Fransız Klasiği: Confit de Canard

Türkiye’de ördek oldukça fazla ve kolay olarak yetiştirilebiliyorken, bu lezzetten çok fazla menü hazırlanmadığını görüyoruz. Oysa hazır üretim nedeni ile yapay hale gelen tavuk yerine, daha doğal ve lezzetli olan ördek tercih edilebilir.

Ördek eti aslında, çok yağlı bir yapıda olmasından dolayı, tavukla ya da hindi ile kıyaslanamayacak kadar lezzet taşıyor. Osmanlı mutfağında, diğer av hayvanları ile birlikte önemli yer kazanmış olan ördek, modern hayatta tavuk gözde olunca, geri planda kalıyor. Fransız mutfağının en sevilen yemeklerinden olan ördeği bu tarifte; “Confit de Canard” ismi ile anlatıyoruz.  

İçindekiler

  • 1 adet örnek butu,
  • Tuz ve sarımsak

Hazırlanışı

1. Confit de Canard yaparken, öncelikle, dövülmüş sarımsağı ve tuzu, ördeğin üzerine fırça yardımıyla sürüp, 2 – 3 dakika kadar bekletin.

2. Et pişirme tenceresi olarak kullandığınız, kalın tabanlı bir tencerede, içine yağ ilave etmeden 2 saat pişirin. Tencerenin dibince doğal olarak oluşacak olan 3 – 4 cm derinliğindeki yağın içinde ördek daha çok lezzetlenecek. Bu esnada etin yumuşaklığını anlamak için bir bıçak batırabilirsiniz. Eğer et yumuşamamışsa, mutlaka pişirmeye devam etmelisiniz. Yavaş yavaş pişirilen lezzete yakın, daha pratik bir diğer tarif daha var.

3. Yine tuz ve dövülmüş sarımsağı, ördek etinin üzerine bir fırça kullanarak sürün. Düdüklü tencere içerisine aldığınız ördeğe, hiç yağ eklemeden pişirmeye alın ve 30 dakika pişirin. Tencereyi açtığınızda tencere dibinde 3 – 4 cm derinliğinde yağ olduğunu göreceksiniz.  Ördek tam kızarmamışsa, kapağı açık olarak, oluşan yağın içerisinde pişirmeye devam edip kızarmasını sağlayabilirsiniz. Muhteşem Fransız ördeği tarifini lezzetlendirmek için sunumda ördeğin yanına fırınlanmış patates, biberiye ve dağ kekiği de kullanabilirsiniz.

Bon appétit! 

Tags:

ads
  • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Zerdeçallı Tavuk Tarifi

Mucize bitkiden zerdeçallı tavuk tarife ne dersiniz?  İçindekiler 4 adet tavuk göğsü, 3 adet sarımsak, ...

Foie Gras Lovemark mı?

Geleneksel olarak kaz ciğeri ile yapılan Kaz Ciğeri Patesi (Foie Gras), bir Fransız lezzeti ...

Enerji Veren Yulaflı Çikolatalı Kurabiye

Diyet yapıldığı zaman, sevdiğiniz lezzetlerden uzak kalmak zorunda değilsiniz. Elbette diyete uygun içeriklere sahip ...

Kekik Salatası  

Hafif yemekler tercih edip, bol salata tüketenler için harika bir öneri de bizden: Kekik ...

Evde Yapabileceğimiz Çin Yemekleri

Biz bu hafta ‘’Çin yemeklerini yemek için, Çin’e kadar giderim’’ diyenleri duyduk ve evde ...

Güney Amerika Lezzetlerinden: Empanada

Güney Amerika’da Şili’den Peru’ya, Bolivya’dan Ekvator’a kadar pek çok ülke ve lezzet keşfetmek mümkündür. ...