Avusturya’dan En İyi Lezzet: Şinitzel

Gösterişli binaları, sanatsal iç yüzü ve lezzetli sunumları ile dikkat çeken Avusturya,  aynı zamanda kahve ile ilk tanışan ülkeler arasında yer alıyor. Viyana’nın sembolü haline gelen kahve, gümüş tepsi içerisinde, bir bardak su ile sunum yapılarak ikram ediliyor. Onlarca kahve çeşidini tadabileceğiniz bu kültür, yemekleri ile de göz önünde.

Bir ülkenin yaşantısını en güzel yansıtan fikirler arasında yemek kültürü de yer alıyor. Avusturyalılar da yemek kültürleri zengin ve damak sahibidirler. Ülkenin spesiyalitesini arttıran pek çok yemek çeşidi bulunuyor.

Kendilerine özgü yemekleri dışında, Avusturya farklı kültürlerin de yemeklerini harmanlayarak portföyünde biriktiriyor. Avusturya mutfağında tanınan yemekler arasında Tafelspitz bulunuyor. Nedir Tafelspitz? Heyecan verici kültür tarihini sunan bu yemek, çorba içerisinde pişirilen sığır etinden oluşuyor.

Linz Turtası da, ülke sınırlarını aşan bir şöhrete sahiptir. Bu turta, ilk yazılı turta tarifi olması ile de ilgi çekiyor. Turta demişken, Sacher turtasından bahsetmemek olur mu? Viyana’dan dünyaya eşsiz bir tat olarak sunulan Sacher Torte, çikolata ile hazırlanan ve adını asla unutturmayacak olan muhteşem bir lezzettir.

Avusturya denildiği zaman, şüphesiz akla gelen yemekler arasında Viyana usulü  şinitzel de yer alıyor. Aslında İtalyan mutfağından çıkmış olan  şinitzel, ileri dönemlerde Avusturya’nın efsanevi yemekleri listesinde anılmaya başlandı. Çünkü bu yemek, Avusturya mutfağında daha da mükemmelleştirilerek, ülkeyle bütünlük kazandı. Bu lezzeti bir de biz deneyelim.

İçindekiler

  • 8 dilim kontrafile/bonfile,
  • 3 yumurta,
  • 200 gram galeta unu,
  • 100 gram buğday unu,
  • Tuz, karabiber,
  • Zeytinyağı

Hazırlanışı

1.  Şinitzeli hazırlamak için, etleri 2-4 mm kadar inceltmemiz gerekiyor. Eti  buz dolabı poşetine yerleştirelim ve et dövücü yardımı ile incelene kadar  ezelim.  Ardından bir kâse içerisinde yumurtaları çırpalım.

2. Eti tuz ve karabiber ile lezzetlendirdikten sonra ilk olarak buğday ununa, ardından yumurtaya ve ardından galeta ununa batırıp kızartalım. Burada dikkat etmemiz gereken nokta, kızartma yapacağımız tavanın her zaman temiz olması gerektiğidir. 

Guten Appetit!

ads
  • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Philly Steak Sandwich Hikayesi ve Tarifi

Philadelphia’yı özel kılan en önemli yerlerin başında, Rocky serisinin ikincisinde Rocky Balboa’nın antrenman yaptığı ...

Efsanevi Hikayesi ile Fuji Dağı

Japonya’nın başkenti Tokyo’da 3776 metrelik yüksekliği ve çoğunlukla bulutların arkasında utangaç bir görünüm sunan ...

Meksika’nın Geleneksel Lezzeti Tamales

Tarihi MÖ 5000 yılına kadar dayanan ve Kolombo henüz Amerika’yı keşfetmeden önce bile tüketilen ...

Ramazan Ayı Ritüelleri

Ramazan ayı sadece oruç ibadetinin gerçekleştiği kutsal bir ay olmanın ötesinde; sosyal hayatımıza farklılıklar ...

Kuru Balığın Bilinmeyenleri

En eski balık işleme yöntemlerinden bir tanesi olan balık kurutma, farklı ülkelerde yapılabiliyor. Özellikle ...

İftar Sofralarına 10 Ara Sıcak

Ramazan ayında sofralarda  lezzetleri ile konuşulacak 10 ara sıcak  yemek önerileri:  1. Barbunya Pilaki  Sağlıklı bir ...