Kabuğunda Vitamin Bulunan 8 Besin

Yediğimiz meyve, sebze, kuruyemiş ve diğer besinlerin faydalarını az çok biliyoruz. Ancak yalnızca kabuğunu kırarak ya da soyarak onları tüketiyoruz. Kabuğunda vitamin bulunan 8 besini sizin için hazırladık.

Yumurta Kabuğu ve Faydaları

Evet, yumurta bir protein deposudur. Kabuğu da öyledir, diyebiliriz. Yumurta kabuklarını kaynattığınızda sakın atmayın! Çünkü yumurta kabuğu içerisinde bol mineral ve kalsiyum bulunuyor. Bu da kemiklerin ve dişlerin sağlığında büyük rol oynuyor. Hatta saksıda büyüttüğünüz bitkileriniz varsa, onlara yumurta kabuğu suyu verebilirsiniz.

Karpuz Kabuğu ve Faydaları

Antioksidan maddeler içeren karpuz, sağlığımız için önemli bir meyvedir. Karpuzun kabuğunda bulunan sitrülin ise kan dolaşımını rahatlatıyor. Burada dikkat etmemiz gereken şey, yeşil ve sert olan kısmın soyulması ve içte kalan beyaz kabuğun kullanılmasıdır. Dilerseniz, yemeklerde ve reçel yapımında karpuz kabuğunu tüketebilirsiniz.

Kivi Kabuğu ve Faydaları

Kivinin kabuğu çok tüylü, nasıl tüketilir dediğinizi duyar gibiyiz. Ancak unutmamamız gereken bir şey var: Kivi yenirken bile bıçakla kesilmemesi gerekiyor. Yumuşatılıp içerisi oyularak tüketilmesi gereken bu meyve bol miktarda antioksidana sahiptir. Kivinin kabuklarını dilerseniz salatalarınızda kullanabilirsiniz. Eğer tüylü yapıyı çiğnemek istemezseniz bir bütün olarak blenderdan geçirip, suyunu içebilirsiniz.

Muz Kabuğu ve Faydaları

Organik yapıda bulunan muz kabuğu, en az muz kadar faydalıdır. Özellikle cilt temizliği için muz kabuğunun iç kısmı kullanılmaktadır. Bunun dışında dişlerin beyazlatılması ve hatta ayakkabıların temizlenmesi için de muz kabuğu değerlendiriliyor. Sinek ısırıkları, bizi çok kaşındırıyor değil mi? Kızarıklıklar ve kaşıntılar için muz kabuğu ile o bölgeyi ovabilirsiniz.

Domates Kabuğu ve Faydaları

Domates, kabuğuyla birlikte tüketildiği zaman, vücuda yine fazlasıyla fayda sağlıyor. Likopen yönü zengin olan besin, lif ve mineral içeriyor. Ciltte güneş lekelerinin oluşmasını engelleyen ve cildi güneşten koruyan domates, kabukları ile birlikte pişirilmelidir. Üstelik bronşit ve astım gibi zorlu rahatsızlıkların tedavisinde de domates kabuğu kullanılıyor.

Portakal Kabuğu ve Faydaları

Kanımızı temizleyen, bol sulu portakallar… Sindirim ve boşaltım sistemlerine iyi gelen portakal, hem içerisinde hem de kabuğunda bulunan C vitamini ile bağışıklık sistemimizi güçlendiriyor. Portakal kabuklarını kek ve kurabiyelerinizde kullanabilir, reçel yaparak kahvaltılarınızda tüketebilirsiniz.

Ceviz Kabuğu ve Faydaları

İçerisinde Omega 3, lif, Omega 6, B1, B6, B2, C ve A vitaminleri bulunan ceviz, 7’den 70’e herkesin mutlaka tüketmesi gereken bir besindir. Ceviz kabuğu kaynatılarak bazı hastalıkların tedavisinde, saç ve tırnak bakımlarında kullanılıyor. Çay demleme şeklinde ceviz kabuğunu kaynatıp soğuk şekilde tüketelim. Öksürük ve soğuk algınlığı için bu çay birebirdir.

Elma Kabuğu ve Faydaları

Elma, sindirim sistemimizi destekleyen en önemli meyvelerdendir. Lif bakımından zengin olan elma, baş ağrısı ve mide ağrısı için iyi gelmektedir. Bitki çayları hazırlarken elma kabuğu ile kaynatırsanız, özellikle kış ve son bahar dönemlerinde soğuk algınlığı ve öksürüğe iyi geliyor. İştahı düşüren, diş sağlığını destekleyen bir meyve olarak mutlaka kabuklu tüketelim.

 

ads
  • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Balla Gelen Apiterapi Mucizesi

Bal, doğal bir besin ve enerji kaynağıdır. Bal ile hayatımıza giren apiterapi mucizesi pek ...

Mineral Çeşitleri ve Faydaları

Metabolizmamız için gerekli olan mineraller vücut için faydalıdır. Bu iki kelime mineralleri anlatmaya yetse ...

Doğru Beslenme ile Uzun ve Sağlıklı Yaşamak

Günümüzde ortalama bir insan ömrü 70 ile 80 yaş aralığında değişkenlik gösteriyor. Peki, sağlıklı ...

400 Kalorinin Altında Lezzetli Yemekler

Hem kalorisi az olsun hem de lezzetli bir yemek olsun birçoğumuz için en güzel ...

Düşük Kalorili Gece Atıştırmalıkları

Diyet yapmak sabırlı olmayı gerektirmenin yanında iyi bir matematiğe de sahip olmanızı gerektiriyor ve ...

Cildimizi Güzelleştiren 10 Besin

Cildimizi güzelleştirmenin yolu sadece kullandığımız kremler ve yaptığımız  bakımlardan geçmez. Gerçek anlamda bir cilt güzelliği için, cildimizi içerden ...