Antik Mısırlıların Yemek Kültürleri

Antik Çağ’ın en büyük medeniyetlerinden olan Antik Mısır, bugünkü Mısır toprakları içerisinde yer alıyor. İlkel toplumdan çıkan Eski Mısırlılar, engin tecrübe ve bilgi birikimine sahiptir.

Çağımıza kalıcı miras bırakan Antik Mısır, ilk geminin yapımı, anıtsal piramit ve tapınakların yapımı, tarım ve sulama teknikleri, pratik tıp bilgisi, inşaat teknikleri, dikilitaşların yapımı, duvar resim ve yazılarının yapımı gibi sanat, bilim ve mimari alanda pek çok başarıya sahiptir.

Antik Mısır’a baktığımız zaman, duvar ve mezar taşlarının üzerinde resimler görürüz. Resim sanatını sürekli ve kutsal olanı ifade etmek adına kullanan Antik Mısırlılar, genellikle figür ve yemek alanında çizimler yapmıştır. Sevinçler ve üzüntülerin yer aldığı resimlerde, ölüye getirilen yemekler ve yakalanmış balıklar dışında, değer verdikleri lezzetlerin de çizimlerine yer vermişlerdir. 

Antik Mısırlıların beslenmesi, balıklar, sebzeler, meyveler ve bakliyatlar ile oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Kırmızı eti daha fazla tercih eden Antik Mısırlılarda çoğu insanın et alacak parası yoktu. Tarıma ayrılan alanın az olması, sığır gibi hayvanların otlama yerinin de az olmasına sebep oluyordu. Bu yüzden etler pahalı satılıyordu. Antik Mısırlıların ana beslenme maddesi tahıllardı. Tahıllar yetiştirilir ve depolanırdı. Daha sonra tahıllardan kek, ekmek ve hamurlar yapılırdı. Ekmeklerin daha lezzetli olması için içine meyve, ceviz, bal ve yağ konulurdu. Antik Mısırlıların ana beslenme parçaları arasında meyve ve sebzeler de bulunuyor. Sebze olarak en çok salatalık, pırasa, sarımsak, soğan, marul, lahana ve turp yetiştirirlerdi.

Soğan ve sarımsak sağlığa iyi geldiği için, Antik Mısırlılar tarafından sıklıkla kullanılıyordu. Yetiştirdikleri meyveler ise şeftali, hindistan cevizi, kiraz, armut ve vişneydi. Balığı da tahıl kadar çok seven Antik Mısırlılar, balıkları fırınlayarak, kızartarak ya da haşlayarak tüketirlerdi. Yiyecekleri korumanın en iyi yolu onları kurutmaktı. Özel durumlarda ziyafetlerde yenen sığır eti dışında, çeşitli kuşların eti, koyun eti, keçi ve kaz eti de Antik Mısırlılar tarafından tercih ediliyordu. Hem yemeklere hem de ekmeklere daha fazla lezzet vermesi için kullanılan bal, çeşitli ilaçlarda da kullanılıyordu.

ads
  • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

  • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Gana Yemek Kültürü

Afrika mutfağı denilince akla genellikle bol baharatlı yemekler ve kızarmış muz ile hazırlanan salatalar ...

Bahreyn Krallığı’ndan Biryani

Bahreyn, Asya’da Bafra Körfezinde bulunan bir ada ülkesidir. Tarihi Antik döneme bağlı olan Bahreyn, ...

Yunanistan ve Türkiye’nin Ortak Yemekleri

Türk ve Yunan kültürü arasındaki benzerlikler oldukça fazla. Tabi bu durum her iki ülkenin ...

Yunan Mutfak Kültürü

Akdeniz tarihi ve mimarisine yolculuk yapabileceğimiz Yunanistan, hem kültürel değerleri hem de mutfak alanındaki ...

Tarihi Lezzetleri İle Ermeni Mutfağı

Urartu dönemine dayanan bir tarihe sahip olan Ermeni mutfağı, Bizans, Fars, Arap, Osmanlı ve ...

Çöller Ülkesi Nambiya

Güney Afrika’da büyük bir bölümü çöllerle kaplı bir ülke olan Nambiya Cumhuriyeti, doğal güzellikleri, ...