Balkan mutfağı,  doğu ve batının somut bir kesişim noktasıdır. Beslenme kültürü açısından da geniş bir yelpazeye yayılan balkan lezzetlerinin kökeni de oldukça eskiye dayanmaktadır. Kompleks bir bölge olan, aynı zamanda pek çok açıdan farklılıklara sahip yapısı ile balkanda yemeklerin birleştirici bir unsur olduğunu söyleyebiliriz.

Balkan yemekleri,  lezzetlerinin yanı sıra var oluşlarıyla da köklü bir tarihi yansıtmaktadır. Bölge içerisinde yer alan farklı milletlerin birbirinden çeşitli mutfak kültürleri de bu durumun bir yansıması olarak iç içe geçmiştir. Tüm bunlar balkan mutfağında zengin bir beslenme kültürü oluşmasına zemin hazırlamıştır. İşte balkan mutfağının en iyi yemekleri;

Ajvar

Sonbahar mevsiminde hazırlanmaya başlanan ajvar, farklı lezzetler arayanlar için bir sostan daha fazlasıdır. Balkan sofralarının da olmazsa olmazlarındandır. Her çeşit yemeğin yanına ekstra olarak servis edilir. Sebze, ızgara et ve tavuk yemekleri ya da makarna sosları gibi pek çok tür ile uyumlu bir lezzettir. Yapımında kavrulmuş ve öğütülmüş kırmızıbiber kullanılır. Domates, sarımsak ve közlenmiş patlıcan da hazırlanma sürecinde kullanılan diğer malzemelerdir. Ajvar sosunun aynı zaman da pek çok versiyonu da vardır. Örneğin çeşitli baharatlarla zenginleştirilmiş haline lutenica denilmektedir.

Burek

Balkan mutfağının gözbebeği olan aynı zamanda pite/pita olarak da bilinen burek, lezzeti ile yiyenleri kendine hayran bırakan balkanlara dair enfes bir tattır. Sirenje (beyaz peynir), kıyma ya da çeşitli sebzelerin içini oluşturduğu ince hamura sarılan ve balkan yoğurdu ile iyi bir uyum yakalayan bureki mutlaka tatmalısınız.

Pleskavitsa

Eski Yugoslavya’ya özel ve Balkanların hemen hemen her bölgesinde yapılmakta olan pleskavitsa için oldukça ünlü bir balkan hamburgeridir diyebiliriz. Şimdilerde Sırbistan’da fazlasıyla tüketilen bu lezzetin farkı etindedir. Etin kıyması satır ile çekilir ve yapımında yağlı kıyma tercih edilir. Kullanılan teknik bu güzel balkan yemeğini daha sulu ve leziz kılar.

Chevapi

Aynı şekilde geleneksel olarak Balkan ülkelerinde tüketilmekte olan chevapi, kıyılmış sığır eti ile hazırlanır ve ızgarada pişirilir. Yanında doğranmış soğan, beyaz ekmek, pul biber ve tuz ile servis edilir.

Tags:

ads
  • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Panettone Keki Tarifi

Panettone kekini sizde evde deneyebilir, bu güzel lezzeti sevdikleriniz ile paylaşabilirsiniz. Panettone Keki Tarifi: ...

Enerji Veren Yulaflı Çikolatalı Kurabiye

Diyet yapıldığı zaman, sevdiğiniz lezzetlerden uzak kalmak zorunda değilsiniz. Elbette diyete uygun içeriklere sahip ...

Uzak Doğu’daki Yeni Durağımız: Singapur

Çin mimarisi ile yapılmış pek çok yapıya sahip olan Singapur, genellikle Çinlilerin yaşadığı bir ...

Beyoğlu’nun Asırlık Çınarı Çiçek Pasajı

Çiçek Pasajı, Beyoğlu denilince akıllara gelen ilk yer. Uzun akşamlarda sohbetin, yemeğin, efkarın ve ...

Osmanlı Döneminin Yemek Sırları

Osmanlı dönemi, çok sağlıklı ve çeşitli lezzetlerin pişirilip tüketildiği bir dönemdi. Sofra kelimesi de ...

New York Sokak Yemekleri

New York 170 farklı dilin konuşulduğu ve bu şehirde yaşayan her 3 kişiden 1 ...