Japonya sushinin nasıl ortaya çıktığını merak ediyor musunuz? Dünyaca ünlü sunumları ile bilinen sushi, ön planda olan lezzetler arasında yer alıyor.  Güneydoğu Asya’da yaşayanlar, balığı ya da eti tuzlayıp tazeliğini koruması için pirince saklayıp, birkaç ay bekletiyordu. Bu işlem, etin bozulmadan saklanmasını sağlıyordu. Belli bir zaman sonra ise pirinci temizleyerek eti tüketiyorlardı. Tercih edilen bu yöntem Çin ve Japonya’ya zamanla yayıldı. Japonlar ise bu tadı, pirinç şarabı ile fermente etmeye başladı. Böylece etin hazır duruma gelmesi için aylarca bekleme durumu ortadan kaldırılmış oldu. Yaklaşık 100 sene sonra ise sushi geliştirilerek yiyecek stantlarında yer almaya başladı. Sushi, zaman içerisinde yeme kuralları ile de kendini göstermeye başladı. Bunu yiyeceğiniz zaman, soya sosu içerisine pirinçli olan kısmı değil, etli olan kısmı batırıp yemelisiniz. Çünkü soya sosu batırılan pirinç, şişerek lezzeti farklılaştırıyor. Gelelim, sushi yerken çubukların nasıl tutulması gerektiğine. Çubuklardan birini, ince kısmı tabağa bakacak şekilde orta parmağınız ile işaret parmağınız arasına sıkıştırın. Diğer çubuğu ise yüzük parmağınızın üzerine gelecek şekilde yerleştirin ve başparmağınızın üzerine kapatın.  İşaret ve orta parmağınız arasına yerleştirdiğiniz çubuğu hareket ettirerek çubukları kullanabilirsiniz. Dünyanın en lüks sushilerini hazırlayan ismi Jiro Ono harika sunumları ile sushileri hazırlıyor. Oldukça pahalı sunulan sushilerin alıcısı da bir o kadar fazla. Mükemmel tada sahip olan sushinin pek çok sırrı var. Jiro Ono, lezzeti maksimize etmek adına orkinos balığını on gün süre ile kullanıyor. Ono, kullandığı özel soya sosu ile son derece lezzetli sarıkuyruk balığı kullanıyor. Jiro Dreams of Sushi  de Juri Ono’nun meşhur Tokyo restoranı ve oğlu ile olan ilişkisi anlatan, belgesel tadında film olarak 2011 yılında gösterime sunulmuştur.  Japonya’da neredeyse her sokakta sushi lokantaları bulunuyor. Böylece sushinin pek çok alternatifi de lokantalarda yer alıyor. Pirinç, deniz mahsuller, et ve yosun yaprakları dışında sushi yapılışında sebze, yumurta, peynir ve meyve gibi farklı malzemeler de kullanılıyor. Protein ve omega bakımından zengin olan sushi içerisinde kullanılan pirinç beyaz tercih ediliyor. Peki, sushi siyah pirinçle yapılabilir mi? sushi yapımında kullanılan pirinçler genellikle yöresel ve özel pirinçler olduğu için siyah ve kahverengi pirinçler çoğunlukla tercih edilmiyor. Nadiren de olsa, sushi siyah ve kahverengi pirinç ile hazırlanabilmektedir. İsimleri ile restoranlarda çeşitlilik yaratan sushi, son derece lezzetli. İşte en sevilen çeşitlerden; California Roll.

 İçindekiler

 • 1/2 adet nori (deniz yosunu),
 • 60 gram salatalık,
 • 100 gram haşlanmış sushi pirinci,
 • 30 gram yengeç surimi,
 • 15 gram tobiko,
 • 30 gram avokado,
 • 10 gram wasabi,
 • 30 ml soya soyu,
 • 3 gram zencefil turşusu

 Hazırlanışı

1. Avokadoyu ortadan ikiye keselim. Kabuklarını soyduktan sonra uzun dilimler halinde hazırlayalım.

2. Küçük boyda seçeceğimiz salatalığın orta çekirdekli kısımlarını çıkarıp ince dilimler şeklinde hazırlayalım.

3. Kaynatılmış pirinç sirkesi, tuz ve şeker ile hazırlanan, haşlanmış sushi pirincini alalım ve norinin kenarlarında boşluk kalacak şekilde orta kısmına yayalım.

 4. Sıkıştırılmış yengeç eti surimilerini, avokado dilimlerini ve salatalık dilimlerini uzunlamasına içine yerleştirelim.

5. Sıkıca sararak, malzemenin dışarı çıkmasını engelleyerek şekil verelim. Sıkı bir rulo elde etmek için yosunun kenarlarını ıslatabilirsiniz.

6. Rulo olarak hazırladığımız sushinin üzerini tobiko yani, uçan balık yumurtası ile bulayalım. sushiyi eşit parçalar olacak şekilde keselim. Wasabi, soya soyu ve zencefil eşliğinde bekletmeden servis yapabiliriz.

いただきます

ads
 • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

 • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

 • adınız *

 • email *

 • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Tel Aviv’de En İyi İsrail Kahvaltısı Mekanları

İsrail kahvaltısı, Tel Aviv’e gelen ziyaretçiler için geçit töreni niteliğinde. Güne lezzetli ve enerji ...

Kuru Balığın Bilinmeyenleri

En eski balık işleme yöntemlerinden bir tanesi olan balık kurutma, farklı ülkelerde yapılabiliyor. Özellikle ...

Malezya Mutfağı ve Kültürü

Renkli adaların, bozulmamış plajların, zengin ve etnik kültürel yapıların ev sahibi olan Malezya, nadide ...

Karadeniz’de Kahvaltı Kültürü

Karadeniz yöresine ait olan doğal ürünler ile hazırlanan kahvaltıları daha önce denediniz mi? Yaylaları, ...

Alaska Yemekleri ve Kültürü

Maceraperestler için ideal bir bölge ve Amerika’nın 49. Eyaleti olan Alaska’yı bizimle birlikte keşfetmeye ...

Beyoğlu’nun Asırlık Çınarı Çiçek Pasajı

Çiçek Pasajı, Beyoğlu denilince akıllara gelen ilk yer. Uzun akşamlarda sohbetin, yemeğin, efkarın ve ...