Kış mevsiminin tam ortasına geldiğimiz bu günlerde, hepimiz kar heyecanını yaşamak için can atıyoruz. Her ne kadar bu yıl kara biraz hasret kalmış olsak da, henüz umudumuzu kesmiş değiliz. Karan adam yapmak, kızakla kaymak, kartopu oynamak, kayak yamak dışında kar ile harika yiyecekler yapabileceğinizi biliyor musunuz? İşte gerçek anlamda karın tadını çıkarmak isteyenler için, karla yapılan yiyecekler…

Kar Helvası

Kar helvası rendelenen buz ya da temiz kar kullanılarak yapılır. Kar üstüne şurup dökülerek yapılır ve özellikle Nazilli’de çok popülerdir. Dağlardan alınan kar kalıpları üzerine vişne, kızılcık şurubu ya da üzüm pekmezi dökülerek servis edilir.

Bici Bici

Bici Bici karla yapılan muhteşem bir tatlıdır. Kar, pişmiş nişasta, pudra şekeri ve şerbetten yapılır. Geçmişte seyyar satıcıların sattığı bu tatlı, günümüzde artık restoranların menülerinde de kendine yer buluyor.

Karsambaç

Karsambaç yapılışı itibari ile kar helvasını andırır. Aynı kar helvasında olduğu gibi temiz kar üzerine şerbet dökülerek hazırlanır. Kar helvasından farklı tarafı ise, tatlılarda kullanılan şerbetlerin karla karıştırılması ile yapılmasıdır.

Kar Dondurması

Amerika’da popüler olan kar dondurması, temiz kar üstüne şeker kamışı şurubu eklenerek hazırlanır. Hazırlanışı sırasında buz, vanilya ve süt ilave edilir. İsteğe göre içine yumurta akı da koyulabilir.

Tire D’erable

Kanada’da yapılan Tire D’erable, akağaç şurubunun kaynatılarak hafif ağdalaşması sağlanarak yapılır. Şurup kar üzerine dökülür ve bu şekilde hızlı bir şekilde donması sağlanır. Bu sayede karameli andıran bir hal alır.

Aiz Kacang

Malezya’da yapılan bu ilginç tatlı da kar kullanılarak yapılıyor. Üzerine şerbete ilave olarak, rendelenmiş Hindistan cevizi, yer fıstığı, jöle, tatlı mısır ve bazen fasulye koyuluyor.

Bonus: Karda Sucuk Ekmek

Her ne kadar yapımında kar kullanılmıyor olsa da, kar ve yemek denince akla gelen ilk şey sucuk ekmek desek yanılmış olmayız. Karlar üzerinde mangalda ekmek arası sucuk ekmek belki de en güzel kış lezzeti. Yanında kırmızı şarap veya şalgam suyu ise en iyi alternatifler. 🙂 

ads
  • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Tavuk Hazırlama Rehberi

Tavuklar, sofralarda en fazla yer alan yemeklerdendir. Peki, tavukları hangi yemeğe göre ne şekillerde ...

Trüflü Mantarlı Risotto

Onlarca çeşidi olduğu bilinen trüf mantarı, dünyanın en pahalı mantarlarındandır. Pek çok çorba, yemek ...

Asma Yaprağını Keşfedelim: Zeytinyağlı Sarma Yapma Sırları

Yazı müjdeleyen bahar ayları, asma yaprağının toplandığı mevsimdir. Ancak asma yaprağını her mevsim kullanmak ...

İrlanda’nın Otantik Lezzetlerini Tanıyalım

İlkbahar aylarında kuzu, yaz aylarında balık, kışınsa güveç pişen otantik İrlanda mutfağını birlikte tanıyalım…  ...

Pişmaniyenin Tarih Serüveni

Tarihi, kesin olmasa da Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethettiği döneme dayanan pişmaniye, yumuşacık bir ...

Bahreyn Krallığı’ndan Biryani

Bahreyn, Asya’da Bafra Körfezinde bulunan bir ada ülkesidir. Tarihi Antik döneme bağlı olan Bahreyn, ...