Protein Açısından En Zengin Besinler

Protein, hem enerji hem de hücrelerin onarımı için gereklidir. Özellikle diyet yapılan dönemler içerisinde, proteinin önemi asla göz ardı edilemez. Yüksek proteinli diyetlerin kilo vermeye yardımcı olduğunu ön planda tutarak, sizler için protein bakımından zengin besinleri araştırdık. Hangi besinler protein açısından zengin ve sağlık açısından önemli bir role sahip? En fazla protein içeren besinler nelerdir bakalım. 


1. Karides

Diyette bulunabilecek en iyi besinler arasında karides bulunuyor. Karides, sadece düşük protein özelliği ile değil, aynı zamanda karbonhidrat, yağ ve kalori bakımından da düşük olması sebebi ile iyidir. 85 gram karides içerisinde 17 gram protein bulunuyor. Yalnızca 90 kalori olan karides, fosfor, demir, bakır ve bol protein içeriyor.

2. Hindi Göğsü

Kanatlıların en yağsızları arasında bulunan hindi, düşük yağlı bir protein kaynağıdır. Derisiz, 85 gram kızartılmış bir hindi göğsü, 115 kalori ve 24 gram protein içeriyor. B vitaminleri ve çinko gibi mineralleri de içeren hindi göğsü, fosforu da vücuda dahil ediyor.

3. Yumurta Akı

Kaliteli bir protein kaynağı olan yumurta, çoğunlukla su ve proteinden oluşuyor. %60 oranında protein içeren yumurtanın akını özellikle diyet ve spor yapanlar sıklıkla tercih ediyor. Biz de diyet tariflerimiz içerisine yumurta akını dahil etmeyi ihmal etmiyoruz.

4. Kurutulmuş Balık 

Pek çok çeşidi olan lezzetli atıştırmalık, kurutulmuş balık, yüksek protein ve düşük yağ oranı içeriyor. Halibut (yası dil balığı), mezgit, pisi balığı veya morina balığı kurutulmuşlar içerisinde yer alıyor. 28 gram kurutulmuş balık içerisinde 18 gram protein yer alıyor. Kurutulmuş balığın %93’ü proteinden oluşuyor. Diyet yaparken ya da sağlıklı beslenme menüleri ararken, yemek ve salata menülerinize kurutulmuş balık ekleyebilirsiniz.

5. Tavuk Göğsü

En fazla tüketilen yüksek proteinli besinlerden bir tanesi olan tavuğun göğüs kısmı, en yağsız bölümdür. Derisiz olarak 85 gram kadar kızartılmış tavuk göğsü, 140 kalori ve 27 gram proteine sahiptir. Tavuk tüketimi, vücudun zayıflamasına yardımcı oluyor. Daha çok diyet besini olarak kabul edilen tavuk, omega 3 de taşıyor.

6. Halibut Balığı 

Yarım filetosu (yaklaşık 159 gram), 42 gram proteinden oluşan Hallibut balığı, 223 kalori sağlıyor. Fazlaca potasyum, fosfor ve magnezyum içeren balık türünde yüksek miktarda cıva bulunduğu için çok sık tüketmemenizi öneriyoruz. Yarım fileto Halibut balığı içerisinde 42 gram protein bulunuyor.

7. Tilapya Balığı 

Tatlı su balığı olan Tilapya balığı, beyaz etlidir. Protein bakımından zengin olan balık aynı zamanda kalorisi ve yağ oranı düşük bir özelliktaşıyor. B vitamini, selenyum ve fosfor içeren balıkta % 81 oranında protein yer alıyor.

ads
  • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

  • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

7000 Yıllık Siyah Fasulye

Yapılan araştırma ve tarihi kazılar sonucunda 7000 yıl öncesinden beri, Güney Meksika ve Orta ...

10 Farklı Vitamin İle Saçlarınızı Uzatın

Saç sağlığı, tamamen kişinin beslenmesi ile alakalı bir durumdur. Vitaminler, vücuda faydalı olduğu kadar, ...

Kuşkonmazlı Somonlu Poşe Yumurta

Kuşkonmazı nasıl pişireceğini ve ne ile tüketeceğini bilemeyenler için muhteşem bir tarif veriyoruz. B1, ...

Gökten Üç Elma Düşmüş…

İnsanlık tarihine yön veren cennetin yasak meyvesi, yerçekiminin icadının başrol oyuncusu elma, çok eski ...

Vegan Beslenme

Hayvansal gıdaların kullanılmadığı ve genellikle bitki, bakliyat ve kuruyemişlerin tercih edildiği bir beslenme anlayışıdır. ...

Bahar Alerjisine İyi Gelen 8 Yiyecek ve İçecekler

Nisan ayı ile birlikte polenlenmeler sonucu görülen bahar alerjileri kimi zaman ilkbaharın tüm güzelliklerini ...