yeterli midir?Gastronomi bütün hatları ile alındığında kesinlikle bir sanat olarak nitelendirilebilir. Güzel bir yemek için yaratıcılık, görsellik, tat, koku gibi bileşenler bir araya gelir ve ortaya bir sanat eseri çıkar. Fakat nasıl ki iyi resim yapabilmek için yaratıcılık, renkler, çizgiler, çizim ve boyama tekniği bilgilerine sahip olmamız gerekiyorsa, yemek yapmak içinde önce yaratıcılık ve sonrasında duyulardan faydalanmak gerekiyor.Her şeyden önce “güzel yemek” kavramını “sanat eseri” kavramı ile bağdaştıralım. Ortaya çıkaracağınız sanat eseri hazırlayacağınız basit bir dürüm de olsa, detaylı bir yemekte olsa mutlaka ilk önce göze hitap etmelidir. Bu noktada bilmeniz gereken şey servis edeceğiniz tabağın ne kadar dolu olduğu değil, yemeğin tabakta nasıl bir duruşu olduğu, şıklığı ve görselliği ile dikkat çekici olmasıdır.Görsel anlamda başarılı bir sunumla ilk bakışta cezbeden bir yemeğin lezzeti içinde diğer duyu organlarınızı çalıştırmalısınız. Yemeğiniz hazırlarken kullandığınız malzemelerin, baharatların kokusu ve çeşitli pişirme teknikleri ile uyumlu bir aroma ortaya çıkararak görselliği desteklemelisiniz. Servis ettiğiniz yemekleri yemek için dokunma hissinizi temsil eden çatal ve bıçaklarla ve bazen parmaklarınızla dokunduğunuzda kıvamı, çatala saplanışı ya da bıçakla kesilirken hissedilen pürüzsüz veya gevrek his farklı duygular yaşatacaktır. Belki ilk anda mantıksız gelebilir ama işitme duyunsun da yemekler üzerinde inanılmaz bir etkisi vardır. Öyle ki; hazırladığınız yemeğe çatalı batırdığınız anda yemeğin kıvamını temsil eden hoş çıtırtılar,  bazen de ağızda çiğnenirken yalnızca yemeği yiyen kişinin duyduğu sesler, daha yemeğin tadını almadan duyu organlarını harekete geçirecektir. O anda gözler kapanır ve ortaya çıkan seslerin senfonisi eşliğinde damağınıza dokunan lezzetler ayrışmaya başlar. Bu noktada ise tat alma duyumuz ortaya çıkar ve tatları bu sayede ayırt ederiz. Şimdi,  5 duyumuzu harekete geçirecek bir yemek olarak için Chili biberli patates tarifine birlikte bakalım.

İçindekiler

 • 450 gr patates,
 • 10 gr chili biber macunu,
 • 10 gr taze kişniş,
 • 1 adet limon,
 • 10 gr zeytinyağı
 • 15 gram ezilmiş sarımsak,
 • 4 gr tuz ve karabiber,
 • 1 tutam sumak

 Hazırlanışı

1. Taze kişnişimizi ince ince kıyalım ve limonumuzu dörde böldükten sonra ince ince dilimleyelim. Chili biber macununu zeytinyağıyla karıştıktan sonra tuz ve karabiberi ekleyelim.

2. Küp şeklinde doğradığımız patatesleri kızartalım. Başka bir tava içinde chili biber macunu ile sarımsağı iki dakika kadar çevirdikten sonra patatesleri de bu tavaya alalım ve üzerine tuz ve sumak ilave edelim. Hepsini karıştırdıktan sonra üzerine taze kişnişi dökelim.

3. Tüm malzemeleri tekrar iyice karıştırdıktan sonra servis tabağına alıp, üzerine limon sıkarak servis edelim.

ads
 • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

 • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

 • adınız *

 • email *

 • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Şubat Ayında Hangi Besinleri Yemeliyiz?

Besinleri mevsiminde ve doğru şekilde tüketmek hem sağlığımız hem de lezzet açısından oldukça önemli. ...

Hoşaf Yapmanın Püf Noktaları ve Hoşafın Faydaları

Osmanlı Mutfağının en güzel miraslarından olan hoşaf adını, “hoş” ve “ab” kelimelerinden alıyor. güzel ...

Jacqueline Poirier’in Tabaktaki Çizimleri

Tabaklar sadece sofralarda yerini almıyor. Jacqueline Poirier isimli sanatçı, tabakları tıpkı bir tuval gibi ...

Andy Warhol ve Campbell’s Soup Cans

“Bir gün herkes 15 dakikalığına ünlü olacak” sözüyle ünlü olmanın ötesinde popüler olmanın tüm ...

Popcorn Tarihi

Popcorn, yani patlamış mısır, asla hayır diyemeyeceğimiz şeyler listesinde hatırı sayılır bir yere sahip. ...

Çikolatanın Lezzet Sırrı Nedir?

Çikolatanın tarihinin binlerce yıllık bir geçmişe sahip olduğunu biliyor muydunuz? İşte, çikolatanın lezzet sırrı ...