Tüm besinleri dilediğimiz mevsimde bulmak mümkün olsa da, hem sağlık hem de lezzet açısından mevsiminde tüketmek çok daha faydalı. Mevsiminde tüketilen yiyeceklerin doğal ve hormonlardan uzak olması aynı zamanda yaşam kalitesine de etki eden önemli bir faktör.

Kış aylarında özellikle hastalıklarla mücadele edebilmek ve bağışıklık sistemimizi güçlü tutmak için taze meyve ve sebzeler aracılığıyla hem vitamin hem de mineral ihtiyacımızı karşılayabiliriz. Ayrıca balık mevsiminde olmamız nedeniyle de, balık tüketimi de bulunduğumuz dönem içerisinde oldukça önemli. Ocak ayında yiye bileceğimiz besinleri sizin için listeledik.

Ocak Ayında Hangi Sebzeleri Yemeliyiz?

Ocak ayı ile birlikte kış mevsiminin tam ortasına gelmiş bulunuyoruz. Bu ay özellikle Brüksel lahanası ve kereviz sebzeler arasında ön plana çıkıyor. Kış sebzeleri arasında ilk sıralarda yer alan ıspanak ve pırasa ve pazı gibi yeşil gıdalar da sağlıklı bir beslenme için önemli sebzeler arasında yer alıyor. Lahana, havuç, turp, karnabahar, şalgam ve pancar ise Ocak ayının diğer favori sebzeleri…

Ocak Ayında Hangi Meyveleri Yemeliyiz?

Ocak ayının favori meyveleri arasında ise, kış mevsiminin gözdeleri mandalina, portakal ve greyfurt ilk sıraları alıyor. Elma, armut ve ayva ile beraber Ocak ayında tezgahlarda daha sık görmeye başlayacağımız yerli muz da bu ay tüketilmesi gereken meyveler arasında yer alıyor. artık yavaş yavaş zamanı geçen ve son demlerini yaşayan narla da vedalaşmayı unutmayın.

Ocak ayında Hangi Yeşillikleri Yemeliyiz?

Sofralarımızın olmazsa olmaz vitamin ve sağlık depoları yeşillikler arasında Ocak ayında Marul, roka, biberiye, nane, maydanoz ve tereyi bol bol yemekte fayda var. Ayrıca artık son demlerini yaşayan semiz otunu da yemeyi ihmal etmeyelim.

Ocak Ayında Hangi Yemişleri Yemeliyiz?

Ocak ayı bir kış klasiği olan kestane için en iyi dönemlerden biri. İster közde, ister fırında, isterseniz tavada olsun, ama mutlaka soğuk Ocak akşamlarında çayın yanında kestane keyfini yaşamayı ihmal etmeyin.

Ocak Ayında Hangi Balıkları Yemeliyiz?

Uzmanlar her ay mevsimine uygun balık yemenin önemini sürekli olarak dile getiriyor. Bunun ana sebebi, denizde yaşayan canlıların yumurtlama zamanının Nisan ve Ekim aylarını kapsaması olarak biliniyor. Yumurtlama dönemi içinde bulunan balıkları tüketmek deniz ekosisteminin bozulmasına neden olacağı ve bir sonraki sezonda balık sayısında azalmaya yaşanacağı için uygun görülmüyor. Ocak ayında en iyi lezzeti tadabileceğiniz balıklar; uskumru, lüfer, palamut, istavrit, hamsi, tekir ve levrek olarak sıralanıyor.

 

Tags:

ads
  • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Kemik Suyu Faydaları

Sağlık Koçu Pınar Taşkınlar, beslenmenin sağlımıza etkisi, kronik hastalıkların engellenmesi ve sağlıklı yaşlanma üzerindeki ...

Kilo Vermeyi Kolaylaştıran Besinler

Kilo vermenin en önemli kuralı, gün boyu tükettiğiniz yiyecek ve içeceklerden almış olduğunuz kalorinin ...

Ramazan’da Yapabileceğiniz 10 Çorba Önerisi

Ramazan sofraları çorbasız olmaz! İftar yemeklerine lezzet ve renk katan bereketli çorba önerilerini, sizler ...

Hindistan Cevizinin Bilinmeyenleri

Eski bir tarihe sahip olduğu bilinen Hindistan cevizi, tropik bölgelerde yetişen bir meyvedir. Bu ...

Cilt Lekelerine 5 Bitkisel Çözüm

Cilt lekeleri, özellikle yaz döneminde bazılarımızın kabusu haline geliyor. Cilt lekelerinden kurtulabileceğiniz bitkisel çözümleri ...

Detoksu Günlük Hayata Almak

Günlük hayatta karşılaştığımız toksinler cildimizin sağlıksız görünmesine, yorgunluk, mod değişiklikleri, konsantrasyon bozukluğu, kilo artışı ...